5 důvodů, proč je Indiana Jones a nástroj osudu adekvátním koncem

28.07.2023

Ačkoliv pátý Indiana Jones není vyloženým propadákem, svůj rozpočet prozatím překonal jen o pár desítek milionů. U tak velkého filmu, jehož natáčení stálo bezmála 300 milionů, je to obrovské zklamání, které bude jeho tvůrce ještě chvíli finančně bolet.

Indiana Jones a nástroj osudu ale nepropadl kvůli tomu, že by to byl špatný film, naopak jde o poměrně solidní návrat ke kořenům, a to i přesto, že jej točil nový režisér. Pátý Indy se ale v kinech objevil v době, kdy svou premiéru zažívá nebývale hodně kvalitních filmů.

V dnešním článku vám proto ukážeme, že nový Indiana Jones rozhodně za zhlédnutí stojí, a to nejen kvůli tomu, že je posledním dílem s Harrisonem Fordem (81) v hlavní roli. Pokud tedy budete mít čas, rozhodně zkuste Nástroj osudu v kinech ještě stihnout. Je to totiž mnohem lepší konec série než Království křišťálové lebky.

Zajímavější vedlejší postavy

Asi si musíme přiznat, že zahrnutí postavy Mutta Williamse v podání Shia LaBeoufa (37) nebylo zrovna tím nelepším rozhodnutím, které tvůrci Křišťálové lebky měli. Byl zkrátka nesympatickou postavou, se kterou se diváci nesžili až do konce filmu. O něco lépe na tom byla ústřední záporačka v podání Cate Blanchett (54), která je ale senzační vždy a všude.

Nový Indy je v obou vedlejších postavách mnohem silnější. Ačkoliv je občas obtížné sledovat motivy jeho kmotřenky Heleny, herecký výkon Phoebe Waller-Bridge (38) je naprosto skvělý. O poznání jasnější jsou motivy nacistického vědce Vollera v podání vždy skvělého Madse Mikkelsena (57).

Fascinující artefakt

Silného zlepšení jsme se dočkali i ústředního předmětu celého filmu. V každém díle série se Indiana Jones honí za nějakým pověstným artefaktem – jednou je to Archa úmluvy, jindy svatý grál. Ve čtvrtém díle ale slavný archeolog pátral po předmětu, který neměl nic společného s historickými nálezy.

Křišťálová lebka byla totiž artefaktem mimozemské civilizace, což byl jeden z hlavních kamenů úrazu předchozího dílu. Indy si vždycky zahrával s mystickými silami, ale do vesmíru se vydal poprvé a fanoušci se na to zrovna netvářili.

I v pátém díle se setkáme s prvky sci-fi, ty se ale pojí se slavnou osobou lidské historie. Indy totiž pátrá po Mechanismu z Antikythéry, což je v podstatě starověký počítač, který podle filmařů patřil Archimédovi. Díky němu prý byl schopný vykonávat na tu dobu neskutečné činy včetně předvídání budoucnosti.

Staří známí

Ačkoliv se o to pokusil už předchozí snímek, až Nástroj osudu vrátil do života Indiana Jonese dostatek „starých známých“, aby si mohl bezstarostně odškrtnout kolonku nostalgie. Opět se setkáváme s jeho osudovou láskou Marion v podání Karen Allen (71) a potkáváme i pár postav, které si s Indym leccos zažily, ale dosud jsme je ve filmech neviděli.

Na moment se dočkáme například kapitána Renalda v podání Antonia Banderase (62), který je jedním z posledních přátel, kteří Indymu zbyli (a to navíc nemluvíme o tom, jak to s ním dopadne). Tím nejlepším comebackem je však návrat Johna Rhyse-Daviese (79) jakožto jeho věrného pomocníka Sallaha. Ačkoliv se na filmovém plátně objevuje jen na několik scén, jeho návrat divákům připomíná ono kouzlo, které prožívali na počátku série.

Umírněné efekty

Počítačové omlazení Harrisona Forda pro první část nejnovějšího filmu o slavném archeologovi údajně trvalo přes tři roky a vyžádalo si práci víc než stovky tvůrců speciálních efektů. Výsledek byl přitom, no řekněme nevalný. Detailní záběry na Fordův omlazený obličej často působily jako z nějaké videohry.

Přesto jde však ve srovnání s Královstvím křišťálové lebky,co se týče speciálních efektů, o poměrně umírněný snímek. Původní díly série si zakládaly na praktických efektech, ale s přelomem tisíciletí všechno nahradily zelené stěny a práce animátorů. Akční scény čtvrtého dílu vypadaly až groteskně (stačí si vzpomenout na honičku s opicemi) a diváka tyhle často nenávratně vytrhly z děje.

I Nástroj osudu je plný počítačem vytvořených efektů, ale tentokrát k nim tvůrci přistupovali s větší obezřetností, péčí a znatelně většími zkušenostmi. Jen málokdy tak budete mít pocit, že se tomu, co se odehrává na plátně, zkrátka nedá věřit.

Slzička ukápne

Na konec jsme si nechali snad nejdůležitější bod, který ale zároveň zahrnuje všechny předešlé. Indiana Jones a nástroj osudu ve vás rozhodně vyvolá mnohem víc pozitivních emocí než předchozí snímek. Ačkoliv jsme se už zmínili o tom, že Indyho syn Mutt nebyl zrovna tou nejlepší postavou, jeho smrt mezi snímky s sebou nese obrovskou emocionální zátěž, která na Indym i Marion zanechá hluboké šrámy.

Smrt není v tomto filmu brána na lehkou váhu, a i sám jinak nezničitelný Indiana Jones ji má neustále na mysli. Zde je vidět velký vliv filmu Logan: Wolverine, který James Mangold (59) režíroval před šesti lety. I tady je v ústředí příběhu hrdina, který z ničeho nic musí zápasit s vlastní smrtelností.

Dojme vás i konec filmu, a to nemyslíme jen tu poslední scénu, kdy dojde k láskyplnému shledání Indyho a Marion. Velmi emotivní je i předposlední scéna, kdy se Indy smíří se svým osudem, než ho jeho kmotřenka o tuto volbu z lásky ochudí.

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Karen Allen, Mads Mikkelsen, Harrison Ford, Cate Blanchett

Filmy:
Dobyvatelé ztracené archy, Indiana Jones a Království křišťálové lebky

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Harrison Ford Indiana Jones, Indiana Jones 5, Harrison Ford archeolog, Indiana Jones série, zajímavosti o filmu, bič Indiana Jones
TOPlist