5 filmových pokračování, které v kinech zastínily první díl
18.01.2024
Když vznikají filmové série, velmi často je první díl nepřekonatelným klenotem, kterému jeho pokračování nesahají ani po kotníky. Jak to tak ale bývá, výjimky potvrzují pravidla, a proto existuje pár světlých případů, které rozvinuly to, co v původních filmech fungovalo, a zbavily se přebytečného.
Tahle vylepšená pokračování dokázala do kin přilákat mnohem více nadšených diváků, a tak se těmhle snímkům v kinech dařilo klidně i násobně lépe než jejich předchůdcům. Ono, ruku na srdce, vytvořit nadšenou fanouškovskou základnu chvíli trvá, a diváci potřebují čas, aby si původní dílo oblíbili. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám představíme pětici filmových pokračování, které finančně rozdrtily původní snímky.
Austin Powers: Špion, který mě vojel
Úspěch prvního Austina Powerse s Mikem Myersem (60) v hlavní roli nekonvenčního britského špiona s bezkonkurenčním sexuálním apetitem se nedá popřít. Jde o neotřelou komedii plnou povedených vtipů a gagů, která si střílí nejen bondovek, ale i celého žánru špionážních filmů.
Původnímu filmu s podtitulem Špionátor trvalo relativně dlouho, než se dostal do povědomí široké veřejnosti, ale přesto to byl z finančního hlediska hit. Ze skromného rozpočtu 16,5 milionů dolarů se mu v kinech podařilo utržit úctyhodných 67,7 milionů. To je ale nic proti tomu, co si v kinech vydobil druhý díl.
Když už se diváci s Austinem seznámili, neměli sebemenší problém podpořit jeho šílené příběhy návštěvou kina. Proto si Špion, který mě vojel v kinech vydělal na 312 milionů dolarů.
Terminátor 2: Den zúčtování
Ještě než se původní Terminátor dostal v roce 1984 do kin, tak ho stihla řada filmových kritiků i potenciálních diváků odepsat jako „laciné béčko“ neznámého režiséra s hercem, který sotva mluví anglicky. Dnes už ale jména Jamese Camerona (69) a Arnolda Schwarzeneggera (76) nesou jinou váhu a vděčí za to mimo jiné právě svému prvnímu společnému filmu.
Asi není nutné zastírat, že se navzdory úvodní nedůvěře stal Terminátor okamžitým hitem, který svůj skromný rozpočet překonal dokonce dvanáctkrát. Utržených 78 milionů bylo jasným signálem, že se vyplatí natočit pokračování. Cameron tak dostal mnohem větší rozpočet, který dokonce převyšoval původní tržby.
Přesto se tvůrcům i tahle investice vyplatila, jelikož snímek s podtitulem Den zúčtování v kinech vydělal kolem 520 milionů dolarů, což násobně překonalo i navýšený 100milionový rozpočet.
Shrek 2
Mika Myerse jsme tu už jednou měli, ale k jeho filmům se vrátíme ještě jednou. Tentokrát však nepůjde o sexuální touhou poháněného špiona, ale obludu s vrstvami, která žije v bažině. Už asi tušíte, že následující sérií není nic jiného než oblíbený obhrublý zlobr Shrek.
Ten do kin poprvé vstoupil v roce 2001 po relativně strastiplné cestě se spoustou komplikací. Všechny se mu je však podařilo překonat a stal se z něj neskutečně povedený film, který bavil nejen děti, ale i dospělé. Následující snímek na sebe nechal čekat další tři roky, ale Shrek 2 se stal ještě úspěšnějším animákem než jeho předchozí díl.
Zatímco jedničce se podařilo utržit solidních 419 milionů, dvojka tvůrcům vynesla víc než dvojnásobek a těsně se zastavila před ceněnou miliardovou hranicí. Tím se z něj na několik let stal vůbec nejúspěšnější animovaný film, než jej v roce 2010 překonalo třetí Toy Story.
Jumanji: Vítejte v džungli!
Mezi původním a novým Jumanji leží nejen víc než dvacetiletá odmlka, ale i zásadní posun v žánru a zpracování. Zatímco první film s Robinem Williamsem v hlavní roli v sobě mísil prvky fantasy, dobrodružného filmu, a dokonce i thrilleru, druhý díl je dobrodružnou akční komedií.
Zásadním způsobem se proměnily i technologie, ze kterých filmy vychází, a to nejen z pohledu toho, jak filmy vypadají po technické stránce, ale i z příběhového hlediska. Zatímco v původním filmu je Jumanji očarovanou deskovou hrou, ve filmu z roku 2017 jde o videohru s magickými schopnostmi.
Téměř magicky se proměnily i zisky obou filmů, a to z 262 milionů dolarů na 995 milionů. Jumanji: Vítejte v džungli! se tak ještě víc přiblížilo miliardové hranici, která stejně jako různá filmová ocenění zásadním milníkem v životech filmových tvůrců.
Top Gun: Maverick
Na konec dnešního článku jsme si nechali snímek, který tu několikrát zmiňovanou hranici miliardových tržeb překonal a v roce 2022 se tak stal vůbec nejúspěšnějším filmem, který se toho roku dostal do kin. Děj filmu se točí kolem leteckého esa, které je povoláno zpátky do služby, ale ne kvůli tomu, aby opět sedlo do kokpitu stíhacího letounu. Úkolem Peta „Mavericka“ Mitchella je tentokrát výcvik mladých, nezkušených, ale zároveň nadějných letců.
Podle všech nápověd jste už nejspíš uhodli, že je posledním filmem dnešního článku Top Gun, tedy přesněji jeho pokračování s podtitulem Maverick. Ačkoliv ani původní snímek z roku 1986 nebyl v kinech žádným „ořezávátkem“, druhý díl naprosto rozmetal všechny představy o tom, kolik by mohl v kinech utržit.
Původnímu snímku se podařilo získat 357 milionů dolarů, ale jeho pokračování se může chlubit bezmála 1,5 miliardou dolarů. Vděčit za to mohou filmaři především Tomu Cruisovi (61), který dal do filmu opravdu všechno, ale i schopnému marketingovému oddělení, kterému se podařilo do kin nalákat miliony natěšených fanoušků po celém světě.
(tod)
Arnold Schwarzenegger, Mike Myers, James Cameron, Tom Cruise
Filmy:
Terminátor 2: Den zúčtování, Top Gun, Austin Powers: Špion, který mě vojel, Jumanji
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
pokračování, Arnold Schwarzenegger Terminátor, Austin Powers, nejvýdělečnější filmy, nejúspěšnější filmy, úspěšné pokračování filmů, filmová pokračování