5 filmových „padouchů“, kteří se nakonec zachovali čestně
01.09.2022
Ne každá postava lze snadno zaškatulkovat jako hrdina, nebo záporák. Je spousta filmových postav, které se pohybují v šedé zóně a občas konají dobro a občas vám až neuvěřitelně lezou svým chováním na nervy. Vybalancovat tyhle dvě protichůdné kvality je skutečným kumštem, se kterým si poradí jen ti nejlepší herci a scénáristé.
V dnešním článku se tak zaměříme na postavy, které by se po velkou část svého života daly považovat za padouchy a zlosyny, ale poté si řekli, že svůj život obrátí naruby a přidali se na stranu dobra. Nejsmutnější je, že spousta těchto postav prozřela až těsně před svou smrtí. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici „šmejdů“, ze kterých se nakonec vyklubali dobráci.
Severus Snape – Harry Potter a relikvie smrti
Jako záporák působí na první pohled bezesporu bradavický učitel lektvarů, kterého si ve všech osmi filmech zahrál vynikající Alan Rickman. Severus Snape je záhadnou postavou, kterou J. K. Rowling (57) záměrně představila jako padoucha opředeného různými tajemstvími.
Ačkoliv se hned v prvním díle prokáže, že není přívržencem pána zla, s Harrym a jeho kamarády se dostává do křížku neustále. Jeho minulost je totiž spjata s Harryho rodiči, a on si tak vylévá zlost na jejich synovi. Harry také rozhodně není žádným svatouškem, a tak se se Snapem hádá při každé příležitosti.
Brada čtenářům i divákům filmu spadla v šestém díle, kdy Snape zavraždil ředitele Bradavic a Harryho největší vzor – Albuse Brumbála. Pak se sám postavil do vedení školy a pod jeho rukou škola čar a kouzel zažívala ty nejtemnější dny. Až na konci posledního dílu se fanoušci dozvěděli, že Snape všechno dělal na Brumbálovy rozkazy a že Harryho matku až do její smrti bezbřeze miloval.
Tony Stark – Iron Man
Jedním z důvodů, proč se Robert Downey Jr. (57) stal v roli Iron Mana tak populárním, bylo jeho nesmlouvavé ztvárnění tohoto komiksového superhrdiny. Tony Stark totiž původně vůbec nebyl žádným hrdinou, ale rozmazleným géniem, který si plně užíval bohatství svého otce pro svou potěchu.
Až zážitek blízký smrti jej probral z jeho nabubřelé nátury a proměnil ho v hrdinu, který si sice zachoval notnou dávku arogance, ale zároveň byl ochotný položit za dobrou věc i svůj život. Když totiž v Afghánistánu předváděl některé ze svých zbraní, unesla ho teroristická skupina, která po něm chtěla, aby jim v zajetí vyráběl nové a ničivější zbraně.
Tony ale posbíral veškerou nápaditost a v polních podmínkách zapadlé jeskyně si tajně sestrojil téměř nezničitelný oblek, díky kterému dokázal ze svého zajetí uprchnout. Od té doby začal vyvíjet další a další brnění, a konečně začal své nesmírné jmění a intelekt používat ke konání dobra.
Phil Connors – Na Hromnice o den více
Jako klaďas by se rozhodně nedal označit hlasatel počasí Phil Connors z vynikajícího filmu s názvem Na Hromnice o den více. Phil Connors v podání Billa Murrayho (71) je nepříjemným morousem u kterého jeho lenost překonává snad jen jeho nekonečné sobectví. Je to zkrátka člověk, který cíleně znepříjemňuje život všem kolem něj.
Jednoho dne však dostane příležitost, aby se nad svými činy pořádně zamyslel. Při jedné z reportáží uvízne v zapadlém městečku, ale po probuzení další den zjistí, že se vrátil v čase o den zpátky. Tahle situace se opakuje a Phil tuhle časovou smyčku zkrátka nemůže nijak zlomit.
Zpočátku tak ještě víc propadá svým choutkám a dělá si, co se mu zlíbí, ale to ho samozřejmě zanedlouho omrzí. Hlasatel tak začne propadat depresím a nejednou se pokusí vzít si život. Až poté se rozhodne, že zkusí místo na sebe myslet na druhé a začne ostatním pomáhat. Díky tomu se mu podaří nejen zlomit časovou smyčku, ale i získat ženu svých snů.
Grinch – Grinch
Jen těžko byste ve filmovém světě našli postavu, která si ze svého mrzoutství udělala takový životní styl, jako chlupatý Grinch. Toho si ve stejnojmenném filmu z roku 2000 zahrál Jim Carrey (60) a jeho nenávist ke všemu hezkému a milému je naprosto nakažlivá. Ne nadarmo se mrzouti často označují jako Grinchové.
Ani tahle z hloubi duše prohnilá postava však nezůstala nenávistným padouchem navěky. Stačily k tomu jediné Vánoce a jedna neochvějně hodná dívenka a Grinchovo srdce se zvětšilo o tři velikosti a z nenávistného otrapy se tak skoro přes noc stal ceněný člen kdovíkovské komunity.
Darth Vader – Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho
Na konec dnešního článku jsme si nechali jedno z nejslavnějších sci-fi sérií historie. Na mysli máme samozřejmě Star Wars, a to konkrétně původní trilogii. Ta skončila v roce 1983 a Návrat Jediho je tak klíčový i pro dnešní článek. V předchozím filmu jsme se dozvěděli, že je Darth Vader otcem Luka Skywalkera, ale epizoda s označení VI si pro diváky přichystala další překvapení.
Když totiž došlo na „lámání chleba“ probudila se ve Vaderovi otcovská zodpovědnost a rozhodl se svého syna zachránit před jistou smrtí. Útokem na císaře si však podepsal vlastní ortel a po zasažení elektrickými výboji císaře zanedlouho sám zemřel. Už ale ne jako Darth Vader, ale zpátky jako Anakin Skywalker.
(tod)
Bill Murray, Robert Downey Jr., Jim Carrey, Alan Rickman
Filmy:
Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho, Na Hromnice o den více, Iron Man, Harry Potter a Relikvie smrti - část 2
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
harry potter, filmové postavy, Star Wars, Alan Rickman filmy, filmoví záporáci, filmové zvraty, antihrdinové, filmoví padouši, časová smyčka, superhrdinové Marvelu