5 nejdražších seriálových propadáků
18.07.2018
Vytvořit úspěšný seriál není žádný med. Musíte si předem sehnat peníze a ochotné herce, musíte se domluvit se stanicí, na které chcete svůj seriál vysílat, musíte vytvořit kvalitní „pilot“ (samostatný díl seriálu, na základě kterého se daná televizní stanice rozhodne, zda práva na váš pořad zakoupí, pozn. red.) a musíte si po dobu několika sérií udržet vysokou sledovanost. Ne každému seriálu se však podaří projít všemi těmito zkouškami a některé dost výrazně „pohoří“.
Občas se ale navíc stane, že do těchto seriálů jejich vysílací stanice vloží poměrně vysoké náklady a neúspěch je pak stojí neuvěřitelné peníze. V minulosti jsme vám už přinesli článek o nejdražších filmových propadácích, teď se však podíváme na ty seriálové.
5. Cop Rock
Americký seriál Cop Rock je zářným příkladem toho, že se dají seriály točit skutečně o čemkoliv a navíc hodně netradičním způsobem. Je ale také skvělým příkladem toho, že přílišné experimentování může být na škodu. Ne nadarmo ho časopis TV Guide v roce 2002 označil jako osmý nejhorší seriál všech dob.
Jen málo koho by asi napadlo spojit detektivní vyšetřování s muzikálovou formou, ale přesně o tohle se tvůrci Cop Rocku v roce 1990 pokusili. Výsledkem „úspěchu“ seriálu je 11% na ČSFD, které skutečně mluví za vše.
Seriál obsahoval spoustu absurdních momentů, které vznikaly z podivného mixu vyšetřování a tanečních a pěveckých vystoupení. V prvním díle například z ničeho nic začne zpívat porota soudního slyšení gospelovým sborovým zpěvem slova „Je vinen, je vinen“ a takovýchto s nadsázkou řečeno netradičních vystoupení je v seriálu spousta.
Každá epizoda stála v přepočtu na dnešní peníze téměř čtyři miliony dolarů, ale podivná premisa seriálu nedokázala přilákat dostatek diváků, a tak byl Cop Rock po pouhých jedenácti epizodách zrušen.
4. Bionická žena
Seriál Bionická žena z roku 2007 je remakem úspěšného seriálu ze sedmdesátých let. Jedná se o sci-fi seriál, který sleduje Jaime Sommer, která se stala obětí tragické autonehody, při které málem přišla o život. Nakonec ji zachránil její přítel Will, který ji však musel nahradit několik částí jejího těla nejmodernějšími protézami a navíc jí ještě implantoval speciální nano přístroje, které jí poskytují různé speciální schopnosti.
Celá operace však samozřejmě spadá do přísně tajného vládního programu, který Jaime po úspěšné rekonvalescenci rekrutuje. S vylepšenou sílou, rychlostí a bionickýma nohama, pravačkou, uchem a okem je Jaime velmi nebezpečnou zbraní, pokud se však své schopnosti naučí správně používat.
Přestože měla Bionická žena poměrně solidní sledovanost, kritika seriál doslova rozcupovala. Posledním „hřebíčkem do rakve“ byla scénáristická stávka v roce 2007, která poškodila hned několik slibných seriálů. Pro Bionickou ženu se však stala osudnou, a tak byl seriál po osmi epizodách zrušen.
To byla poměrně krutá rána pro televizi NBC, kterou každá epizoda stála 6 milionů dolarů a navíc utratila 15 milionů za marketing a propagaci.
3. Camelot
Camelot je přesně tím, co se skrývá v jeho názvu. Irsko-kanadský seriál totiž nabízí příběhy krále Artuše ještě před tím, než se stal králem. Po smrti panovníka Uthera se mocný kouzelník Merlin snaží nalézt vhodného nástupce a jeho volba padne právě na Utherova nemanželského syna Artuše.
Ten byl vychováván jako prostý poddaný, a tak nemá s kralováním a věcmi s ním spojenými vůbec žádné zkušenosti. Těmi naopak disponuje Artušova nemilosrdná a ambiciózní sestra, která se mladému nástupníkovi trůnu postaví do cesty v jeho snažení o královskou korunu. Vypukne proto nelítostný souboj o nadvládu a Artuš podstoupí mnohé, aby mohl válkou zmítané království znovu sjednotit.
Camelot měl zopakovat úspěchy Spartaka, který se stal obrovským hitem. Bohužel to tvůrcům Camelotu ani v nejmenším nevyšlo. A to i přesto, že si v něm své role „střihly“ hvězdy jako Joseph Fiennes (48) a Eva Green (38). Zaplatit tak ambiciózní projekt však není žádný med, a tak každá z deseti odvysílaných epizod stála přibližně 7 milionů dolarů.
2. Terra Nova
Následující seriál se zpočátku zdál jako velký hit. Jeho pilotní díl v roce 2011 oslňoval diváky svými speciálními efekty a Terra Nova měla i velmi slibné obsazení. Zahráli si v něm například Jason O‘Mara (45), Stephen Lang (66) nebo Allison Miller (32).
Terra Nova je sci-fi z produkce Stevena Spielberga (71) které vypráví příběh z roku 2149, kdy je planeta Země naprosto zdevastována a život na ní je téměř nemožný. Jediný způsob, jakým se lidstvo může zachránit, je přesídlení. Ve známém vesmíru však není žádná obyvatelná planeta, a tak zbývá jediná možnost. Cestovat časem 85 milionů let zpátky do minulosti a „začít znovu“.
I zde byly ambice tvůrců seriálu větší, než jejich schopnost seriál zaplatit. Přestože Terra Nova zpočátku dostávala skvělé recenze, kvalita jednotlivých dílů začala postupně slábnout. Pilot samotný stál tvůrce přes 14 milionů dolarů, a každý další díl k celkovému součtu přidal přibližně další 4 miliony dolarů. Sledovanost seriálu sice nebyla špatná, ale ani tak se vznik tohoto nákladného televizního počinu jeho tvůrcům nevyplatil. Ani Terra Nova se proto nedočkala své druhé série.
1. Marco Polo
Seriál Marco Polo byl v roce 2014 obrovským překvapením pro předplatitele internetové streamovací služby Netflix, která do té doby vytvářela spíše nízkorozpočtové seriály, které ničím moc neohromovaly. Marco Polo však tohle všechno změnil. Přestože byl nakonec tím nejdražším propadákem na dnešním seznamu, bez něj by na Netflixu nikdy nevznikly takové hity jako Daredevil, Stranger Things, Narcos nebo The Crown.
Seriál Marco Polo sleduje život stejnojmenného objevitele a především jeho mládí, které trávil na panovnickém dvoře mongolského vojevůdce Kublaj-chána. Mladého Marca jeho otec opustí na Hedvábné stezce, kde se dostává do rukou tohoto mongolského vládce. Ten si velmi brzy začne všímat Marcových výjimečných pozorovacích schopností a rozhodne se ho proto zasvětit do mongolských zvyků a způsobu života.
Výprava tohoto seriálu je vskutku epická a stejné byly i její náklady. Netflix Marca Pola odkoupil za neuvěřitelných 90 milionů dolarů, což znamenalo, že se Marco Polo stal druhým nejnákladnějším seriálem té doby, hned za Hrou o Trůny. Přesto však dostal seriál vcelku nelichotivá hodnocení a přes veškeré snahy Marco Polo skončil po druhé odvysílané sérii. Celkově se předpokládá, že na tomto seriálu Netflix ztratil přibližně 200 milionů dolarů.
(tod)
Joseph Fiennes, Allison Miller, Eva Green, Stephen Lang
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
seriál Camelot, Netflix, seriály Netflix, seriálové žebříčky, propadáky, nejhorší seriály, Marco Polo Seriál, ukázky ze seriálů, výpravné seriály, seriálové propadáky, nejdražší seriály, Cop Rock seriál