5 nejpodivnějších sci-fi, ve kterých si zahrály hollywoodské hvězdy

11.11.2024

Když je člověk začínajícím hercem, musí brát za vděk různými filmovými nabídkami, ať jsou sebepodivnější. Jen tak může mladá hvězda doufat, že si jí všimne někdo, kdo v Hollywoodu hodně znamená. O to podivnější je pak ale následující pětice sci-fi, na kterých se podílely skutečné hvězdy, které měly své kariéry už dávno nastartované.

Následující pětice snímků se dnes může zdát až absurdní. Jejich hrdinové se na plátně sice často utkávají se zločinci, teroristy a dalšími standardními nepřáteli, jen se to děje v podivných kulisách za netradičního scénáře či režie. Rozhodně ale nechceme tvrdit, že by následující pětice filmů byla špatná. Například poslední snímek dnešního seznamu je vyloženě fantastický. Jen je zkrátka… Jiný. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici nejpodivnějších sci-fi, kde se můžete na akční hvězdy podívat z netradiční perspektivy.

Bojiště Země: Sága roku 3000 – John Travolta

Snímek Bojiště Země: Sága roku 3000, byl natočený podle románu zakladatele scientologie L. Rona Hubbarda a měl být Travoltovým splněným snem o natočení epické sci-fi vycházejícího z jeho neochvějnou víru ve scientologii. Jenže místo úspěšného velkofilmu vzniklo cosi, co je často považováno za nejen jedno z nejhorších sci-fi, ale zároveň i za jeden z nejhorších filmů vůbec. John Travolta (70) se zde objevil jako zástupce mimozemské rasy Psychlos s obrovskými dredy, v přehnaně futuristickém oblečení a v roli, kde jeho herecký talent zůstává pod těžkou vrstvou make-upu a groteskní masky.

Příběh se odehrává v postapokalyptickém světě roku 3000, kdy lidstvo slouží mimozemským Psychlům jako otroci. Travolta si tento projekt sám produkoval a byl na něj údajně velmi hrdý, tedy alespoň do té chvíle, než se dostal ke kritikům a divákům, kteří jej naprosto strhali.

Přesto Bojiště Země získalo status kultovního filmu. Bohužel pro Travoltu to bylo z jiných důvodů, než by si přál. Díky zvláštní estetice, podivným rozhodnutím a občas nelogickým dialogům, je spousta diváků na pochybách, zda šlo o seriózní projekt, nebo o parodii.

Timecop – Jean-Claude Van Damme

Jean-Claude Van Damme (63) se v roce 1994 převtělil do role policejního důstojníka Maxe Walkera, který je pověřen ochranou časoprostoru. Na papíře to může znít jako typická akční sci-fi 90. let, ale Timecop ve skutečnosti patří k podivnějším kouskům žánru. Hrdina zde střídá svou bitky v polorozpadlých budovách se snahou zabránit změně minulosti a zároveň se jen tak pokouší odhalit korupci, která vede do nejvyšších politických kruhů.

Kombinace klasického Van Dammova stylu postaveného na epických bitkách nablízko s cestováním v čase může na dnešního diváka působit až komicky. Timecop je jedním z těch filmů, které překračují hranici mezi vážným a absurdním, čímž získal stálé místo mezi kultovními snímky. Ačkoliv měl film původně přinést temnou dystopii, dnes působí jako nechtěná parodie na sci-fi žánr.

Zardoz – Sean Connery

Po ikonické roli Jamese Bonda se Sean Connery rozhodl přijmout roli v podivném filozofickém sci-fi snímku s názvem Zardoz, který se odehrává v roce 2293. Zardoz se proslavil především Conneryho řekněme „neotřelým“ kostýmem: herec se tu objevil v rudých plavkách a se zbraní v ruce jako postava Zeda, bojovníka ve světě, kde technologie vytvořily novou třídu lidí, takzvaných Nesmrtelných.

Film je plný bizarních a provokativních filozofických otázek, kdy Conneryho postava hledá pravdu o Zardozovi – božské hlavě, která mu přikazuje zabíjet. Dnes je Zardoz vnímán spíše jako psychedelická kuriozita než skutečná sci-fi klasika. Očividná snaha o filozofické přesahy se ne vždy setkala s pochopením diváků, ale film si našel věrné fanoušky mezi milovníky absurdního a nevšedního.

Demolition Man – Sylvester Stallone

Demolition Man z roku 1993 je jedním z mnoha sci-fi filmů, který se snaží kombinovat akční prvky s temnými vizemi dystopické budoucnosti. Málokterému filmu to jde však tak špatně, jako právě jemu. Sylvester Stallone (78) zde hraje policistu Johna Spartana, který je po dlouhé hibernaci probuzen ve sterilním světě budoucnosti, kde lidstvo potlačilo násilí, vulgaritu, emoce i kořeněná jídla.

Demolition Man přináší nejen spoustu akce, ale také kuriózní představu o budoucnosti, kde jsou zločiny téměř vymýceny a život se řídí množstvím podivných pravidel. Jedním z největších záhad filmu je tzv. otázka „tří mušlí“ na toaletě, které se diváci i po letech stále smějí a spekulují nad jeho funkcí. Snímek dnes patří mezi klasiku pro své neotřelé nápady a ironický nádech, který z něj udělal trvalou sci-fi kuriozitu.

Pátý element – Bruce Willis

V roce 1997 přinesl režisér Luc Besson (65) futuristickou akční komedii Pátý element, ve které si Bruce Willis (69) zahrál hlavní roli taxikáře a bývalého vojáka v příběhu plném záhad a pestrých vizí budoucnosti. Willisova postava, taxikář Korben Dallas, se shodou okolností zaplete do záchrany světa před nadcházejícím zlem, které může zničit celý vesmír. Pátý element se stal jedním z nejoriginálnějších a vizuálně nejpůsobivějších sci-fi filmů své doby.

To ale neznamená, že nebyl tak trochu „divný“. Filmový svět je plný neskutečných postav a vizuálních efektů, včetně extravagantních kostýmů od Jeana-Paula Gaultiera, které nosila Mila Jovovich (48), jakožto představitelka „vyšší bytosti“. Pátý element zůstává jedním z nejmilovanějších filmů žánru díky své svěží kombinaci komedie, napětí a netradičního ztvárnění. Bruce Willis si zde připsal roli, která ho nesmazatelně zapsala mezi legendární sci-fi ikony a dodala jeho filmografii další výrazný, ačkoliv zcela jiný rozměr.

(tod)

Fandím
25 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
John Travolta, Sean Connery, Milla Jovovich, Sylvester Stallone

Filmy:
Pátý element, Zardoz, Demolition Man, Bojiště Země: Sága roku 3000

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
slavní herci, akční sci-fi, Sean Connery filmy, podivné příběhy, podivná sci-fi, podivné filmy, divné role
TOPlist