5 nejhorších filmových adaptací oblíbených knih

13.02.2018

O nejlepších filmových adaptacích už jsme psali, teď je ale načase, podívat se na odvrácenou stranu téhle adaptační mince. Nyní vám totiž přinášíme seznam těch nejhorších předělávek knižních příběhů na stříbrné plátno. Následující filmy se na náš seznam dostaly ve většině případů kvůli tomu, že jejich tvůrci chtěli prostě jen využít oblíbenosti knižních předloh. Ale jejich pokus o převedení příběhu do sálů kin a získání hodně peněz za málo práce se jim hrubě nepovedl.

Ať už jde o nelogické změny příběhu, otřesné herecké výkony nebo neporozumění zdrojovému materiálu, každý z následujících filmů diváky i kritiky odsouzen do škatulky nepovedených adaptací. Tak honem na seznam, ať to máme za sebou!

5. Gulliverovy cesty

Oblíbený román anglického spisovatele Jonathana Swifta se nachází snad ve všech seznamech povinné literatury po celém světě. Historická důležitost tohoto díla je naprosto nesporná. Jedná se totiž o jedno z prvních moderních fantasy děl, která byla kdy napsána. Swiftův fantastický cestopis totiž vyšel už v roce 1726.

Proto jeho čtenáři poněkud znervóznili, když bylo oznámeno, že si hlavní roli ve filmovém zpracování Gulliverových cest zahraje Jack Black (48). Ten je totiž známý především pro své komické role a s vážnějšími filmy nemá prakticky žádnou zkušenost. Gulliverovy cesty nakonec dopadly přesně tak, jak se diváci obávali. Jako podprůměrná rodinná komedie plná vtipů o prdech a zadcích.

4. Duna

Slavné sci-fi spisovatele Franka Herberta má obrovskou fanouškovskou základnu. Ta se v roce 1984 dočkala filmového zpracování příběhu o válce vládců mimozemských planet. Režie se ujal režisér kultovních filmů David Lynch (72), takže co by se mohlo pokazit? Bohužel se ukázalo, že téměř všechno.

Komplexní příběh knižní Duny se totiž filmařům zkrátka nepodařilo efektivně převést do filmového zpracování. Komplexní problémy, které se v knihách řeší vnitřními monology nebo dialogy se ve filmové Duně řešili promluvou vypravěče. Ta byla navíc tak častá, že snímek připomínal spíše audio knihu než film. Jediné, co se snažilo Dunu vykoupit, byl na svou dobu neotřelý pestrobarevný vizuál, který skvěle kontrastoval s depresivní atmosférou dystopického příběhu.

V současnosti však režisér Denis Villeneuve (50) pracuje na remakeu filmu, který by mohl původní Duně napravit reputaci.

3. Liga výjimečných

Liga výjimečných je něco jako Avengers, ve kterých jsou místo superhrdinů hrdinové literární. Ve hvězdném týmu jsou totiž osobnosti jako Kapitán Nemo, nesmrtelný Dorian Gray nebo Dr.Jekyll se svým Hulkem, tedy pardon, panem Hydem. Ve skutečnosti má ale původní Liga výjimečných Avengers společného mnohem víc, jelikož je původní příběh také založen na komiksové verzi postav, kterou má na svědomí Alan Moore (64).

Nejde tedy o původní zpracování slavných hrdinů, ale o verzi, kterou zpracoval autor komiksů jako V jako Vendeta, Strážci – Watchmen, nebo jednoho z nejtemnějších příběhů o Batmanovi. Jediné, co měl ale film z roku 2003 společného s autorovým komikem, byli bohužel jen ti hrdinové. Není proto žádným překvapením, že se od této chabé adaptace svých příběhů Moore distancoval a nechce s ní mít nic společného.

Jeho komiksový román se totiž věnuje skupině výjimečných lidí s neuvěřitelnými schopnostmi, kteří se spojí, aby ochránili Velkou Británii, kdežto film je jen sledem několika nic neříkajících akčních scén. Film nakonec nezachránil ani výkon Seana Conneryho (87), který si v něm zahrál ostrostřelce Allana Quatermaina.

2. Zlatý kompas

Philip Pullman (71), autor dětských knih trilogie s názvem Jeho temné esence, ve svých knihách vždy důvěřoval inteligenci dětských čtenářů. Tenhle jednoduchý fakt vyváděl jeho knihy z průměrnosti a dělal z nich jedny z nejoblíbenějších dětských příběhů nového tisíciletí. Filmové zpracování Zlatého kompasu však vzalo všechnu nuanci a dvojsmyslnost a vyhodilo ji do koše.

Autorova trilogie popisuje dospívání dívky ve světě, ve kterém prakticky neexistuje svobodná vůle a velmi důrazně prosazuje Pullmanovy ateistické myšlenky. Film Chrise Weitze (48) však tyto myšlenky opouští, pravděpodobně proto, aby tím neodradil možné diváky. Absence jakéhokoliv hlubšího příběhu jich však podle našeho názoru odradila mnohem více. Jedinou kvalitou, která filmu zůstala, byly skvělé speciální efekty, které mu vysloužili Oscara a Filmovou cenu Britské akademie.

1. Eragon

Je nám záhadou, jak mohl někdo dojemný příběh o vztahu chlapce s jeho drakem natolik pokazit, jako filmaři Eragona z roku 2006. Příběh knihy Christophera Paoliniho (34) není nijak složitý. Chlapec najde vejce. Z vejce se vylíhne drak. Chlapec si draka ochočí. Chlapec zachrání dívku. Chlapec s drakem zabijí několik orků. Jeho kniha přímo prosí o filmové zpracování s dobrými filmovými efekty.

Ale ne. My jsme se dočkali zpackaného pokusu o dosažení slávy trilogie Pána prstenů, která ale skončila hned prvním dílem. Plány na následující pokračování byly totiž po neúspěchu prvního dílu opuštěny. A možná, že je to tak správně. Podivné tempo příběhu spojené s pochybnými hereckými výkony a úplné přepracování několika zajímavých postav filmu vysloužily první místo na našem žebříčku nejhorších filmových adaptací oblíbených knih.

 

Souhlasíte s naším žebříčkem? Které filmy podle vás naprosto zmasakrovaly své knižní předlohy?

(tod)

Celebrity:
Sean Connery, Chris Weitz, David Lynch, Jack Black

Filmy:
Duna, Liga výjimečných, Eragon, Zlatý kompas, Gulliverovy cesty

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Fantasy, nejhorší filmy, hodnocení filmů, žebříčky, filmy podle knih, flmové žebříčky, nepovedené filmy, žebříčky nejhorších filmů, první fantasy, David Lynch filmy, filmové zpracování knih, Sean Connery filmy, názory na filmy, hollywoodské propadáky
TOPlist