5 nejokázalejších apokalyptických scén
04.05.2019
Apokalyptické scény musejí splňovat dvě základní kritéria, aby diváky uhranuly. Musí v nich hrdinům (a dalším tisícům lidí) jít skutečně o život a speciální efekty těchto scén musejí být té nejvyšší kvality. Jen těžko „prodáte“ scénu o padajícím meteoritu či obrovské přílivové vlně, aniž byste je naplno ukázali. Filmaři však tato kritéria moc dobře znají a na tvorbu těchto napínavých scén padne často největší část rozpočtů jejich snímků.
Nedávno jsme vám přinesli článek o nejlepších katastrofických filmech a dnes se zaměříme na to, co je dělá tak skvělými – na katastrofy samotné. Sledovat scény absolutní zkázy přináší divákům velmi zvláštní pocity vzrušení a strachu z neznámého. Showbiz vám teď proto přináší pětici scén, ve kterých jsou tyto katastrofy nejděsivější.
5. Příchod Godzilly – Godzilla
Godzilla je japonské monstrum, které se na televizních i filmových obrazovkách objevuje poměrně pravidelně už od roku 1954. Tento obří zmutovaný dinosaurus už od své filmové premiéry z padesátých let terorizuje obyvatele různých měst (od Tokia po New York) a ani moderní armády si s ní nedokáží poradit. Každý její příchod je nezapomenutelným momentem, který nevěstí nic dobrého.
Jeden z těch nejepičtějších příchodů tohoto gigantického monstra z hlubin najdete ve snímku Godzilla z roku 2014. Ačkoliv je tento snímek jeden z těch průměrnějších, zobrazování nebezpečnosti Godzilly mu jde skvěle. Jde o prozatím nejvyšší vyobrazení tohoto ikonického monstra, které bylo doposud převedené na filmová plátna. Jakmile se Godzilla vynoří u Honolulu, vyvolá tím obří tsunami, která pohltí celou Havaj. To je navíc jen předzvěst toho, co ještě přijde.
4. Exploze Bílého domu – Den nezávislosti
Akční snímek s názvem Den Nezávislosti jsme uvedli i v našem článku o těch nejlepších katastrofických filmech. Scéna, kterou vám však chceme představit dnes, je tak proslulá, že se k tomuto filmu musíme vrátit ještě jednou. Jde o moment, který snímek proslavila ještě před jeho uvedením do kin. Zničení Bílého domu se totiž objevovalo i ve většině trailerů, které diváky na film lákaly.
Ačkoliv všichni, kdo šli na film do kin, věděli, že tato scéna přijde, nic jí to neubralo na okázalosti. Zničení jedné z nejslavnějších budov Spojených států, která je zároveň symbolem jejich národa, je zkrátka nevídané. Scéna byla navíc perfektně provedena pomocí miniatur a praktických efektů, že i o více než dvacet let později vypadá stále uvěřitelně.
3. Přílivová vlna – Dokonalá bouře
Od ohnivé exploze způsobené mimozemskou invazí se pro další bod dnešního seznamu ochladíme pomocí přílivové vlny. Jednu z těch nejnebezpečnějších mohli diváci sledovat ve snímku s názvem Dokonalá bouře. Tento snímek šel do kin v roce 2000 a je jedním z těch kvalitnějších katastrofických filmů, i když je jeho zkáza v porovnání s ostatními o dost menší. Ještě aby však nebyl kvalitní, když se jeho hlavních rolí ujali George Clooney (57) a Mark Wahlberg (47).
Snímek vypráví příběh založený na skutečných událostech z roku 1991 a posádce lodi Andrea Gail. Ta se ocitá uprostřed děsivé bouře a přežívá skutečně nehostinné podmínky. V momentě, kdy se jí však postaví obrovská přílivová vlna, zdá se být všechno ztraceno. Posádka však neztrácí naději ani v těch nejhrozivějších situacích.
Efekty této vlny jsou skutečně fenomenální, ale Dokonalá bouře dokáže ukazovat i přívětivé momenty lidskosti mezi členy posádky. Matka příroda byla však v případě této rybářské lodi neúprosná, a nikdo z členů posádky tak konflikt s mořem nepřežije.
2. Tsunami – Den poté
Roland Emmerich (63) zkrátka umí natáčet katastrofické filmy. Dokázal to se Dnem nezávislosti, Godzillou či snímkem 2012. Dalším jeho úspěšným hrůzostrašným apokalyptickým snímkem byl Den poté, který do kin vypustil v roce 2004. V tom se od mimozemšťanů a zmutovaných monster přesunul k lidstvu a přírodě jako původcům zkázy planety Země.
Globální oteplování vyvolalo celou řadu katastrof, které sužují obyvatele planety. Jednou z těch nejděsivějších jsou obrovské přílivové vlny, které způsobují zkázu po celém světě. Jedním z míst, které Tsunami zasáhnou je i New York. Zde se gigantické vlny tyčí nad Sochou svobody a hrdinové se tak před jejími brutálními následky musejí ukrýt ve výškových budovách. Celé ulice se ocitají hluboko pod vodou, ale obří přílivové vlny nejsou ani zdaleka poslední katastrofou, které musí přeživší čelit.
1. Potopení lodi - Titanic
Poslední snímek dnešního seznamu pravděpodobně nebude tím prvním, který vám vyvstane na mysli, když se řekne „katastrofický film“. Přesto však Titanic Jamese Camerona (64) popisuje katastrofické události roku 1912, ke kterým navíc skutečně došlo. Vzhledem k tomu, že ona katastrofa probíhá na pozadí milostného příběhu, však na onu scénu potopení obrovské zaoceánské lodi část diváků občas zapomíná.
Přitom je ono potopení Titanicu ve filmu předvedeno opravdu majestátně. Divák téměř cítí, jak je voda v oceánu ledová a strach všech pasažérů lodi je takřka hmatatelný. V momentě, kdy se loď rozlomí na dvě půlky, už mizí veškerá naděje, že by to s filmovým Titanicem mohlo přeci jen dopadnout jinak, než s tím skutečným. Speciální efekty Cameronovi vždy velmi šly, a v Titanicu dokázal, že nemusí natáčet zrovna sci-fi, aby byly tyto efekty užitečné.
(tod)
George Clooney, Roland Emmerich, Mark Wahlberg
Filmy:
Titanic, Den nezávislosti, Dokonalá bouře, Den poté
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
filmové scény, přírodní katastrofy, Leonardo di Caprio filmy, katastrofy, tsunami, Mark Wahlberg filmy, postapokalyptické filmy, postapokalyptické scény, potopení Titanicu, Titanic scény, Godzilla 2014, Godzilla scény, Den nezávislosti scény, zničení Bílého domu, válka s mimozemšťany, ničivé katastrofy, potopení lodě, lov na moři