5 nejzajímavějších filmových dystopických světů

04.10.2018

Vytvořit představu ideální budoucnosti je snadný úkol. Vymyšlení toho, jak byste si přáli, aby svět zítřka měl vypadat, jde totiž mnohem lépe než vymyšlení pravého opaku. Lidé totiž mají dost jasnou představu o tom, co jim vadí a moc dobře vědí, co je potřeba zlepšit. Vymýšlení zhoršení situace je však zdravému lidskému mozku poměrně nepříjemné. Přesto však existují neuvěřitelné dystopické světy, ve kterých byste sice bydlet rozhodně nechtěli, ale jsou natolik zajímavé, že ve vaší paměti zůstanou ještě dlouho.

Showbiz vám proto nyní přináší seznam pěti přesně takových dystopických světů, jejichž depresivní krása, téměř vyvažuje jejich brutální nehostinnost. Dokázali byste si představit, že byste v nějakém takovém světě měli žít? Jak byste se vypořádali s jeho nástrahami? Podělte se s námi v komentářích!

5. Blade Runner

 

Začneme klasickou dystopií, která spatřila světlo světa (i když v tomhle případě spíš tmu) už v roce 1982. Ridley Scott (80) se v té době podíval na žánr sci-fi a usoudil, že je potřeba dát mu trochu depresivnější kabátek. A přesně tak vznikl první Blade Runner.

Ten se odehrává v Los Angeles v tehdy daleké budoucnosti roku 2019 a točí se kolem detektiva Ricka Deckarda, kterého si ve filmu zahrál Harrison Ford (76). Ten od svého nadřízeného dostane rozkaz pátrat po od lidí nerozlišitelných androidech (tzv. replikantech), kterým se podařilo vymanit se ze svého programu a nyní se snaží získat neomezený život. Celá situace se však začíná komplikovat a i sám Deckard začíná pochybovat o vlastní identitě.

Los Angeles prvního Blade Runnera je velmi působivé už jen díky své výše zmíněné ponurosti. Téměř celý příběh se totiž odehrává v noci na neony osvětlenými ulicemi. Los Angeles roku 2019 má navíc podle tvůrců filmu kombinovat japonskou kulturu spolu s tou americkou. Futuristické Los Angeles je navíc vykreslené jako depresivní ponuré město ovládané obrovskými korporacemi, ve kterém neustále prší.

4. Matrix

 

Asi není mnoho lidí, kteří by si hned na „první dobrou“ řekli, že by si přáli žít ve světě Matrixu. Akční sci-fi sester Wachovských si totiž hraje s myšlenkou, že je náš svět pouze počítačovou simulací. Podle nich jsme totiž ve skutečnosti všichni umístění v kádích a z mozku nám vede drát, spojující nás s fiktivním světem.

Existuje jen úzká skupinka lidí, která o tomto spiknutí ví, a která se snaží zastavit roboty, využívající lidskou rasu pouze jako zdroj energie. Jedním z nich je i Neo, kterého si ve filmu z roku 1999 i jeho pokračováních zahrál Keanu Reeves (54).

Přesto jsme však svět Matrixu pro dnešní článek vybrali, jelikož ona myšlenka naší existence v počítačové simulaci je zkrátka něčím, co nám nedá spát. Navíc možná musíme přehodnotit prvotní odsouzení života v Matrixu. Pokud totiž o oné simulaci víte a dokážete se s roboty domluvit, mohou vám zajistit skutečně cokoliv, co si přejete. Otázkou zůstává, jestli vám to bude stačit, když v hloubi duše stejně víte, že je vše jen pouhým počítačovým kódem.

3. Total Recall

 

Svět dnes už legendárního sci-fi snímku Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem (71) v hlavní roli znuděného stavebního dělníka Douga Quaida na první pohled za dystopický považovat nedá. Když ale nahlédnete pod jeho povrch, najdete v něm slumy plné mutantích vyděděnců, zlotřilých korporací a tyranských vůdců.

Quaid se na začátku filmu z roku 1990 rozhodne vyzkoušet technologii implantovaných vzpomínek, aby tak mohly prožít zážitky, které by se obyčejnému dělníkovi nikdy nemohly přihodit. Vybere si proto vzpomínky tajného agenta s misí na Marsu. Při jejich implantaci se však něco pokazí a Quaid se tak musí vydat na Mars, aby získal zpět svou paměť. Tam se však zaplétá do souboje mezi rebely a tyranským guvernérem a ve svých rukách prakticky drží osud celé rudé planety.

Dystopický svět Total Recallu je zajímavý nejen svou technologií implantace vzpomínek, ale i skvěle vyobrazenou vzpourou utlačovaných menšin. Snímek navíc získal Oscara za speciální efekty a dodnes se tak řadí mezi žánrové klasiky devadesátých let. A o žádném moderním rebootu z roku 2012 nic nevíme. A i kdybychom o něm náhodou slyšeli, stejně odmítáme uvěřit jeho existenci. Možná je to jen vaše implantovaná vzpomínka.

2. VALL-I

 

Pro předposlední políčko na našem dnešním seznamu jsme se rozhodli opustit hraný film a posvítit si na ten animovaný. Pokud vás nenapadá, žádný ponurý animovaný snímek, který by se odehrával v alternativní budoucnosti, ve které lidská rasa zkazila, co mohla, můžeme vás ubezpečit, že alespoň z části pravdu máte. VALL-I totiž úplně depresivní není.

Děj animáku se odehrává v roce 2700, kdy už lidé dávno definitivně opustili planetu Zemi, kterou zanechali plnou odpadků, mezi kterými se už zkrátka nedalo žít. Na Zemi zůstává jediná bytost, kterou je robot, určený k čištění odpadků. Za ta léta si Vall-I vyvinul něco jako vlastní osobnost. Jeho život se však změní, když se setká s malou létající robotkou Eve, do které se okamžitě zamiluje.

Ani budoucnost filmu Vall-I jsme si nevybrali, protože bychom v ní snad chtěli žít. Stačil nám jediný pohled na představitele lidské rasy z daleké budoucnosti, a okamžitě jsme si šli předělat svůj jídelníček. Budoucnost Vall-I jsme vybrali, protože je poměrně nevídané, potkávat takhle propracovaný depresivní svět v animovaných filmech.

1. Šílený Max

 

Který seznam o dystopických světech by byl kompletní bez filmového klenotu v podobě Šíleného Maxe. Tato postapokalyptická série se v současnosti může chlubit hned čtyřmi díly, z nichž si pro dnešní článek musíme chtě nechtě vybrat ten, který režisér George Miller (73) představil v moderním rebootu série z roku 2015.

Zde se role Maxe ujal Tom Hardy (41), který příběh tvrdého samotáře s dobrým srdcem přiblížil i mladším divákům, kteří původní trilogii neviděli. Max se musí spojit s nedobrovolnými manželkami místního krutovládce, se kterými ho spojuje jediný cíl. Dostat se od něj co nejdále. Rozzuřený vládce jim však nedá nic zadarmo, a tak je čeká adrenalinová cesta plná explodujících aut, sebevražedných vojáků a epických panoramat.

Právě poslední ze zmíněných je hlavním důvodem, proč se Max objevuje na dnešním žebříčku. Písčité pláně, prohnané přes grafický filtr, který už tak překrásným barvám ještě dodává na sytosti, nám zkrátka učarovaly. Když do této kombinace navíc přidáte neuvěřitelně upravená auta a brilantně provedenou akci, nezbývá než uznat, že i tento krutý svět má své krásy. Bohužel jsou to však krásy vykoupené krví.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
George Miller, Arnold Schwarzenegger, Ridley Scott, Harrison Ford, Keanu Reeves, Tom Hardy

Filmy:
Blade Runner, Total Recall, Matrix Reloaded, VALL-I, Mad Max: Fury Road

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
sci-fi, Tom Hardy Šílený Max, sci-fi filmy, Tom Hardy role, kultovní filmy, Tom Hardy filmy, Arnold Schwarznegger filmy, Blade Runner 2049, legendární sci-fi, Ryan Gosling filmy, budoucnost, světy budoucnosti, dystopické světy
TOPlist