5 nesmyslů, kterým věříme kvůli filmům

04.07.2022

Filmový svět pro diváky představuje únik od reality, díky kterému nemusí pořád přemýšlet nad každodenními povinnostmi. Ačkoliv se některé filmy snaží divákovi předat hlubší myšlenku, měli bychom je stále vnímat hlavně jako druh zábavy, který by se neměl brát příliš vážně. Filmy nabízejí pohled na posunutou realitu, která je v mnoha ohledech zkreslená a upravená pro potřeby filmařů.

Když od sebe ale začnou filmoví tvůrci „opisovat“, začnou se některé zkratky objevovat čím dál častěji a diváci je tak mohou považovat za skutečnost. A přesně o takových zjednodušeních je dnešní článek. Dnes vám totiž představíme pětici největších nesmyslů, které se opakují napříč filmovým světem, ačkoliv se vůbec nezakládají na skutečnosti. Tak schválně, kolika z následujících bodů jste kvůli filmům dosud věřili i vy?

„Přiblížit a vyčistit“

Prvním bodem dnešního seznamu se prohřešuje především detektivní žánr. Abychom byli úplně konkrétní, největšího rozmachu se tahle technicky nemožná lež dočkala díky seriálům jako Kriminálka Las Vegas, Miami nebo New York. Tihle detektivové používají při svých vyšetřováních řady pseudovědeckých metod, které však se skutečnou vědou nemají pranic společného.

Jednou z nejvyužívanějších technik těchto detektivů je přibližování a vylepšování fotografií či videozáběrů, které jim pomůže naprosto nezpochybnitelně identifikovat pachatele či pohřešovaného. Tahle technika ale nemůže fungovat hned z několika důvodů. Ačkoliv má dnes zařízení z fotoaparátem nebo kamerou v kapse takřka každý, pořízení inkriminujících záběrů je takřka nemožné.

I v případě, že by se vám podařilo natočit někoho při činu v pozadí některé z vašich fotografií, neexistují zařízení, které by dokázaly přiblížit a vylepšit dříve nerozpoznatelnou postavu k dokonalému portrétu. Každý záběr má totiž omezené rozlišení a jak se říká: „kde nic není, ani smrt nebere.“ Z přiblížení na hrstku pixelů můžete být maximálně rádi, že rozpoznáte obrysy lidské postavy.

Nejlepší těhotenský test

Nesmysly ve filmech a seriálech se ale netýkají pouze technologií. Filmaři nám poměrně často lžou i o událostech z běžného života. Jednou z nich je i moment, o kterém by měla mít moc dobrý přehled přibližně polovina populace. Přesto se však filmoví tvůrci nebojí stále opakovat milné informace o tak běžné věci, jako je těhotenství.

A jak ve filmu poznáte, že je žena těhotná? Po ranním probuzení odběhne na toaletu, kde za zvuků jelena v říji nechtěně vyprazdňuje obsah vlastního žaludku. Například ve filmu Zbouchnutá k tomu dojde téměř okamžitě poté, co se spolu postavy Setha Rogena (40) a Katherine Heigl (43) vyspí.

Ve skutečnosti se ranní nevolnosti u žen objevují až po přibližně osmi týdnech těhotenství a až 40 % žen jimi netrpí vůbec.

Dokonalé tlumiče

Pokud jste někdy viděli jakýkoliv film, ve kterém figuroval nájemný zabiják nebo tajný agent, určitě jste zahlédli, jak si svoji zbraň vylepšuje podlouhlým předmětem na konci hlavně. Tímhle předmětem je tlumič, který naprosto odstraňuje veškeré zvuky, které zbraně hrdinů či padouchů vydávají. Slyšet můžete maximálně nenápadné hvízdnutí, které běžný výstřel nepřipomíná ani zdaleka.

Dokonalé tlumiče se objevují i v tak propracovaných akčních filmech jako je John Wick, což by naznačovalo, že jde zkrátka o standardní vybavení, které by měl mít po ruce každý zabiják. Tlumiče na zbraně skutečně existují, tak si možná říkáte, v čem je ten problém. Problém je v tom, že ani ty nejdražší tlumiče ani zdaleka nefungují tak dobře jako ty filmové.

Běžný výstřel se pohybuje někde mezi 140–190 decibely a tlumič dokáže hlasitost snížit o 15–45 bodů. Hlasitost tlumeného výstřelu se tak stále podobá hlasitosti motorové pily nebo úderu hromu.

V bezvědomí? Pohoda

Ještě jednou se vrátíme na pole medicíny, jen se od těhotenství přesuneme k neurologii. Řekněte sami. Jak často jste ve filmech viděli někoho upadnout do bezvědomí? Jen takový Michael J. Fox (61) tráví v omráčeném stavu snad polovinu trilogie Návratu do budoucnosti. Vždycky se ale oklepe a po chvíli je naprosto v pořádku.

Ve skutečnosti je ale ztráta vědomí potenciálně velmi nebezpečnou záležitostí. Jen pár minut dělí silnou bolest hlavy a trvalé poškození mozku. Čím déle v bezvědomí strávíte, tím se navíc zmenšuje šance, že se z něj někdy proberete. Ztráta vědomí se tak spíš než rychlému šlofíku podobá opravdovému hazardu s vlastním zdravím.

Nejste náhodou policista?

Praxe běžných policistů je alespoň rámcově známa snad všem. Jde o uniformované strážce zákona, kteří mají za každé okolnosti pomáhat a chránit. S běžnými policisty jsme se alespoň v nějaké formě setkali snad všichni, s tajnými má ale zkušenost jen hrstka z nás. Přitom právě tajní policisté jsou hrdiny filmů mnohem častěji než běžní „pochůzkáři“.

Právě proto si u jejich práce mohou filmaři vymýšlet a nikdo nad tím ani nemrkne. Když s něčím nemáme osobní zkušenost, uvěříme lecčemu. Třeba i tomu, že se policisté v utajení musí ke své profesi přiznat, pokud se je na to někdo přímo zeptá. Některé filmy to předkládají jako zřejmý fakt, jiné se to snaží zaobalit do toho, že se tak policisté vyhnou nařčení z navádění ke zločinu.

Možná vás to překvapí, ale lhaní není jen výsadou kriminálníků. Lhát mohou i strážci zákona. Šokující, že?

(tod)

Celebrity:
Michael J. Fox, Katherine Marie Heigl, Seth Rogen

Filmy:
Zbouchnutá, Návrat do budoucnosti, Kriminálka Las Vegas

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
těhotenství, Kriminálka Miami seriál, akční filmy, kriminálka, nesmysly ve filmech, filmové nesmysly, tajný agent
TOPlist