5 hororů, které získaly nominaci na Oscara za nejlepší film

09.03.2023

Věděli jste, že za tu dlouhou dobu, co Americká filmová akademie vyhlašuje Oscary, získalo nominaci na nejlepší film roku jen pět hororů? Horor je zkrátka žánrem, který odborná porota z nějakého důvodu neuznává, a tak jej systematicky ignoruje. Jen v pěti případech v historii této soutěže porotcům mezi prsty nějaký ten horor proklouzl.

Hororoví tvůrci své zlaté sošky často získávají například za kostýmy a make-up, ale cenu za nejlepší film roku jim zkrátka porotci udělit odmítají. I vzhledem k blížícímu se termínu letošního vám v dnešním článku představíme pětici hororů, kterým se téhle pocty dostalo. Oscara za nejlepší film si ale ve finále odnesl jediný z nich.

Uteč

Odstartujeme nejmladším filmem dnešního článku. Režie se v něm ujal oblíbený komik, který našel svůj talent i v režisérském křesle. V roce 2017 totiž Jordan Peele (44) natočil fantastický horor s jednoduchým názvem Uteč. Přestože to byl jeho teprve druhý celovečerní film, dočkal se obrovského uznání včetně nominace na Oscara.

Snímek vypráví příběhy černošského fotografa v podání Daniela Kaluuyi (34), který se svou přítelkyní vyráží na návštěvu jejích rodičů. Jeho přítelkyně a celá její rodina je ale bezvýhradně bílá a Chris je tak z prvního setkání nesvůj. Zanedlouho se ukáže, že byly jeho obavy ještě příliš slabé. Postupně totiž odkrývá děsivé tajemství a zjišťuje, že je v ještě větším nebezpečí, než si původně myslel.

Vymítač ďábla

Od nejmladšího filmu se přesuneme rovnou k tomu nejstaršímu, který se do kin dostal na začátku sedmdesátých let. Jde o hororový snímek, který je dodnes inspirací pro řadu současných tvůrců a jen s velkými obtížemi byste hledali někoho, kdo o Vymítači ďábla nikdy v životě neslyšel.

Film z roku 1973 je založen na o dva roky mladší knižní předloze a je dodnes považován za jeden z nejlepších hororů historie. Celý příběh filmu se točí kolem dvanáctileté holčičky jménem Regan, kterou posedne zákeřný démon, který si nechává říkat Pazuzu. Pazuzu holčičku nutí k obludným věcem, a její rodiče jsou z celé situace bezradní.

Proto si na pomoc přivolají dva církevní vymítače, kteří se pokusí démona z těla dívenky vypudit. Je to ale skutečně složitý úkol, jelikož je Pazuzu mnohem mocnější, než si oba kněží zpočátku připouštěli. Vymítače ďábla nakonec na udílení Oscarů porazil v kategorii nejlepšího filmu Podraz, ale například na Zlatých glóbech snímek zvítězil.

Čelisti

Dalším snímkem se v historii posuneme jen o dva roky dopředu, kdy se v kinech objevil první komerčně úspěšný snímek Stevena Spielberga (76). Tenhle film slavil tak obrovský úspěch, že vlastnoručně definoval termín „letní blockbuster“. A jméno tohohle snímku? Čelisti.

Ano, Spielberga mezi hollywoodskou smetánku skutečně vynesl tenhle horor o vraždící bestii z hlubin, která nemá s obyvateli zapadlého mořského městečka žádné slitování. Monstrem je v tomto kultovním snímku přerostlý velký bílý žralok, který zjistí, že jsou lidé mnohem snazší kořistí než mořská fauna.

To se samozřejmě moc nelíbí místní radnici, která na lov této příšery vyšle hrstku odvážlivců – místního šerifa, zkušeného rybáře a vědce, který se specializuje na podmořský život. Jejich cíl je však mnohem nebezpečnější, než mohl kdo tušit. Ačkoliv Čelisti Spielbergovi nevyhrály sošku za nejlepší film, získali tvůrci Oscary za nejlepší střih, hudbu a mix zvuku.

Šestý smysl

Dnes je režisér M. Night Shyamalan většině filmových nadšenců spíš pro smích, na přelomu tisíciletí byl jeho přístup k filmové tvorbě něčím nevídaným. Každý z jeho snímků v sobě skrýval nějaký zásadní zvrat, ze kterého divákům na konci filmu zůstala ústa otevřená dokořán. Protože se tohohle zvyku původem indický režisér držel napříč celou svou tvorbou, přestaly být jeho „šoky“ překvapující, a naopak začaly být „trochu nuda“.

To ale rozhodně neplatí pro Šestý smysl, který Shyamalan natočil v roce 1999. Hlavní role zkušeného psychiatra se v tomhle snímku ujal Bruce Willis (67), který se v úvodu filmu postaví tváří v tvář jednomu ze svých nespokojených klientů, který se vloupá k němu domů a spáchá zde sebevraždu. Ještě před tím se ale pokusí zastřelit svého lékaře Malcolma.

O několik měsíců později se Malcolm setkává s mladým chlapcem, který mu tvrdí, že vídá duchy. Psychiatr se snaží přijít na to, jak chlapci pomoct, ale v závěru příběhu zjistí, že je všechno jinak, než si myslel. Šestý smysl je ukázkovým příkladem, jak na diváky správně připravit zvrat, který jim naprosto promění jejich filmový zážitek.

Mlčení jehňátek

Na konec dnešního článku jsme si nechali jediný horor, který si za bezmála sto let udílení těchto filmových cen, odnesl sošku za nejlepší film roku. V centru dění se opět nachází psychiatr, který by však sám potřeboval odbornou pomoc. Hanibal Lecter v podání Anthonyho Hopkinse (85) je totiž sice génius, ale zároveň rád pojídá lidské maso.

Přesto je díky svému jedinečnému vhledu do duše šílených vrahů nedocenitelnou pomocí pro FBI, která je na stopě jinému sériovému vrahovi. Mladá agentka Clarice Starling v podání Jodie Foster (60) je sice statečná, ale v přítomnosti nebezpečného kanibala by znervózněl každý. Jeho pomoc je však pro vyšetřování nových vražd klíčová, a tak musí agentka překonat svůj strach a navázat s doktorem Lecterem úzkou spolupráci.

Mlčení jehňátek se stalo opravdovým hitem, který ovládl i předávání Oscarů. Tvůrci si kromě ceny za nejlepší film roku odnesli i sošku za nejlepší režii, hlavního herce a herečku i za nejlepší adaptovaný scénář.

(tod)

Fandím
11 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Jodie Foster, Bruce Willis, Steven Spielberg, Daniel Kaluuya

Filmy:
Mlčení jehňátek, Vymítač ďábla, Šestý smysl, Čelisti

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
oscary, horory, americké horory, kvalitní horory, blockbustery, Anthony Hopkins filmy, Čelisti natáčení, Oscary nominace, uznávané filmy
TOPlist