5 nesmrtelných mýtů o filmovém průmyslu
30.04.2018
Filmový průmysl je pro širokou veřejnost obestřen mnoha tajemstvími, která jsou pro vnějšího pozorovatele zkrátka neprohlédnutelná. Není proto divu, že okolo filmů a jejich tvůrců přirozeně vzniká spousta mýtů, které se mezi diváky udržují lidovou slovesností. Čím skandálnější tyto drby jsou, tím větší mají šanci na to, aby se uchytily.
My vám proto přinášíme pět mýtů o filmovém průmyslu, které jsou tak „profláklé“, že se jich v dohledné době jen tak nezbavíme.
5. Bond girl zemřela při natáčení
Prvním mýtem, který vám dnes představíme, se týká jedné z prvních a zároveň nejúspěšnějších „bondovek“, které byly kdy natočeny. Události Goldfingera z toku 1964 odstartuje vražda jedné z mnoha Bond girl, které si britský agent za ta léta „nabrnknul“.
Padouch s krycím jménem Goldfinger totiž zalije Jill Masterson, kterou ve filmu hraje Shirley Eaton (81) tekutým zlatem, čímž pohlednou dívku zabije. Bond pak nalezne její „sochu“ ve svém hotelovém pokoji a rozhodne se Jill pomstít.
Mýtus vznikl tak, že diváci „bondovky“ uvěřili tomu, že když se člověk potře zlatem, tak se udusí přesně tak, jak to tvrdil film. Existenci tohoto drbu navíc dost pomohl fakt, že se Shirley Eaton po skončení natáčení na nějakou dobu vytratila z Hollywoodu. Ve skutečnosti je však tato Bond girl stále na živu a v jednaosmdesáti letech se těší dobrému zdraví. Dokonce se objevila i v jedné epizodě Bořičů mýtů, kde musela dokázat, že stále žije.
4. Prokletý Superman
O spoustě filmů a postav kolují domněnky, že jsou prokleté. Výjimkou nejsou ani filmy podle komiksů, které v současnosti válcují celý filmový průmysl neuvěřitelným způsobem. Příkladem za všechny je například komiks Vrána, který při produkci čekal nespočet problémů, včetně tragické smrti představitele hlavního hrdiny.
Možná vás ale překvapí, že se dlouhou dobu mělo za to, že je prokletý i sám král studia DC, všemocný Superman. Supermana totiž na stříbrném plátně poprvé představil George Reeves, kterého v roce 1959 postřelili, a on na základě tohoto zranění zemřel. Roli „muže z oceli“ po něm převzal Christopher Reeve, který však po pádu z koně ochrnul na spodní končetiny.
Pozdější herci tohoto mocného Kryptoňana se však těší dobrému zdraví, a tak se zdá, že je i tento mýtus zbořen. Jestli se jim však v budoucnu něco nepřihodí, je stále ve hvězdách. Snad to tak vydrží a Dean Cain (51), Brandon Routh (38) či Henry Cavill (34) se důchodového věku dožijí v pořádku.
3. Lví král vybízí k sexu
Oplzlý mýtus se drží i jednoho z nejúspěšnějších animáků všech dob. Ve Lvím králi z roku 1994 se totiž v určitém momentě mělo na obrazovce objevit slovo SEX. Tohle prohlášení šokovalo starostivé matky po celé zeměkouli a místo toho, aby si toto tvrzení ověřily na vlastní oči, pustily do boje proti tomuto sprostému filmu pro děti.
Pravda je ale někde na půl cesty. Ve chvíli, kdy Simba leží na skále, se na hvězdné obloze skutečně objeví neobvyklá konstelace hvězd. Pozorný pozorovatel zanedlouho prokoukne, že to není žádné tradiční souhvězdí, ale že jsou tyto hvězdy uspořádány v pravidelném pořadí, které připomíná písmena S E X.
Ve skutečnosti ale šlo s největší pravděpodobností o vtípek animátorů, kteří se ale snažili vyhláskovat zkratku SFX. Tento třípísmenný nápis zkracuje sousloví Special Effects, což jsou v angličtině speciální efekty, kterých je Lví král plný. Přijde vám nápis spíše jako SFX nebo v něm skutečně vidíte SEX?
2. Walt Disney u ledu
A když už mluvíme o studiu Disney, nemůžeme zapomenout ani na jeho tvůrce Walta Disneyho. Tento pán byl jistojistě výstřední, každý by nedokázal takovým způsobem proslavit animované filmy a definitivně změnit filmový průmysl jako takový.
Jeho výstřednost však některé drby přivedly ad absurdum. Kromě toho, že z něj někteří konspirační teoretici dělali nacistického sympatizanta, existují i lidé, kteří neotřesitelně věří, že byl Disney před smrtí uložen k ledu s nadějí, že se v budoucnu najde lék na rakovinu plic, kterou slavný animátor trpěl.
Ač se může tohle tvrzení zdát jako absurdní, byli byste překvapeni, kolik lidí mu věří. Disneyho dcera Diane se však snažila události uvést na pravou míru: „Na tomhle drbu není ani špetka pravdy. Pochybuji, že můj otec o kryogenice vůbec kdy slyšel.“
1. Kubrickovo přistání
Poslední mýtus, který vám dnes představíme, se týká světoznámého hollywoodského režiséra filmů jako Osvícení, 2001: Vesmírná odysea či Mechanický pomeranč. Stanley Kubrick měl totiž údajně stát i za nafingovaným přistáním na měsíci Apollem 11.
Že nebylo přistání z roku 1969 skutečné, se konspirátoři domnívají už dlouhá léta. Za klíčovou myšlenkou onoho tvrzení stojí fakt, že Američané zkrátka a dobře potřebovali porazit Rusko v jejich snažení stanout na Měsíci jako první. Údajně se tedy nezastavili ani před tím, že by celé přistání nafingovali.
Kubrick se k tomuto činu měl údajně přiznat v jeho slavné adaptaci hororu Stephena Kinga (70) jménem Osvícení. Dvojsmyslná čísla pokojů i svetr malého Dannyho s obrázkem Apolla 11 měly být Kubrickovou omluvou za takto masivní oklamání veřejnosti. Všechny tyto „důkazy“ jsou samozřejmě jen nepřímé a upřímně hodně přitažené za vlasy. Navíc by lhaní o tak masivní události bylo jen těžko utajitelné. Co si myslíte vy? Mohlo být přistání v roce 1969 nahrané? A mohl za ním stát slavný režisér?
(tod)
Stanley Kubrick, George Reeves, Stephen King, Shirley Eaton
Filmy:
Osvícení, Lví král, Goldfinger
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
prokletí, horory, bondovky, Bond Girls, Disney, zajímavosti o filmech, filmové zajímavosti, filmový průmysl, mýty, filmové mýty, prokletý Superman, prokleté filmy, Osvícení filmy, filmy s Jamesem Bondem, kultovní horory, Stanley Kubrick horory, Shirley Eaton živá, Shirley Eaton James Bond