5 obřích filmových skandálů
24.10.2022
Filmový svět je opředený řadou skandálů, které pořádně zamíchaly nejen s životy filmových tvůrců. Tyhle skandály jsou mnohdy velmi kontroverzí a čas od času mohou vyústit až v mezinárodní konflikty. V dnešním článku se proto zaměříme na ty nejznámější filmové průšvihy a zavítáme i poměrně hluboko do historie.
Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici těch největších filmových skandálů v historii.
Zrušení Batgirl
Ačkoliv jsme vám v úvodu slíbili, že dnes půjdeme i do daleké minulosti filmové historie, dnešní článek začneme u skandálu, ke kterému došlo teprve letos. Týká se filmového studia Warner Bros. a jejich zacházení s připravovaným filmem z komiksového světa DC.
Zrušení filmů před jejich dokončením je v Hollywoodu poměrně běžnou záležitostí. Už méně často se však stává, že by některé z filmových studií „zařízlo“ nový snímek ve chvíli, kdy už je prakticky hotový. Ještě divnější pak situace kolem zrušeného filmu o Batgirl je, když vezmete v potaz, že do jeho přípravy filmaři investovali na 90 milionů dolarů.
Warner Bros., ale nedávno oznámili, že Batgirl nejenže nepůjde do kin, ale neobjeví se ani na streamovací platformě HBO a film zkrátka nespatří světlo světa, jelikož nyní už nezapadá do jejich konceptu. Je skutečně podivné, že studio již hotovému projektu nedá ani šanci, zvlášť, když druhý připravovaný projekt ze světa DC s názvem The Flash obklopuje tolik skandálů spojených s osobou Ezry Millera (30)
Interview vs. Severní Korea
Ať už si o bláznivé komedii Setha Rogena (40) a Evana Goldberga (40) s názvem Interview myslíte cokoliv, její kulturní a politický dopad se jí upřít nedá. Příběh téhle šílenosti se točí kolem osobnosti přihlouplého moderátora jedné z amerických talkshow, kterého si ve filmu zahrál Rogenův dobrý kamarád James Franco (44).
Protože se jedním z hostů téhle show má stát i severokorejský diktátor Kim Čong-un, dostane ho štáb za úkol odstranit. Od začátku bylo jasné, že může tahle premisa poměrně zásadním způsobem poškodit mezinárodní vztahy mezi západním světem a Severní Koreou, a Sony po reakci autoritářského státu film o dva měsíce posunulo, aby mohli film trochu „zjemnit“.
Tenhle čas navíc se však ukázal být osudovou chybou, jelikož pouhý měsíc před premiérou Interview se Sony stalo terčem masivního hackerského útoku, během kterého se hackeři dostali i k připravovanému filmu. Po Sony požadovali, aby film zrušilo, a Sony vyděračům ve velké míře vyhovělo. Film se tak dostal jen do několika kin a jeho premiéra proběhla hlavně v digitálním světě.
Mediální magnát a Občan Kane
Snímek Občan Kane z roku 1941 je mnohými filmovými kritiky i nadšenci dodnes považován za jeden z nejlepších filmů historie. Existuje však jeden člověk, který si při premiéře filmu ze všeho nejvíc přál, aby vůbec nevznikl. Mediální magnát William Randolph Hearst totiž v postavě Charlese Fostera Kanea poznal sám sebe a snažil se proto ze všech sil snímek Orsona Wellese sabotovat.
Hearst sice nebyl jedinou inspirací pro tuhle filmovou postavu, ale i podle slov režiséra byl tou hlavní. Mediálnímu magnátovi se nelíbilo, v jakém světle ho filmaři prezentují, a tak se snažil cestu filmu k divákům zkomplikovat na každém rohu. Novinářům svých médií Hearst zakázal o Občanu Kaneovi cokoliv psát a v jím vlastněných kinech se film zkrátka nevysílal.
To nejspíš uškodilo ziskům filmu, ale dnes je Občan Kane dáván za příklad senzační filmařiny. Ačkoliv (možná kvůli Hearstovi) film nevyhrál Oscara za nejlepší film roku, odnesl si zlatou sošku za vítězný scénář.
Nedokončený film Marilyn Monroe
S nedávným vydáním filmu Blondýnka s Anou de Armas (34) v hlavní roli legendární Marylin Monroe popularita téhle sexbomby přelomu padesátých a šedesátých let opět raketově vzrostla. Ačkoliv snímek Marilyn neukazuje v tom nejlepším světle, diváci nového filmu Netflixu se do tohohle popkulturního symbolu opět zamilovali.
V dnešním článku ale nechceme mluvit o letošním snímku, ale o posledním projektu, na kterém Marilyn pracovala. Ten se měl jmenovat Something’s Got to Give a herečka si z něj měla odnést dosud největší finanční odměnu své krátké kariéry. Během prvního dne natáčení ale Marilyn závažně onemocněla a poté měla velké obtíže naučit se neustále se měnící scénář.
Aby se film stihl natočit, rozhodlo se studio Fox herečku přeobsadit. Její kolega Dean Martin ale studio nakonec přesvědčil, aby dali Monroe ještě jednu šanci, což mělo být nakonec spojeno i s navýšením jejího už tak dost vysokého platu. Fox na tuto dohodu přistoupil, ale než mohly přípravy filmu pokračovat, herečka náhle zemřela na předávkování barbituráty. To už byla pro studio Fox poslední kapka a celý snímek tak zrušilo.
Nejproblematičtější film o Kristovi
Kdykoliv se filmaři rozhodnou natočit snímek o Ježíšovi, automaticky vznikají nějaké komplikace. Život Briana od Monty Pythonů například zakázali v Norsku (čemuž se britští komici smějí dodnes), Umučení Krista provázela celá řada protestů a jiných problémů, ale snad nejsilnější reakce přišly na snímek s názvem Poslední pokušení Krista, který natočil Martin Scorsese (79).
Kromě toho, že byl snímek s Willemem Dafoe (67) zakázán v několika světových zemích, na filmaře čekaly desítky rozzuřených protestů, a režisérovi filmu dokonce přišlo i několik výhružek smrtí. Svého vrcholu reakce Poslední umučení Krista dosáhly v momentě, kdy skupinka fanatických katolíků zapálila jedno z pařížských kin a při požáru se zranilo 14 lidí.
(tod)
Willem Dafoe, Marilyn Monroe, Orson Welles, Ezra Miller
Filmy:
Poslední pokušení Krista, Občan Kane
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
Skandály, skandály celebrit, Marilyn Monroe filmy, Severní Korea, sexuální skandály celebrit, Willem Dafoe filmy, zrušené filmové projekty, marilyn monroe