5 nejdražších filmových projektů, ze kterých sešlo
01.03.2021
Tvorba hollywoodských velkofilmů není žádnou levnou záležitostí. Na tvorbě snímků se často podílí stovky různých lidí a první výdělky začne film přinášet až poté, co je uveden do kin. To ale může trvat i několik let. Není proto divu, že spousta ambiciózních projektů padne ještě dřív, než se začnou natáčet. Představy filmařů jsou občas tak „nemyslitelné“, že jejich vizi filmová studia odmítnou zafinancovat.
Těžko se jim totiž věří, že by snímky dokázaly vydělat vyšší částky, než o které si jejich tvůrci řeknou. V dnešním článku vám proto představíme pětici nejdražších filmových projektů, které se však ke smůle diváků po celém světě nakonec neuskutečnily.
5. Bioshock
Filmy založené na videoherních titulech nemají zrovna dobrou pověst. Většinou jde o odfláknuté kousky, které se jen amatérsky snaží těžit z úspěchů herních předloh. Skutečně povedené adaptace byste dokázali spočítat na prstech jedné ruky. Filmařům se téměř nikdy nedaří zachytit to, co z her dělá tak nezapomenutelné zážitky, které s hráči zůstávají ještě dlouho poté, co titul úspěšně dokončí.
Je to hlavně proto, že se tvůrci videoher většinou soustředí na hratelnost svých titulů a příběh jde často až na druhou kolej. Když má hra naopak dobrý příběh, často tím trpí hratelnost. Existuje jen hrstka tvůrců, kteří dokážou úspěšně skloubit obojí a jedním z nich je i Ken Levine (54), mezi jehož nejznámější tituly patří Bioshock.
Ten vypráví příběhy odehrávající se ve futuristickém městě ukrytém hluboko na dně oceánu. Rapture bylo původně postaveno jako ráj společnosti, ve kterém mohou spokojeně žít ty nejbystřejší mozky, které nijak nesvazují omezení běžného světa. Netrvá to ale dlouho a tuhle utopii zachvátí občanská válka a kdysi vyspělá civilizace se tak rozpadne. Právě tohoto konceptu se měl ujmout Gore Verbinski (56), který má s mořskou tématikou díky Pirátům z Karibiku velmi bohaté zkušenosti. Řekl si ale o částku 160 milionů dolarů, což nakonec vedlo k tomu, že byl filmový Bioshock odložen na neurčito.
4. Superman Lives
Se superhrdinskými filmy se v minulém desetiletí skutečně „roztrhl pytel“. Ať už jste fanoušky Marvelu nebo konkurenčního DC, obě studia si připravila slušnou řádku více či méně úspěšných snímků o komiksových hrdinech. Svého sólového a dvojice „týmových“ filmů se dočkal i jeden z nejuniverzálnějších hrdinů, který pochází z planety Krypton.
Kdyby ale došlo na plány Tima Burtona (62), do role Supermana by se nepřevtělil Henry Cavill (37), ale někdo, koho byste si s tímto superhrdinou pravděpodobně ani v nejšílenějších snech nespojili. Clarkem Kentem se v Burtonově připravovaném filmu s názvem Superman Lives měl stát Nicolas Cage (57).
Cage i Burton mají s komiksovými snímky své zkušenosti – Burton v minulosti režíroval dva filmy o Batmanovi a Cage ztvárnil pekelného Ghost Ridera – ale jejich nový projekt byl pro všechny zúčastněné až příliš výstřední. Jeho odstartování nepomohlo ani to, že se původní rozpočet 100 milionů dolarů rozrostl na dvojnásobek. To byl ale jen jeden z důvodů, proč Warner Brothers připravovaný film zařízli.
3. Alexander Veliký
Čas od času se stane, že se hned několik filmových tvůrců rozhodne natočit snímek s tím samým tématem nebo o té samé historické postavě. Přesně k tomu došlo z kraje nového tisíciletí, kdy se Oliver Stone (74) a Baz Luhrmann (58) rozhodli, že svůj nejnovější film věnují nejslavnějšímu vojevůdci a dobyvateli historie.
Jak ale pravděpodobně víte, do kin se dostal jen Alexander Veliký s Colinem Farrellem (44) v hlavní roli. Luhrmannova verze přitom nebyla o nic méně zajímavá. Role Alexandera se v něm měl navíc ujmout Leonardo DiCaprio (48), a mohli jsme se tak dočkat úplně jiného filmu, který by třeba nebyl takovým propadákem.
Stone byl však v přípravě filmu mnohem pohotovější a podařilo se mu snímek protlačit rychleji než tvůrci Moulin Rouge, Romea a Julie nebo Velkého Gatsbyho. Když pak filmová studia viděla, že rychlejší snímek o slavném vojevůdci skončil tak neslavně, nikoho moc nepřekvapilo, že se jim nechtělo investovat 150 milionů do druhého filmu o té samé historické postavě.
2. 1906
Režisér Brad Bird (63) se proslavil jako tvůrce vynikajících animovaných filmů jako jsou Úžasňákovi, Železný obr nebo Ratatouille a průměrného sci-fi s názvem Země zítřka. Jeho filmografie se měla rozrůst ještě o jeden hraný film, kterým by si trochu napravil reputaci. Rozpočet dvou set milionů se však nakonec ukázal být až příliš vysoký i na dvojici gigantů jako je Disney a Warner Brothers, kteří měli na jeho tvorbě spolupracovat.
Vysokorozpočtový snímek se měl odehrávat v roce 1906, kdy americké San Francisco postihlo jedno z nejničivějších zemětřesení, které si vyžádalo přes tři tisícovky lidských životů. Bird chtěl zopakovat úspěchy veleúspěšného Titanicu, ve kterém se chtěl při vyprávění katastrofického příběhu inspirovat. Ze všech plánů však nakonec sešlo a Bird tak skončil jen u úspěšných animáků.
1. Dvacet tisíc mil pod mořem
Příběhy Julese Verna jsou pro filmové adaptace poměrně složité. Vizionářské nápady francouzského spisovatele byly na svou dobu velmi pokročilé, a i dnes nad některými z nich zůstává rozum stát. Dnešní článek proto zakončíme tam, kde jsme ho začali. Hluboko pod hladinou oceánu.
Jednou z nejznámějších Verneovek je Dvacet tisíc mil pod mořem, která vypráví o ponorce Nautilus pod velením proslulého kapitána Nema. Na mořském dně posádka zažívá neuvěřitelné příběhy a poznává podivuhodné tvory a krásy mořského dna. Tohoto slavného příběhu se chytil David Fincher (58), který se rozhodl natočit jeho plnohodnotnou filmovou adaptaci.
Hlavní role se měl ujmout jeho dvorní herec Brad Pitt (57) a role hlavního záporáka měla připadnout Willu Smithovi (52). Rozpočet jeho připravovaného projektu ale neustále rostl a zastavil se až za 200 miliony dolarů. To se ale nelíbilo Disney, které se nechalo slyšet, že musí Fincher film trochu osekat, na což ale na druhou stranu nechtěl přistoupit režisér. Tyhle neshody všem přerostly přes hlavu a z natáčení tak nakonec sešlo.
(tod)
Nicolas Cage, Brad Bird, Colin Farrell, Gore Verbinski, Tim Burton
Filmy:
Alexander Veliký, Batman, Titanic, Ghost Rider
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
Nicolas Cage filmy, filmy podle her, zajímavosti o filmu, Tim Burton filmy, Superman zajímavosti, velkofilmy, Tim Burton zajímavosti, Brad Bird filmy