5 nejlepších remaků posledního desetiletí
18.11.2020
Natáčení předělávky úspěšného filmu je většinou spojováno s leností a honbou filmových studií za snadnými penězi. Někteří tvůrci však dokáží i do remaků vložit kus ze sebe a natočit tak skvělý snímek, za který by se nemuseli stydět ani před původními režiséři. Původnímu příběhu přidávají nové vrstvy, moderními efekty nahrazují zastaralé technologie, nebo zkrátka fantastický příběh přiblíží současnému publiku.
Ačkoliv jsou tyhle kvalitní remaky spíše výjimkou, dnes se právě na tuhle výjimku zaměříme. V dnešním článku vám totiž představíme pětici nejlepších remaků posledního desetiletí, které svým zpracováním dělají čest původním filmům.
5. Zrodila se hvězda
Vytvoření jednoho remaku původního snímku se dá ještě pochopit. Dva už jsou na hraně a tři remaky naznačují, že se musel tvůrce poslední verze naprosto zbláznit. Bradley Cooper (45) ale rozhodně blázen není, ačkoliv šlo v jeho případě už o dokonce čtvrtý remake muzikálu Zrodila se hvězda z roku 1937.
A jak víme, že není šílenec? Stačí se podívat na finanční výsledky (prozatím) poslední verze filmu, ve které se hlavní role ujala Lady Gaga (34) a Cooper film nejen režíroval, ale zároveň se v něm objevil jako druhá nejdůležitější postava. Jeho verze přes osmdesát let starého filmu vydržela v kinech několik dlouhých měsíců a celosvětově se jí podařilo utržit přes 430 milionů dolarů.
Snímek proslul díky vynikajícím hereckým výkonům obou herců, ale obrovskou zásluhu na jeho úspěchu nesl i senzační soundtrack. Především písně Shallow, Always Remember Us This Way nebo I’ll Never Love Again můžete dodnes zaslechnout v rádiích.
4. Opravdová kuráž
Ačkoliv se v současnosti westernové filmy moc netočí, existuje pár statečných režisérů, kteří do vod kdysi nejúspěšnějšího žánru občas zabrousí. Příkladem za všechny jsou bratři Coenovi, u kterých můžete alespoň nějaké prvky westernu najít téměř v každém filmu. V roce 2010 se rozhodli vzdát poctu Johnu Waynovi a natočit novou verzi jednoho z jeho nejslavnějších snímků s názvem Maršál.
Ve filmografii bratří Coenových však film s tímto českým názvem nenajdete, jelikož byla změna jeho jména jednou z mnoha proměn, které se rozhodli udělat. Nová verze filmu o jednookém a neustále podnapilém šerifovi nese název Opravdová kuráž a role Cogburna se v ní ujal vynikající Jeff Bridges (70).
Snímek byl nominován na neuvěřitelných deset Oscarů, ze kterých se mu však nepodařilo proměnit ani jediný. Jedna z nominací patřila i mladičké Hailee Steinfeld (23), pro kterou to byla první velká role. Verze režisérské bratrského dua byla také velmi ceněna za to, že se mnohem lépe držela knižní předlohy a dařilo se jí skvěle vystihnout depresivní atmosféru konce éry divokého západu.
3. Malé ženy
Od tehdy teprve třináctileté Hailee Steinfeld se přes poněkud násilně našroubovaný oslí můstek přesuneme k dalším „malým ženám“. Tentokrát však máme na mysli film s tímto názvem. Malé ženy se dočkaly ještě většího množství filmových zpracování než Zrodila se hvězda, a to nejstarší se datuje až k roku 1918.
O více než sto let později šla do kin poslední verze příběhů americké spisovatelky Louisy May Alcott, kterého se ujala režisérka Greta Gerwig (37). Ta má s filmy o ženách bohaté zkušenosti, jelikož v minulosti natočila například kultovní Lady Bird a zahrála si i v životopisném filmu o Kennedyho manželce s názvem Jackie.
Malé ženy vyprávějí příběh sester Marchových – čtyř mladých žen s rozdílnými sny a touhami. V hlavních rolích se objevily skvělé herečky Saoirse Ronan (26), Emma Wason (30), Florence Pugh (24) a Eliza Scanlen (21) a každá z nich podává vynikající výkon. Je proto velmi těžké vybrat si mezi čtveřicí charizmatických žen svou favoritku.
2. Muži, kteří nenávidí ženy
Následující remake šel do kin pouhé dva roky poté, co se v nich objevil původní film. Oba dva nesly název Muži, kteří nenávidí ženy a oba vycházejí z detektivního příběhu trilogie označované společným názvem Milénium, kterou těsně před svou smrtí napsal švédský autor Stieg Larsson. Novějšího zpracování thrilleru se ujal David Fincher (58), který se v několika rozhovorech přiznal, že první (švédskou) verzi příběhu ani neviděl.
Chtěl totiž vycházet pouze z knižní předlohy a nechtěl být ovlivněn počinem Nielse Ardena Opleva (59). Výsledkem je skutečně napínavý detektivní příběh, ze kterého vám bude několikrát běhat mráz po zádech. Kromě hereckých výkonů Daniela Craiga (52) a herečky Rooney Mara (35) se budete moci rozplývat i nad úchvatnými ledem pokrytými scenériemi nebo vynikajícím soundtrackem.
1. Nespoutaný Django
Quentin Tarantino (57) je proslulý tím, že si váží tvorby ostatních režisérů a ve svých filmech jim vzdává poctu, kdykoliv to jen jde. Přesto má na svém kontě pouze jediný remake, který natočil v roce 2012. Tímto filmem je Nespoutaný Django, ve kterém se hlavní role černošského otroka/lovce odměn ujal Jamie Foxx (52).
Tarantinovu verzi Nespoutaného Djanga by však fanoušci původní verze s největší pravděpodobností nepoznali. Režisér totiž kompletně překrucuje celý příběh na hlavu a rozbourává snad všechna klišé, která jsou s westernovým žánrem spojená. Nová verze Djanga však přesto vzdává původnímu filmu hold, a to například i tím, že se Tarantino do jedné z vedlejších rolí rozhodl obsadit i Franca Nera (78), který si námezdního lovce zahrál v původním filmu z roku 1966.
Ačkoliv se Nespoutaný Django od toho původního velmi liší, mnozí jej považují za jeden z nejlepších filmů režiséra Pulp Fiction, Kill Billa nebo Tenkrát v Hollywoodu. O kvalitách filmu je přesvědčená i odborná veřejnost, jelikož za něj Tarantino získal svého druhého Oscara za nejlepší scénář.
(tod)
Jeff Bridges, Jamie Foxx, Lady GaGa, Emma Watson
Filmy:
Malé ženy, Zrodila se hvězda, Muži, Opravdová kuráž, Muži, kteří nenávidí ženy, Nespoutaný Django
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
westerny, žebříčky, remaky, nejlepší remaky, tipy na filmy, Lady Gaga herečka, Lady Gaga filmy, tip na westerny