5 nejhloupějších rozhodnutí z akčních filmů

27.11.2018

Když sledujete jakýkoliv akční film, musíte trochu potlačit svůj smysl pro realističnost. Tyhle snímky se zkrátka často zakládají na tom, že si se základy fyziky, logiky a občas i základního lidského uvažování dělají, co chtějí. Bez těchto kroků bychom se ale na druhou stranu nikdy nedočkali tak bombastických akčních scén, takže má potlačování běžné logiky i svůj význam.

Všechno však má svou mez. Občas jsou ona filmová rozhodnutí tak prapodivná, že vám nezbývá než nad rozhodnutími postav nevěřícně kroutit hlavou. Některé problémy by se totiž daly vyřešit mnohem snadněji, a to bez zbytečných explozí či počtu mrtvol.

Logické pravidlo zvané Ockhamova břitva ve zkratce tvrdí, že nejlepší řešení je často to nejsnadnější. Kdybyste se ho však snažili vysvětlit následujícím postavám z akčních filmů, pravděpodobně by po vás za zvuků epické hudby vystřelili ze dvou upilovaných brokovnic, zatímco by stáli na letící stíhačce. Nebo tak něco…

Showbiz vám proto nyní přináší seznam pěti nejhloupějších rozhodnutí, která padla v akčních filmech.

5. Con Air – Zvědavost zabíjí

Jak lépe začít seznam o hloupých rozhodnutích z akčních filmů než se snímkem, ve kterém hraje hlavní roli Nicolas Cage (54). Tento americký herec má štěstí na výběr filmů, ve kterých zápletku rozpohybují opravdu nepochopitelná rozhodnutí, a můžeme vám předem slíbit, že ho na dnešním seznamu nevidíte naposledy.

Dnešní seznam odstartujeme akčním thrillerem z roku 1997, který nese název Con Air. Cage v něm hraje Camerona, jednoho z vězňů, kteří jsou letecky transportováni do jiné věznice. Cameron byl samozřejmě odsouzen neprávem, jelikož se jen snažil bránit svou těhotnou ženu, ale společnost mu v letadle dělá směsice těch nejhorších zločinců pod sluncem.

Tím nejhorším z nich je Cyrus, jehož partě nohsledů se podaří přemoci a zavraždit členy elitní ostrahy, která má na transport dohlížet. To však není první vraždou, kterou Cyrus během svého útěku způsobí. Když se totiž strážní v jeho bývalé věznici rozhodnou prohledat jeho starou celu, najdou kromě několika dalších předmětů i podezřelou krabičku s nápisem „neotevírat“.

Přestože jim vyšetřovatel, který dostal únos letadla na starost, klade na srdce, aby se v cele ničeho nedotýkali, neberou na jeho varování zřetel. V okamžiku, kdy vyšetřovatel odejde z cely, si jeden ze strážných sedne na Cyrusovu postel a začne se přehrabovat v jeho věcech. Jeho pozornost samozřejmě jako první upoutá záhadná krabička, která však po otevření mohutně exploduje a zabije všechny dozorce v cele a málem připraví o život i zkušeného vyšetřovatele.

4. Tváří v tvář – Proč hlídat nebezpečného teroristu?

A s Cagem budeme pokračovat v „krasojízdě“. Dalším filmem je totiž akční krimi, ve kterém si zahrál po boku Johna Travolty (64). Zdá se, že byl ročník 1997 obdobím, ve kterém se stupidním rozhodnutím v akčních filmech skutečně dařilo, jelikož i tento (sám o sobě poměrně absurdní) film jich hned několik obsahuje.

Režisér John Woo (72) natočil snímek, ve kterém se díky moderním technologiím dokáže speciální agent FBI k nepoznání proměnit v nebezpečného teroristu. Ten totiž drží Los Angeles jako rukojmí díky biologické zbrani, ukryté někde v srdci města. Sean Archer si proto nechá transplantovat tvář nebezpečného Castora Troye, který po střetu s ostříleným agentem skončí v kómatu, a vydá se v tomto dokonalém přestrojení do vězení, aby z Castorových kumpánů dostal informace.

Plány mu však zhatí skutečný Castor, který se zanedlouho ze svého stavu probere a ukradne pro změnu Seanovu identitu. Systematicky pak vyhladí všechny, kteří o této záměně věděli a Sean tak zůstává ve vězení a nebezpečný atentátník se dostává do čela FBI.

K ničemu z toho by však nedošlo, kdyby agenti FBI uvažovali jako normální lidé. Nejenže je celý plán přitažený za vlasy, ale spustí ho Castorův únik z nemocnice, kterou nehlídal jediný agent či policista. Když máte tak komplikovaný plán, který může zhatit jakákoliv maličkost, dáte si pravděpodobně velký pozor, aby vám neutekl terorista, kvůli kterému celou akci pořádáte. Rozhodně ho nenecháte ve veřejné nemocnici, a když už, tak si setsakramentsky pohlídáte, aby vám neutekl.

3. Hancock – Provokovat superhrdiny se nevyplácí

Když se nacházíte ve světě, ve kterém existují superhrdinové, určitě máte alespoň rámcové ponětí o tom, co dovedou. Pokud navíc žijete ve městě, ve kterém má místní opilecký nadčlověk medializované skandály takřka na denním pořádku, dáte si opravdu velký pozor, abyste ho náhodou „nenamíchli“.

Tohle základní pravidlo však zřejmě uniklo trestancům z věznice, ve které si Hancock ze stejnojmenného filmu odpykával svůj trest. Je možné, že vězni předpokládali, že když je bývalý superhrdina ve vazbě s nimi, pravděpodobně o své schopnosti přišel. Hancock se však policii vzdal sám ve snaze napravit si svou pošramocenou reputaci. Navíc, i kdybyste byli sebevíce přesvědčeni, že už nemá svou super sílu, proč byste to pokoušeli?

Odpověď na tuto otázku musíte hledat u dvou trestanců, kteří se rozhodli, že ve vězení Hancockovi uštědří lekci. Ten je předem v klidu varoval, že pokud ho nenechají na pokoji, tak skonči hlava jednoho z nich v pozadí toho druhého, ale ani to agresory neodradilo. Nemusíme vám asi vysvětlovat, že jeho výhružky rozhodně nebyly plané. Bohužel pro oba výtržníky byly naopak doslovné.

2. Den nezávislosti – Co pomůže, když ne exploze? Větší exploze!

Slavný akční snímek s názvem Den nezávislosti, který se v roce 2016 dočkal už ne tak slavného pokračování šel do kin už v roce 1996. Tehdy to byl opravdu úspěšný film, který byl svými praktickými a přesvědčivými efekty skutečně revoluční. Dokážete si vybavit známější film o invazi agresivních mimozemšťanů?

Co už ale tak skvěle nepůsobilo, bylo rozhodnutí filmového prezidenta Spojených států, kterého si zahrál Bill Pullman (64), o tom, jak se s hrozbou z vesmíru vypořádat. Přestože tým jeho vědců zjistil, že je mateřská loď mimozemšťanů chráněná štíty, a že se vznáší nebezpečně nízko nad Houstonem v Texasu, rozhodl se na obří UFO použít jaderné zbraně.

Bohužel však tento útok dopadl přesně tak, jak by to napadlo každého, kdo má alespoň dvě mozkové buňky. Nejenže onen energetický štít uchránil mimozemská plavidla před jakýmkoliv poškozením, ale navíc obrátil veškerou sílu exploze zpátky na toto americké město. S určitými vedlejšími škodami se počítalo, ale že bude jaderný útok natolik kontraproduktivní, nečekal asi nikdo.

1. Skála – Nejhorší infiltrace historie

Tam, kde jsme začínali, také skončíme. Do třetice všeho dobrého totiž přinášíme film s Nicolasem Cagem v hlavní roli. Tentokrát si ale zahrál po boku ex-Bonda Seana Conneryho (88) v akčním filmu Michaela Baye (53). Skála sice nešla do kin v pověstném roce 1997, ale už o rok dříve. Můžeme ji tak považovat za jakýsi rozjezd do šíleného období Cageovy herecké kariéry.

Děj filmu se točí okolo bývalé vojenské jednotky, která si k poměrně ušlechtilému cíli zvolila opravdu nevhodné prostředky. Vojáci okolo generála Hummela ukradnou sadu patnácti raket s mimořádně účinným nervovým plynem, kterými z Alcatrazu ohrožují přilehlé San Francisco.

V cestě jim stojí elitní jednotka Navy SEALs, mezi jejichž členy je bývalý trestanec, kterému se dříve podařilo z Alcatrazu uniknout, a specialista na chemické zbraně. U takového komanda, které je složené z opravdových mistrů ve svém oboru a navíc řízené hlavami FBI byste očekávali opravdu pečlivé plánování, které počítá s jakoukoliv překážkou.

V momentě, kdy se však jednotka konečně dostane do Alcatrazu, je však téměř okamžitě skoro do posledního muže postřílena číhajícími vojáky generála Hummela. Vylezli totiž ve vězeňských sprchách, nad kterými je ochoz s dokonalým výhledem. Postřílení Sealů bylo pak skutečně jednoduchou záležitostí, které se dalo předejít, kdyby byla jejich infiltrace naplánovaná na jakékoliv jiné místo věznice.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Nicolas Cage, John Travolta, Bill Pullman, John Woo, Sean Connery, Michael Bay

Filmy:
Den nezávislosti, Con Air, Tváří v tvář, Hancock

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodske filmy, američtí herci, akční filmy, Hollywood, akční americké filmy, Nicolas Cage filmy, akční scény, Sean Connery filmy, scény z filmů, Nicolas Cage Con Air, John Travolta filmy, John Woo filmy, slavné akční filmy, Alcatraz
TOPlist