5 detailů, které filmový Pán prstenů naprosto ignoroval

01.04.2019

Když natáčíte filmovou adaptaci slavné knihy, nebo dokonce knižní série, musíte si předem dobře rozmyslet, kde budete v příběhu provádět škrty. Snad žádná kniha se totiž nedá beze zbytku převést do filmu, a pokud by se o to někdo přeci jen pokusil, rozhodně by se výsledný snímek nevešel do běžné cirka dvouhodinové stopáže.

Musíte si při psaní scénáře určit, které události či postavy jsou pro celkový příběh nezbytné, a které můžete vypustit. Stejně postupoval i Peter Jackson (57), který byl scénáristou, režisérem i producentem filmového Pána prstenů. K nelibosti fanoušků musel i on provádět nekompromisní škrty. Filmy však nakonec dopadly skvěle a poslední díl série s názvem Návrat krále tak obdržel neuvěřitelných 11 Oscarů.

Některé škrty byly vyřešeny prodlouženými verzemi filmů, které se objevily na DVD, ale rozhodně nešlo o všechny. My vám proto dnes představíme ty nejdůležitější detaily z knih J.R.R. Tolkiena, které se ve filmovém Pánu prstenů neobjevily.

5. Smíšek a Pipin nejsou jen přihlouplí troubové

Hobití přátelé Smělmír Brandorád a Peregrin Bral jsou ve filmech postavami, které jsou v nich především pro pobavení diváka. Celým příběhem se propotácejí a cestu za zničením Prstenu moci přežijí především díky štěstí. Samozřejmě mají oba čas od času nějaké ty hrdinské momenty, ale většinou jsou to jen obyčejní prosťáčci.

V Tolkienových knihách fungují podobně, ale jsou mnohem bystřejší, než jejich filmové verze. Oba například vytuší, že se Frodo se Samem chystají podniknout nějakou nebezpečnou cestu a přidají se k nim, aby zvýšili jejich šance na přežití. Ve filmu do sebe však doslova narazí při polním pychu, kdy se sedlákovi Červíkovi pokoušejí ukrást jeho zeleninu.

4. Dědek Vrbák a Tom Bombadil

Tom Bombadil je nejdůležitější osobou, která se ve filmovém zpracování příběhů ze Středozemě vůbec neobjevila. Přitom jde o poměrně zásadní individuum a jednu z prvních bytostí, které hobiti na své cestě do hospůdky U Skákavého poníka potkají. Tom jim navíc pomůže z poměrně velké bryndy, a to ne jednou, ale hned dvakrát.

Tom je statný chlapík, který je větší než hobiti, ale menší než lidé. Podle knížek má jasně modré oči, dlouhý plnovous a tvář pokrytou vráskami od smíchu. Hobiti jej potkají v momentě, kdy Dědek Vrbák (další postava, která byla z filmů vynechána) polapí Smíška a Pipina do pukliny v kmeni stromu. Tom Vrbáka uspí svou písní a hobity pozve na návštěvu do svého domu.

Frodo mu začne věřit natolik, že mu dokonce půjčí i Prsten, ale ten nad Tomem nemá žádnou moc. Když si ho nasadí, tak nezmizí, a Froda s prstenem na ruce normálně vidí. Tom Bombadil je velmi zvláštní postavou, o které fanoušci Tolkienova díla velmi rádi diskutují. Nikdo totiž přesně netuší, co je tento záhadný muž vlastně zač.

3. Zkáza Hobitína

Konec filmového Pána prstenů se nese na jakési hořkosladké vlně. Hrdinové uspěli ve svém tažení proti silám zla, ale část z nich opouští Středozem, aby své životy dožili s Elfy. Vesměs vás ale čekají spíše slzy štěstí, jelikož je ukončení Návratu krále velmi emotivním závěrem této úspěšné trilogie.

V knihách však tak šťastný konec nečekejte. Když se totiž Frodo, Sam, Pipin a Smíšek vracejí do svého rodného Kraje, najdou Hobitín naprosto vydrancovaný. Jejich domy jsou rozbořené, úrodná půda spálená a vlády nad jejich domovem se ujal Saruman. Ten totiž na rozdíl od filmové verze nezemřel při bitvě o svou věž, ale skončil v zajetí Entů.

Ti jej nakonec propustili a Saruman se v přestrojení za hobita vydal do Kraje, kde se stal místním vládcem. Zničením Saurona proto starosti hobitů zdaleka neskončily, jelikož před nimi stál ještě jeden nepřítel. Z idylického návratu se tak stal velmi neslavný konec a místo odpočinku, čekala malé hrdiny ještě jedna důležitá bitva.

2. Důvod pro odchod Elfů

Ve filmech je několikrát ukazován odchod Elfů ze Středozemě, ale nikdy není přesně vysvětleno, proč vlastně musí tato rasa svůj domov opustit. Elfové si svých „pět švestek“ balí ještě před tím, než má vůbec k poslední bitvě mezi dobrem a zlem dojít a odejít chtějí nezávisle na tom, jak tato bitva dopadne. Ať už Společenstvo svůj složitý úkol splní, nebo ne, Elfové zkrátka musejí vyrazit na moře.

V knihách se však důvod tohoto zvláštního chování dozvíte. Jejich síla je totiž vázána k mocným prstenům, které však poslední dobou slábnou. V momentě, kdy dojde ke zničení Prstenu moc, přestanou fungovat i jejich prsteny, takže by Elfové přišli o poslední zbytky své dřívější síly. Jediný způsob, jak se může jejich rasa zachránit, je skrze opuštění Středozemě.

Ve filmu to ale vypadá, že Elfové mají boj proti Sauronovi a jeho armádám za předem prohraný, a proto chtějí vzít nohy na ramena. Ve skutečnosti ale z posledních zbytků sil pomáhají lidem porazit skřetí armády a hrdinně se snaží zajistit mír v zemi, kterou sami opouštějí.

1. Průběh bitvy o Helmův žleb

Slábnoucí Elfové jsou také součástí posledního detailu, který si filmy oproti knihám přetvořily. Konkrétně jde o bitvu o Helmův žleb, která se odehrává v druhém díle s podtitulem Dvě věže. Elfové se totiž do této bitvy k lidem nepřidali, a ti tak proti obrovské přesile skřetů stanuli sami.

Přestože film ukazuje elfí přítomnost jako klíčový bod bránění Helmova žlebu, tak se do boje o tuto pevnost nezapojili. Tou dobou už jich zkrátka bylo velmi málo a jejich účast v bojích by průběh bitvy nijak neovlivnila. V momentě bitvy o Helmův žleb měli Elfové navíc plné ruce práce s vlastní bitvou, takže opravdu nemohli postrádat žádné jednotky.

(tod)

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Peter Jackson

Filmy:
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Dvě věže

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Fantasy, fantasy filmy, Peter Jackson filmy, Pán prstenů trilogie, Pán prstenů kniha, Pán prstenů zajímavosti, Pán prstenů předloha, Elfové, Hobiti, nejlepší fantasy, Dědek Vrbák, Tom Bombadil, Smíšek a Pipin, Hobitín
TOPlist