5 nejlepších superhrdinských filmů z minulého století

22.08.2019

Nedávno jsme vám přinesli článek o slavných superhrdinech, kteří v neslavných filmech obývali filmová plátna ještě před tím, než do superhrdinské produkce zaťaly své společné drápy Disney a Marvel. Iron Man z roku 2008 totiž ani zdaleka nebyl prvním filmem o superhrdinech. Ty totiž vznikaly už na přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století.

Posledně jsme vám představili ty nejotřesnější ukázky superhrdinských filmů, ale dnes se naopak zaměříme na ty povedené. O filmech z minulého článku jste s největší pravděpodobností nikdy ani neslyšeli, ale na ty dnešní jste možná mohli zapomenout. Naštěstí jsme tu však my a my vám tyto filmy rádi připomeneme. Jde totiž o skutečné klasiky, které dokazují, že za kvalitními filmy o superhrdinech nemusí vždy stát jen Marvel Cinematic Universe.

5. Blade

Role prvního superhrdiny dnešního seznamu se v roce 1998 ujal Wesley Snipes (57) ve filmu Blade. Blade ale není typickým superhrdinou, který ve svítivě barevném oblečku s pláštěm ze všech svých sil bojuje proti nespravedlnosti a útlaku slabších. Je to totiž napůl člověk a napůl upír, který se snaží zpacifikovat stále nebezpečnější upírské podsvětí.

To se totiž poslední dobou snaží vyhladit lidskou rasu, ze které čerpá drahocennou krev. Blade je tak jediným, kdo jim jejich ďábelské plány může díky svému bojovému umění, protiupírskému vybavení a částečné nesmrtelnosti zvrátit. Blade byl po dlouhé době prvním snímkem, který se nebál udeřit na temnější notu a více se držet ponuré atmosféry své komiksové předlohy.

4. Vrána

Pro následující film se musíme vrátit ještě o čtyři roky zpět, jelikož v roce 1994 vzniknul nechvalně proslulý superhrdinský film s názvem Vrána. Svou reputaci si však nezískal kvůli tomu, že by šlo o nějak podřadný film. Právě naopak. Vrána byla dalším velmi věrným zpracováním komiksového příběhu, ale proslavilo ji něco jiného. Film byl totiž zdánlivě prokletý.

James O’Barr (59) si při tvorbě původního komiksu procházel velmi temným obdobím kvůli rozchodu s dlouholetou přítelkyní, a tak si veškerou svou zlost vylil na stránky komiksu. Produkci filmu tak začala provázet tragédie za tragédií a k té nejhorší došlo, když během natáčení zemřel představitel hlavní role Brandon Lee. Lee byl během natáčení jedné scény střelen do hrudníku a ani okamžitá lékařská pomoc už mu nedokázala zachránit život.

Už jen díky této tragédii si snímek vybudoval kultovní status, kterému vůbec neuškodilo, že byla Vrána sama o sobě velmi zdařilá. Podobně jako Blade dokázala i Vrána skvěle předat onu ponurou atmosféru, která byla v jejím případě ještě umocněná depresí.

3. Superman

Abychom temnou atmosféru dnešního článku přeci jen trochu projasnili, jako další film jsme si schovali původního Supermana konce sedmdesátých let. Tehdy se role mocného mimozemšťana ujal Christopher Reeve, který Clarka Kenta ztvárňoval i v dalších třech (už méně povedených) pokračováních.

Ačkoliv kvality dalších Supermanů rapidně klesaly, úspěchy prvního dílu série se nedají upřít. V roce 1978 byl první Superman velmi svěžím příkladem toho, jak mohou komiksové filmy vypadat, když si s nimi jejich tvůrci dají opravdovou práci. V dnešním světě, kdy každý rok vychází hned několik filmů se supehrdinskou tématikou to může působit opravdu zvláštně, ale v sedmdesátých letech byla premiéra superhrdinského filmu skutečně nevídanou událostí. Obrovský úspěch Supermana dal navíc filmovým studiím jasný signál, že superhrdinské filmy mohou být i velmi výdělečnou záležitostí.

2. X-Men

Následujícím snímkem dnešního seznamu se dopouštíme maličkého podvodu, ale věříme, že nám to díky jeho kvalitám odpustíte. První film značky X-Men totiž nevznikl v minulém století, ale na samém začátku toho současného. Natáčet se však začal už na konci devadesátých let, takže je to technicky vzato film minulého století.

Dost už bylo výmluv, přesuňme se proto raději k filmu samotnému. Přestože postavy ze světa X-Men vznikaly pod hlavičkou Marvelu, ten je kvůli své obrovské finanční krizi musel spolu s dalšími svými hrdiny rozprodat. X-Meni proto putovali ke studiu 20th Century Fox, které nelenilo a okamžitě se pustilo do tvorby vlastního filmu ze světa X-Men.

Ten však nebyl jen dojnou krávou, jako v případě jiných odkoupených superhrdinů, ale skutečně zdařilým příběhem, se kterým si jeho tvůrci dali hodně práce. První film dal navíc vzniknout i snad ještě lepšímu pokračování, které je jednou nezastavitelnou jízdou plnou akce a napětí. O třetím dílu série se však raději zmiňovat nebudeme.

1. Batman

Když už jsme zmínili prvního Supermana, nemůžeme jinak a jako poslední film dnešního článku vám připomenout Batmana z roku 1989. Tehdy se role netopýřího muže ujal Michael Keaton (67) a režie se zhostil Tim Burton (60). Oba pánové dali filmu neuvěřitelný šarm a kouzlo, které nedokázaly zopakovat ani následující díly série, jejichž kvalita začala postupně upadat.

První Batman byl však nesporně zdařilým filmem, kterému velmi pomáhaly i skvělé herecké výkony. Kromě Keatona ve filmu zářil i Jack Nicholson (82), který hrál maniakálního Jokera. Jeho Joker bývá společně s tím, kterého vytvořil Heath Ledger, považován za jedno z nejlepších filmových zpracování tohoto ikonického padoucha.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Brandon Lee, Wesley Snipes, Christopher Reeve, Michael Keaton

Filmy:
Batman, Blade, X-Men, Vrána

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Michael Keaton filmy, superhrdinové, komiksové postavy, superhrdinské filmy, Christopher Reeve filmy
TOPlist