5 komiksových filmů, které zničily kariéru svým režisérům

18.11.2024

Komiksové adaptace často slibují režisérům vstupenku do světa slávy a astronomických zisků. Ne vždy se vše vydaří podle plánu a některé z těchto „dojných krav“ se v minulosti pořádně zvrhly. Místo uznání komiksových fanoušků si tyhle snímky získali příšernou pověst, která se přenesla nejen na herce, ale i na režiséry.

Proto vám v dnešním článku přestavíme pět přesně takových komiksových filmů, které svým režisérům spíše uškodily, než pomohly. Některé z nich dokonce pohřbily velice slibně našlápnuté kariéry.

Catwoman – Pitof

Francouzský režisér Pitof (66) proslul svým neotřelým vizuálním stylem, když natočil Fantoma Paříže s Gerardem Depardieu (75) v hlavní roli. Zdálo se, že půjde o jednoho z předních francouzských režisérů moderní doby, tedy až do chvíle, než se v roce 2004 ujal filmu Catwoman s Halle Berry (58).

Film byl kritizován za slabý scénář, nepřesvědčivé herecké výkony a nadměrné spoléhání na počítačové efekty, které navíc za moc nestály. Navzdory tomu, že Berry získala za svůj výkon Zlatou malinu (anticena pro nejhorší herce, pozn. red.), poděkovala tvůrcům za příležitost a celou situaci dnes bere s humorem.

Sám Pitof však neúspěch nesl těžce a z Hollywoodu se okamžitě stáhl. Žádný velký film už nikdy nenatočil a vrátil se k práci na menších projektech ve své rodné Francii. Jeho kariéra v mezinárodním měřítku však již nikdy nedosáhla předchozího lesku.

Batman a Robin – Joel Schumacher

Jen málokterý superhrdina má za sebou tolik hollywoodských zpracování, jako netopýří strážce zločinem prolezlého města Gotham. Je proto jasné, že některé verze Batmana musely být zákonitě lepší než jiné. Mezi ty jiné, ale nesporně patří ty, za kterými stál Joel Schumacher.

Schumacher ale nebyl špatným režisérem, měl za sebou úspěšné filmy jako Ztracení chlapci či Hráči se smrtí. V roce 1997 však natočil Batman a Robin, kde se nechal ovlivnit snahou studií vydělat co nejvíc na prodejích hraček a fanouškovských předmětech, čemuž přizpůsobil to, jak celý film vypadá. Temná atmosféra vzala za své a všechno bylo najednou opatřeno lesklými povrchy a podsvícením, což se v hračkářstvích samozřejmě prodává mnohem lépe.

Mimo to trpěl snímek i slabým scénářem a nanicovatými hereckými výkony, a například George Clooney (63), představitel Batmana, se později za film fanouškům omlouval. Schumacherova kariéra po tomto fiasku utrpěla. Schumacher tak přišel o reputaci ambiciózního režiséra, a místo toho dostal nálepku fušera, který na dlouhou dobu pohřbil Batmana.

Soudce Dredd – Danny Cannon

Danny Cannon (56) debutoval v Hollywoodu filmem Soudce Dredd s Sylvesterem Stallonem (78) v hlavní roli. Natěšení komiksoví fanoušci byly v šoku z toho, jak diametrálně se film odlišuje od původní předlohy a rozhodně to nebyl posun k lepšímu. Za moc nestál ani prapodivný scénář, který úplně překopal celou historii světa, ve kterém jsou policisté zároveň soudci a kati. Sám Cannon později uvedl, že se mu výsledek také nelíbí, ale že měl omezenou kontrolu nad projektem kvůli zásahům studia a hlavní hvězdy.

Po tomto neúspěchu se Cannon zaměřil na televizní tvorbu, kde našel úspěch jako producent a režisér seriálů jako Kriminálka Las Vegas a režíroval i další komiksové seriály, jako překvapivě úspěšný Gotham nebo loňské Gotham Knights. Jeho filmová kariéra však zůstala poznamenána neúspěchem Soudce Dredda.

Fantastická čtyřka – Josh Trank

Jestli je nějaký komiksový příběh v Hollywoodu prokletý, pak je to určitě Fantastická čtyřka. Už několik režisérů si na ní vylámalo zuby, naposledy to byl Josh Trank (40) v roce 2015. Ten se proslavil úspěšnou Kronikou o tři roky dříve, na kterou přímo navázal právě snímkem o nejstarším komiksovém týmu Marvelu.

Produkce Trankovy Fantastické čtyřky však byla významně zkomplikována různými problémy, včetně Trankova napjatého vztahu se studiem. Film byl kritizován za slabý scénář a nedostatek chemie mezi postavami. Není divu, spousta scén se musela dotáčet, a snímek tak v současnosti vypadá jako špatně poskládané puzzle.

Po tomto neúspěchu Trankova kariéra utrpěla. Jeho další projekt, Capone na sebe nechal čekat dalších pět let a ani on nebyl přijatý s velkými ovacemi, které by si režisér asi představoval. Proto se Trank raději stáhl z veřejného života, aby se vyhnul negativnímu tlaku médií.

Sebevražedný oddíl – David Ayer

David Ayer (56), známý svými nesmlouvavými kriminálními filmy jako Drsný časy, Street Kings nebo Patrola, se v roce 2016 ujal režie Sebevražedného oddílu o týmu superpadouchů, kteří musí navzdory své nátuře spasit svět. Jde o oblíbené komiksové příběhy, protože nabízí úplně jiný pohled na svět superhrdinů.

Filmu se však ani pod Ayerovým vedením fanoušky přesvědčit nepodařilo a Sebevražedný oddíl byl tak kritizován za chaotický děj a slabé zpracování jinak velmi zajímavých postav. Sám režisér byl s výsledným filmem velmi nespokojený, a to hned o samého začátku. Musel totiž neustále bojovat se zásahy studia, které jeho vizi proměnilo k nepoznání.

Po tomto neúspěchu se Ayer vrátil k menším projektům, ale jeho reputace v Hollywoodu byla poškozena. Navzdory tomu pokračuje v práci na nových projektech, a doufá, že se mu pošramocenou pověst podaří získat zpátkyi.

(tod)

Fandím
12 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Danny Cannon, George Clooney, Joel Schumacher, Halle Berry

Filmy:
Catwoman, Soudce Dredd, Batman a Robin, Fantastická čtyřka

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Batman, slavní režiséři, filmy se superhrdiny, superhrdinské filmy, hollywoodské propadáky, slavné propadáky, Joel Schumacher tvorba
TOPlist