5 dokumentárních projektů, které vás doženou k slzám

25.11.2018

Natočit dokument není na první pohled žádná věda. Může se zdát, že vlastně nemusíte nic vymýšlet, nemusíte platit slavné herce, natáčecí lokace ani drahý štáb. Prostě a jednoduše naběhnete někam s kamerou, případně se prohrabete několika archivy a film máte takřka hotový. Bohužel to ale tak snadné vůbec není. Práce dokumentaristů toho totiž vyžaduje MNOHEM více.

Nejprve musíte sehnat potřebný materiál, což v některých případech může trvat i řadu let. S tím štábem to také není tak jednoduché, jelikož přestože většinou potřebujete menší štáb než u hollywoodských trháků, tak musíte sehnat o to profesionálnější tým. Pokud se například snažíte natočit dokument o přírodě a jejích tvorech, potřebujete zatraceně dobré kameramany, kteří dokáží přírodní krásy beze zbytku převést na filmový záznam.

Potřebujete také kvalitní scénář, jelikož to, co průvodce filmem divákovi říká, musí být dostatečně zajímavé, aby si ze sledování snímku odnesl víc než jen vzpomínky na krásné záběry. I tento hlas musí být ostříleným profesionálem, který dokáže i ta nejnudnější fakta přednést s opravdovým zapálením. V neposlední řadě je potřeba zmínit i velmi drahé vybavení, které si natáčení mnoha dokumentů žádá.

Dá se proto tvrdit, že je natáčení dokumentárních snímků často obtížnější než příprava jiných. Když se ale podaří všechny potřebné náležitosti splnit, může vzniknout opravdový skvost, který s člověkem „zamává“ mnohem intenzivněji, než kdejaký výplod fantazie scénáristů. Showbiz vám proto nyní přináší seznam pěti dokumentů, které vás doženou až k slzám.

5. Most

První z dokumentů, který vám dnes chceme představit, se netýká zvířátek ani jiných přírodních úkazů, ale lidí, jejich depresí a nejslavnějšího mostu na světě. Tím samozřejmě není nic jiného, než proslulý Golden Gate Bridge v kalifornském San Franciscu.

Ten je proslulý nejen svou rudou barvou a neustálou mlhou, která jej téměř celý rok obklopuje, ale i z jednoho méně pozitivního důvodu. Je totiž jedním z nejslavnějších míst, kde lidé páchají sebevraždy. Tomuto tématu se věnuje i snímek s názvem Most režiséra Erica Steela (54) z roku 2006.

Jen v roce 2004 se skokem z něj rozhodlo ukončit svůj život hned 24 lidí, kteří zkrátka nenašli jinou cestu ze své deprese. Snímek popisuje nejen příběhy sebevrahů, ale i příběhy rodin a přátel, které po sobě skokani z 230 metrů vysokého mostu zanechali. Kromě rozhovorů a úryvků z dopisů na rozloučenou nabízí dokument i několik skutečných záběrů na skoky z tohoto ikonického mostu.

4. Terry Pratchett: Choosing to Die

U tématu sebevražd zůstaneme i v případě dalšího dokumentu, který nese jméno milovaného autora satirických fantasy příběhů ze Zeměplochy, Terryho Pratchetta. Možná víte, že Pratchett v roce 2015 zemřel na následky Alzheimerovy choroby, která mu byla diagnostikována v roce 2007. Co už ale možná netušíte, je fakt, že byl Pratchett bojovníkem za možnost asistované sebevraždy v případě vážného onemocnění a nesnesitelného utrpení.

Toho se týká i jeho dokument s názvem Terry Pratchett: Choosing to Die, který v roce 2011 vyhrál skotskou BAFTU za nejlepší dokument roku. Choosing to Die se totiž točí okolo tématu takzvané eutanázie, a sleduje tak několik nemocných Britů, kteří se svou nemocí už nemohou dále žít. Proto se vydávají do Švýcarska, kde jsou asistované sebevraždy legální.

Dokument slouží jako okénko do života nemocných a odhaluje, co je k ukončení vlastního života dohnalo. Na konci filmu je dokonce přímo ukázána dobrovolná smrt jednoho z nemocných Britů od vypití smrtícího nápoje až po poslední okamžiky jeho života.

3. Pozemšťané

V dalším bodě se sice přesuneme ke zvířatům, ale rozhodně se na nějaké roztomilé záběry netěšte. Dokument Pozemšťané z roku 2005 totiž ukazuje hrůzné chování lidí k ostatním tvorům žijícím na planetě Zemi. Tento film je často označován za jeden z nejnásilnějších filmů, který není fikcí.

Hlavním motivem je zneužívání zvířat pro lidské účely a jeho scény jsou složeny ze záběrů, pořízených skrytou kamerou, komentářem Joaquina Phoenixe (44) a hudbou amerického DJ Mobyho (53). Pozemšťané ukazují zvířata nejen jako milované domácí mazlíčky, ale především i jako zdroje potravy, zábavy, dat pro výzkum, a dokonce jako výrobní materiál pro oblečení a další produkty.

Film dokumentaristy Shauna Monsona je zajímavý i tím, jak naznačuje podobnost chování lidí ke zvířatům k mezilidským vztahům a nebezpečí, které z toho plyne.

2. Zátoka

I Zátoka se týká zvířat, a tentokrát dokonce těch, které se považují za ta nejveselejší pod sluncem. Jde totiž o delfíny, které lidé berou jako neustále vysmátá stvoření. Po zhlédnutí dokumentu amerického fotografa a dokumentaristy Louieho Psihoyose (61) vám ale do smíchu rozhodně nebude.

Zátokou mimo jiné provází i Richard O’Barry (79), delfíní trenér z amerického seriálu z šedesátých let s názvem Můj přítel delfín, který v originále zněl jednoduše Flipper. O’Barry poukazuje i na to, jak otřesně filmaři oblíbeného seriálu s těmito savci zacházeli. Zátoka se ale především soustředí na zacházení s delfíny na pobřeží japonského města Taiji, které je jedním z posledních míst, kde je lov delfínů stále povolen a pořádán. Až v roce 2015 (9 let po vydání dokumentu) byl vydán zákaz na nakupování delfínů či jejich masa, získaných tímto brutálním způsobem, který hony sice omezil, ale stále nezastavil.

Dokument rozhodně není pro slabé povahy, jelikož jsou záběry na drsné týrání zvířat ukázány v opravdu surovém necenzurovaném světle. Nám k nevolnosti stačilo, když jsme viděli, jak je delfíní zátoka místo průzračné vody zaplněna rudou barvou jejich krve.

1. Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Poslední dokument, který vám chceme představit, působí neuvěřitelně osobním a hluboce emotivním dojmem. Je to proto, že byl tak původně i zamýšlen. Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father měl totiž původně být jen souborem rodinných záběrů, které Kurt Kuenne natočil o svém nejlepším příteli Andrewovi.

Natáčení totiž začalo jako dárek vzpomínek pro Andrewova ještě nenarozeného syna Zacharyho, ale postupně se proměnilo v příběh nenávisti, zrady, odloučení a zavraždění Zacharyho otce. Příběh se postupně mění ze zápisu vzpomínek v boj Zacharyho prarodičů o získání opatrovnictví od ženy, která zavraždila jejich syna. To však stále není ta největší tragédie, ke které v dokumentu dojde.

Shirley Turner, Andrewova bývalá žena, která ho v roce 2001 chladnokrevně zastřelila, se nakonec dostala z vězení na základě posudku soudce, který prohlásil, že žena není veřejnou hrozbou. Zanedlouho po svém propuštění tato Turner skočila se svým třináctiměsíčním synem do Atlantického oceánu, kde se společně utopili.

Jen těžko si dokážeme představit film, do kterého by byl jeho autor zainteresován více než v případě Kurta Kuenna a jeho projektu Dear Zachary. Kromě zrůdnosti činu Zacharyho matky ukazuje dokument i tragicky neschopný právní systém, který nepochopitelně nutil rodiče oběti ke styku s vražedkyní jejich syna, a který ji následně propustil na svobodu a nepřímo tak zavinil smrt ročního dítěte.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Joaquin Phoenix, Shaun Monson, Moby, Richard O´Barry, Kurt Kuenne, Terry Pratchett, Eric Steel, Louie Psihoyos

Filmy:
Earthlings, Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father, Zátoka, Terry Pratchett: Choosing to Die

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
týrání zvířat, šokující dokumenty, šokující filmy, dokumentární projekty, šokující projekty, The Cove dokument, zabíjení delfinů, lov delfínů, brutální dokumenty, Pozemšťané dokument, Pozemšťané film, dokument The Bridge
TOPlist