5 hororů inspirovaných folklórními mýty
25.03.2020
Není to tak dávno, co jsme vám přinesli článek o pěti hororech vycházejících z takzvaných „urban legends“. Tento anglický termín se do češtiny překládá různými způsoby a jedním z nich jsou i moderní či městské mýty. Přesně v tom totiž kouzlo těchto příběhů spočívá. Jde o historky, které se v mnohém podobají starořeckým bájím, jen jsou zasazené do moderní doby.
V minulém článku jsme zmiňovali pověry o aligátorech žijících v newyorském podzemí, o obludě zvané Ďábel z Jersey nebo o Bermudském trojúhelníku, a ani v dnešním článku nijak nepolevíme. Zkontrolujte, jestli máte doma zamčeno, ztlumte světla a připravte se na strašidelnou jízdu.
Dnes vás totiž čeká pět hororů, které se zakládají na tradičních legendách.
5. Krampus: Táhni k čertu
Pokud jste četli jeden z našich článků o netradičních filmech na Vánoce, asi moc dobře víte, kdo je Krampus. Ve zkratce by se dalo říct, že je to prosté démonický opak Santa Clause, který místo toho, aby dětem nosil dárky, tak je i s celou jejich rodinou vraždí nebo nosí do pekla.
Krampuse můžete znát z celé řady strašidelných snímků, a my jsme si pro ten dnešní vybrali horor říznutý komedií s názvem Krampus: Táhni k čertu. Krampusův původ i zevnějšek je inspirován folklórními povídačkami, a právě proto má kromě kozích rohů a hadího jazyka řadu dalších „předností“, která patří bájným strašidlům.
Ve filmu s podtitulem Táhni k čertu děsivou nestvůru vyvolá mladý Max, kterého ubíjí nepříjemná atmosféra u štědrovečerní večeře. Nakonec prohlásí, že by Vánoce nejraději zrušil, což je vše, co Krampus potřeboval slyšet. Touto prosbou Max vyvolá doslova peklo, ze kterého není úniku.
4. Rituál
Následující snímek vzniknul v roce 1973, ale možná budete spíš znát jeho moderní remake z roku 2006, ve kterém se hlavní role ujal Nicolas Cage (56). Původní film je však dle kritiky i široké veřejnosti stále mnohem lepší podívanou, a zároveň tím nejděsivějším filmem, ve kterém se kdy objevil sir Christopher Lee.
Nevíme, co přesně se snažil sdělit novodobý remake filmu, ale ten původní je senzační kombinací příběhů o čarodějnictví s dalšími pohanskými báchorkami, které doposud dokáží nahánět husí kůži. Za celým příběhem navíc stojí tajemný kult, který využívá mladé dívky jako obětiny záhadnému božstvu.
Mýty o kultech žijících na odlehlých místech se začaly ve velkém rozšiřovat na konci šedesátých let, kdy jeden z těch skutečných připravil o život herečku Sharon Tate a její přátele v Los Angeles. Jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu a v případě šílených sekt je alespoň drobná obezřetnost na místě.
3. Ospalá díra
Ospalá díra je nezapomenutelným hororem z roku 1999, ve kterém se role newyorského konstábla Ichaboda Cranea ujal Johnny Depp (56). Šlo o nefalšovaný hollywoodský trhák, který vychází z folklórních mýtů a povídaček. Ve skutečnosti jde o jeden z nejslavnějších duchařských příběhů.
Crane totiž v městečku s názvem Ospalá díra vyšetřuje záhadné útoky, které má na svědomí ještě záhadnější viník. Za brutálními vraždami totiž stojí bezhlavý rytíř, který po nocích útočí na neopatrné obyvatele zapadlého městečka. Film Tima Burtona (61) nosí své inspirace gotikou a folklórem hrdě na prsou a převádí příběhy o krvežíznivém přízraku, čarodějnicích a duších do modernějšího prostředí.
2. Noční můry z temnot
Následující snímek pochází z hlavy oscarového režiséra Guillerma del Tora (55) a je zároveň tím nejmladším filmem, který vám dnes představíme. Noční můry z temnot se v kinech objevily teprve v roce 2019, a ačkoliv Del Toro film nakonec nerežíroval (jak bylo původně v plánu), jeho vliv je v něm cítit na sto honů.
Příběh se točí okolo partičky teenagerů, která v opuštěném domě na konci města objeví prapodivnou knihu plnou děsivých příběhů, a ještě děsivějších monster. Tajemná kniha navíc dokáže „číst“ svého čtenáře a zhmotňovat jeho nejděsivější noční můry, a to nejen na svých stránkách, ale i ve skutečném světě.
Všechna monstra filmu jsou nejen děsivá, ale vycházejí z folklórních příběhů. Oživlý strašák, pavouci pod kůží, wendigo či „bílá paní“ všichni pochází z mnohokrát opakovaných historek, kterými se lidé rádi straší u táboráků.
1. Temná legenda
Na závěr dnešního článku jsme si nechali snímek, jehož název v angličtině přímo zní Urban Legend. Do češtiny se film překládá jako Temná legenda, a vypráví příběh mladé studentky Natalie a jejích přátel, kteří se od svého profesora na Pendletonské univerzitě dozvídají o děsivé „městské legendě“ přímo navázané na jejich školu.
Před pětadvaceti lety se zde totiž zbláznil jeden z profesorů, který zavraždil šestici svých studentů. Když se však Natalie začne příběhem víc zabývat, zjistí, že o žádnou legendu nejde, a že je onen profesor ještě stále žije někde v prostorách kampusu. Nevědomky se tak spolu se svými přáteli stává terčem šíleného vraha a součástí původního „mýtu“.
Ačkoliv se ve snímku žádné bájné nestvůry neobjevují, celý příběh se točí kolem záhadné postavy, která se skrývá na veřejném místě a spoléhá se tak na rčení „pod svícnem je největší tma“. Vrah navíc využívá metody slavnějších padouchů a monster, jako je Bloody Mary, cizinec na zadním sedadle auta a další.
(tod)
Johnny Depp, Christopher Lee, Guillermo del Toro
Filmy:
Ospalá díra, Rituál, Temná legenda
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
horory, Johnny Depp horor, zajímavé filmy, Nicolas Cage filmy, žebříčky, slavné horory, hororové žebříčky, žebříčky hororů, tipy na filmy, legendární horory, Ospalá díra zajímavosti, horory zajímavosti, folklórní mýty, fofklórní horory, Ospalá díra předloha, zajímavé předlohy hororů, Krampus: Táhni k čertu, Nicolas Cage horor