5 filmů, při jejichž natáčení filmaři porušili zákon
09.12.2018
Jak už jsme několikrát psali, tvorba nového snímku rozhodně není snadnou záležitostí. Nejenže se musíte postarat o spoustu věcí, které jsou pro proces natáčení zásadní, ale také musíte mít štěstí na různé neovlivnitelné věci, jako je třeba počasí nebo fungující technika. Občas se toho musí zařídit tolik, že si filmaři hledají různé zkratky, které by jim jejich náročnou práci alespoň trochu zjednodušily. Ne vždy se však tyto postupy obejdou bez nějakého, byť i drobnějšího, porušení zákona.
V dnešním článku se budeme zabývat snímky, které překročily zákon během své produkce, nebo krátce po ní. Zajímá vás, kteří filmaři neměli patřičná povolení, kteří používali zakázané záběry, nebo kteří dokonce týrali zvířata? Pak se pusťte do dnešního článku.
5. Terminátor – natáčení bez povolení
První film o smrtícím robotovi, který cestuje v čase, neměl ani zdaleka tak vysoký rozpočet jako jeho sequely. Proto se James Cameron (64) rozhodl, že bude některé klíčové záležitosti podstatné pro legální natáčení zkrátka ignorovat. Právě proto se štáb prvního Terminátora vyhýbal placení různých natáčecích lokací.
To se týkalo například i automobilových honiček na silnicích v Los Angeles, kde jsou poplatky opravdu vysoké. Právě z důvodu neplacení potřebných poplatků se většina scén odehrává v noci, kdy je kolem méně svědků, kteří by vás mohli nahlásit.
Štáb prvního Terminátora byl navíc v takovém časovém presu, že natáčel i během práškování půdy pesticidy. Kromě toho, že tím ohrozili zdraví herců, jsou tyto pesticidy ve filmu i vidět. Podivnou nízko se držící mlhu, která se objevuje hned v několika scénách, tvoří právě chemické přípravky pro hubení plevele.
4. Bezstarostná jízda – užívání omamných látek
Kultovní snímek Bezstarostná jízda se stal klíčovým filmem pro celou generaci mladých lidí, kteří byli frustrovaní z ozbrojeného konfliktu ve Vietnamu. Ti se proto otevřeně hlásili k hnutí hippies a často se také uchylovali k užívání různých omamných látek.
Právě tento „uvolněný“ způsob života popisuje i Bezstarostná jízda, která se věnuje dvěma motorkářům, kteří se vydávají na dlouhou cestu z Los Angeles do New Orleans. Tu si krátí drogovými dýchánky, opileckými eskapádami a sexuálními zálety s místními krasavicemi.
Stejně bezstarostní jako jejich role byli i herci, kteří je ztvárnili. Během natáčení totiž užívali různých drog, aby se tak absolutně sžili se svými postavami. Všechny drogy, které vidíte ve filmu, byly skutečné a užívali je nejen herci, ale i zbytek štábu Bezstarostné jízdy.
3. Nebeská brána – týrání zvířat
Je smutnou pravdou, že se mnoho filmařů během natáčení jejich filmů uchýlilo k týrání zvířat, aby dosáhli toho nejpřirozenějšího zážitku z vyprávění jejich příběhu. Existuje však jeden film, který způsobil, že se na konci většiny současných snímků objevuje prohlášení, že během jeho natáčení nebyla zraněna žádná zvířata.
Tímto filmem je Nebeská brána, která je jakýmsi antiwesternem, jež vypráví příběh milostného trojúhelníku z konce 19. století na pozadí nemilosrdného vyhlazení evropských přistěhovalců bohatými dobytkáři. Téměř čtyřhodinový snímek svým obrovským neúspěchem zapříčinil nejen neslavný konec studia Universal Artists, ale také definitivně zničil kariéru režiséra Michaela Cimina.
Na dnešním seznamu je však kvůli bezohlednému týrání zvířat, ke kterému během jeho natáčení docházelo. Mezi mnohými prohřešky naleznete vykrvácení a kuchání zvířat, skutečné kohoutí zápasy, stínání hlav kuřat, a dokonce i dynamitem roztrhaného koně.
2. Zóna soumraku – zneužívání dětské pracovní síly
Přestože jste si mohli myslet, že je dětská práce zakázaná už od doby průmyslové revoluce a dnes byste ji mohli hledat jen v místech jako je Bangladéš nebo Kambodža, jeden ze čtyř režisérů filmu Zóna soumraku vás přesvědčí o opaku. Zóna soumraku je totiž přesně tím filmem, který dokazuje, že by se v některých ohledech rozhodně šetřit nemělo.
Když režisér John Landis (68) pracoval na své části tohoto hororového díla, rozhodl se najmout dva dětské herce na černo. Chtěl tak ušetřit na poplatcích za bezpečnostní opatření a všemožná povolení, která se se zaměstnáním dětských herců pojí. To ovšem vedlo k obrovské tragédii, jelikož došlo k explozi, která způsobila havárii vrtulníku, který se zřítil na obě děti a herce Vica Morrow a všechny tři tak na místě usmrtil.
Pokud tahle strašlivá událost vedla alespoň k něčemu pozitivnímu, tak jsou to přísnější zákony, týkající se využívání dětských herců a jejich bezpečnosti. Ty s největší pravděpodobností zabránily dalším zbytečným smrtím, ke kterým mohlo z nedbalosti tvůrců dojít.
1. Hei tai yang 731 – použití záběrů z pitvy a týrání zvířat
Čínský válečný snímek s názvem Hei tai yang 731 vypráví příběh japonského koncentračního tábora v Číně, kde vědci na svých vězních provádějí celou řadu neetických a šílených pokusů. Film je plný drasticky nechutných scén, které jsou skutečně naturalistické, až z toho běhá mráz po zádech.
Možná vás proto překvapí, že jsou některé z těchto brutálních záběrů skutečné a pro jejich získání nebyly využity žádné speciální efekty. To se týká i scény pitvy mladého chlapce, kterou se filmaři rozhodli ve svém filmu využít. Na zakomponování těchto záběrů samozřejmě neměli svolení, a i kdyby se ho snažili získat, nikdo by jim skutečnou pitvu do jejich filmu dát nedovolil.
To ale nebyl jediný problém, kvůli kterému se režisér Tun Fei Mou (77) dostal do křížku se zákonem. Hei tai yang 731 totiž obsahuje i scénu, ve které filmaři zapálili několik živých krys, a dokonce i scénu, ve které jiné krysy sežerou kočku zaživa. Režisér se proti poslednímu zmíněnému ohradil s tím, že byla kočka potřena medem a krysy ji tak pouze olizovali, ale i tak jde o nehumánní týrání zvířat.
(tod)
John Landis, James Cameron, Michael Cimino, Vic Morrow, Tun Fei Mou
Filmy:
Nebeská brána, Zóna soumraku, Bezstarostná jízda, Hei tai yang 731
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
opilí herci, filmaři, kontroverzní filmy, Bezstarostná jízda film, akční filmy, týrání zvířat, westerny, slavné westerny, James Cameron filmy, zajímavosti o filmech, filmová tvorba, dětská práce, Terminátor zajímavosti, Terminátor natáčení, týrání zvířat ve filmu, o filmu Terminátor, porušování zákonů, natáčení bez povolení, akční sci fi, produkce filmů, film Nebeská brána, o filmu Nebeská brána, Zóna soumraku film, Zóna soumraku zajímavosti, drogy na place, zdrogovaní herci