5 českých herců, kteří v letošním roce zemřeli
17.03.2019
Přestože rok 2019 sotva začal, už si stihl vyžádat řadu životů. Zdá se, že i letošní rok bude velmi neúprosný, a pokud si bude brát životy slavných stejným tempem jako doposud, čeká nás opravdu krušných 365 dní.
Pro dnešní článek jsme vybrali jen ta nejslavnější česká herecká jména, ale obětí roku 2019 je bohužel mnohem více. Tímto rodinám a pozůstalým vyjadřujeme upřímnou soustrast a doufáme, že si tímto článkem alespoň můžeme připomenout úspěchy, kterých těchto filmoví a televizní velikáni dosáhli během svých životů.
5. Marie Kyselková
Dnešní smutný článek začneme herečkou, která se ke své jediné velké filmové roli dostala čirou náhodou. Přestože Marie Kyselková dříve hrávala v menších rolích v různých filmech, roli nezapomenutelné princezny Lady z pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele získala jen díky tomu, že zaskočila za svou hereckou kolegyni Miriam Hynkovou, která těsně před natáčením onemocněla.
Princezna se zlatou na čele však byla kromě její nejslavnější role zároveň tou poslední, které se kdy v životě ujala. Po natáčení filmu z roku 1959 se začala naplno věnovat své rodině a k herectví se už nikdy nevrátila. Posledních patnáct let svého života pracovala jako vrátná na strahovských kolejích v Praze. Ve věku 83 let však bohužel 21. ledna zemřela ve svém bytě.
4. Luděk Munzar
Jen o pět dní později náš svět opustila další hvězda českého filmu a seriálu Luděk Munzar. Ten má ve své filmografii nesrovnatelně více filmů než jeho o dva roky mladší kolegyně Marie Kyselková. Naposledy se Munzar objevil ve filmu Rudý kapitán, kde si zahrál epizodní roli po boku Oldřicha Kaisera (63) nebo Michala Suchánka (53).
Kromě svých filmových a seriálových rolí byl Munzar výtečným divadelním hercem, který do roku 1990 působil i v Národním divadle. Za svého života byl jeden z mála českých umělců, kteří nepodepsali komunistickou Antichartu, která odsuzovala konání signatářů Charty 77. Munzar měl během svého života i několik rozhlasových pořadů a v dabingové scéně vynikal propůjčováním svého hlasu Paulu Newmanovi.
Mimo to se Munzar zajímal i o letectví a automobilové závody, ve kterých naprosto zářil. V roce 1989 například získal titul mistra Evropy v závodech automobilových veteránů se svým Tatraplánem Sport 602. Dne 26. ledna letošního roku byl však tento slavný herec nalezen mrtev ve svém domě v Modřanech.
3. Jiří Pecha
Původem třebíčského rodáka Jiřího Pechu budou znát především fanoušci Manéže Bolka Polívky, kde po boku svého slavnějšího kamaráda z branže často účinkoval. Právě Bolek Plívka (69) byl jedním z Pechových nejlepších přátel, který mu pomohl s jeho bohatou hereckou kariéru. Právě on se totiž stal Pechovým nejčastějším hereckým partnerem a společně založili i divadlo Husa na provázku.
Pecha se však proslavil i v nespočtu různých filmových rolí, mezi které patří například Anděl páně, Musíme si pomáhat nebo Lotrando a Zubejda. Jeho nejmilovanějším koníčkem byla jízda na koni, které se však musel kvůli jeho zhoršujícímu se zdravotnímu stavu bohužel vzdát. Právě dlouhodobé zdravotní potíže byly příčinou jeho úmrtí, ke kterému došlo 28. února v hercově věku 74 let.
Sedmého března zemřela další česká herečka, dabérka a zpěvačka. Tentokrát jí byla Aťka Janoušková, kterou proslavil především dabing Včelky Máji. Právě dabing byl nejsilnější parketou této talentované umělkyně, a to především díky její absolutní soustředěnosti, pohotovosti a umění přizpůsobení se jakékoliv roli. Právě i díky tomu je držitelkou ceny Františka Filipovského za celoživotní přínos českému dabingu.
Kromě toho vystupovala Janoušková i v různých domácích i zahraničních estrádách, v rámci kterých měla i celé bloky muzikálových písní. Ve filmech zvládala vystupovat i v cizojazyčných rolích a excelovala především v němčině a francouzštině. Její malý vzrůst (přibližně 120 cm) ji však odsoudil ke ztvárňování především vedlejších rolí.
Když 9. března svému známému už několikátý den nebrala telefon, musela do jejího bytu vniknout policie, která tam už bohužel našla jen hereččino bezvládné tělo. Pozdější soudní pitva prokázala, že herečka zemřela už o dva dny dříve.
Prozatím poslední obětí roku 2019 z řad českých herců se stal Stanislav Zindulka, který zemřel teprve 14. března. Zindulka byl aktivním hercem takřka až do své smrti. Až letos šel do kin jeho poslední snímek, kterým bylo drama z leteckého prostředí s názvem Narušitel teprve devatenáctiletého režiséra Davida Baldy (19).
Kromě mnoha filmových rolí, mezi které patřily zejména postavy z filmů jako Báječná léta pod psa, Kouzelný měšec či Bumerang byl Zindulka i hvězdou seriálů jako Četnické humoresky nebo Vlak dětství a naděje a v neposlední řadě byl i skvělým divadelním hercem. Během svého života účinkoval v Hradci Králové, Brně i Praze, a to nepočítáme nespočet jeho hostování na prknech jiných divadel.
Právě skrze divadlo se široká veřejnost o jeho smrti dozvěděla. Zindulkovu smrt v 86 letech totiž oznámil ředitel činoherního klubu Vladimír Procházka.
(tod)
Stanislav Zindulka, Aťka Janoušková, Jiří Pecha, Luděk Munzar
Filmy:
Princezna se zlatou hvězdou, Lotrando a Zubejda, Včelka Mája, Manéž Bolka Polívky
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
české herečky, čeští herci, zesnulé celebrity, úmrtí herců 2019, úmrtí celebrit 2019, zesnulé celebrity 2019, Luděk Munzar smrt, Ludék Munzar úmrtí, Stanislav Zindulka úmrtí, Stanislav Zindulka smrt, Aťka Janoušková smrt, Aťka Janoušková úmrtí, Jiří Pecha smrt, Jiří Pecha tvorba, Jiří Pecha filmy, Marie Kyselková smrt, Marie Kyselková RIP