5 pohádek, na které se odkazuje seriálový Zaklínač
06.03.2023
Knižní Zaklínač je proslulý tím, že vychází z evropského folklóru a pohádek, které přetváří v temné fantasy. Tohohle „kopyta“ se drží i seriálové zpracování, jehož třetí série se dočkáme už během letošního léta. I tady najdete spoustu odkazů na různé tradiční pohádky, které znáte ze svého dětství.
V dnešním článku jsme si pro vás proto připravili pětici nejokatějších odkazů na tradiční evropské pohádky, které v prvních dvou řadách Zaklínače najdete. Rozhodně ale nejde o verze, které byste měli vyprávět svým ratolestem.
Sněhurka
První pohádky se dočkáte už v prvním díle Zaklínače, který vás teprve seznamuje se světem, ve kterém Henry Cavill (39) hraje uznávaného lovce monster – Geralta z Rivie. Přestože se v seriálu objevila jen na krátko, je Renfri jednou z nejdůležitějších žen v Geraltově životě (a že jich je požehnaně).
Právě na jejím osudu Geralt staví hned několik svých přesvědčení, které utváří to, kým „Bílý vlk“ vlastně je. Jde o tragický příběh princezny, kterou její macecha vyhnala z hradu, a navíc na její krk vypsala tučnou odměnu. Renfri se proto spřáhla s partičkou mužů, se kterými přežívala a odolávala pokusům o její život.
Tak co? Poznali jste, ve které pohádce se Andrzej Sapkowski (74) při vytváření tohoto příběhu inspiroval? Možná vám pomůže ještě informace, že myšlenku na vraždu Renfri její maceše vnuklo kouzelné zrcadlo. Samozřejmě jde o paralelu na Sněhurku, jenže tahle Sněhurka nepotkala krásného prince, ale nesmlouvavého zaklínače, což jí nakonec přivodilo smrt.
Rumplcimprcampr
Celý ústřední motiv knižního, seriálového i herního Zaklinače se točí kolem takzvaného „dítěte překvapení“. Tímhle dítětem je princezna Cirilla Fiona Elen Riannon, které ale téměř nikdo neřekne jinak než Ciri. Ciri se stala Geraltovou „adoptivní dcerou“ poté, co zaklínač zachránil jejího otce Dunyho před jistou smrtí.
Ten se mu chtěl samozřejmě odvděčit, ale Geralt žádnou odměnu nechtěl. Nakonec si vzpomněl na starou zaklínačskou tradici a rozhodl se po něm chtít „něco, o čem neví, že má,“ což se nakonec ukázalo jako Dunyho nenarozená dcera. Na stejném příběhu stojí i pohádka o Rumplcimprcamprovi od bratří Grimmů.
Ta vypráví o mlynářově dceři, která se vyhne popravě tím, že požádá magického skřítka Rumplcimprcampra o pomoc. Ten ji naučil příst z obyčejné zlato z obyčejné nitě a svou odměnu si dle svých slov vybere někdy v budoucnu. Tou odměnou se nakonec má stát novorozená dcera mladé dívky, ale díky další smlouvě se zlověstným skřetem se mladá mlynářka (nyní už princezna) této děsivé splátce vyhne.
Popelka
Jak už jste asi pochopili, Geraltův život je plný osudových žen, které mu dokázaly obrátit život vzhůru nohama. Jednou z nich je i čarodějka Yennefer, která se ve všech příbězích stává zaklínačovou femme fatale. Yennefer má být oslnivě krásná, což potvrzuje i seriálové zpracování, kde si ji zahrála Anya Chalotra (26).
Nebylo tomu tak však vždy. Podobně jako většina ostatních čarodějek si i Yennefer svůj vzhled zlepšila magií a seriál ukazuje, jak drastická její proměna musela být. Původně totiž byla ohyzdným hrbáčem, který se však díky své nezlomné vůli dokázal navzdory posměchu ostatních proměnit.
Krásu jí tedy přinesla magie, která ze šedé myši udělala dívku, za kterou se ohlíželi i někteří princové. Do učení k čarodějce ji doslova prodal její otec, který ji dříve využíval jen jako otrokyni a služku. Na rozdíl od Popelky se ale Yennefer stala svou vlastní kouzelnou kmotřičkou, a to i přesto, že nenašla žádné oříšky s garderobou skrytou uvnitř. Paralel mezi těmito dvěma kráskami však jinak najdete hned několik.
Kráska a zvíře
Pokud se podíváte na Nivellena z druhé řady seriálu, je asi poměrně jasné, z jaké pohádkové předlohy tento netvor pochází. Na první pohled je nebezpečným monstrem (netvorem nebo zvířetem, chcete-li), ale v momentě, kdy otevře pusu, hned vám dojde, že jde o mnohem komplexnější postavu. Je to zakletý muž, kterého za jeho činy potrestala žena ovládající magii.
V případě Nivellena však nejde o pouhé odmítnutí daru od ježibaby, ale o něco mnohem horšího. V minulosti se svou partou hrdlořezů znásilnil a kněžku kaple Kultu lvohlavého pavouka, za což byl odsouzen k dožití svého života v těle zrůdy. Postupně se s tímhle osudem dokázal sžít a na život netvora si zvykl.
V seriálovém příběhu najdete i „krásku“, kterou u sebe Nivellen tajně přechovává. Tou je nižší upírka (ve světě Zaklínače nazývaná jako bruxa, pozn. red.), která se živí jednak jeho krví, ale zároveň čas od času zaútočí na nevinné kolemjdoucí. Až její smrtí se zlomí Nivellenova kletba a místo zrůdy se před diváky objeví Kristofer Hivju (44) v celé své severské kráse.
Baba Jaga
Na konec dnešního článku jsme si nechali záhadnou postavu, která tahala za nitky celou druhou sérii Zaklínače, ale pořádně jsme ji spatřili až v posledním díle. Jde o originální postavu, která neexistuje ani v knižních předlohách, ani v úspěšné videoherní adaptaci. Přesto je Voleth Meirodkazem na jednu ryze slovanskou postavu.
Tou je nejznámější ježibaba, která do své chaloupky (na kuří noze či z perníku) láká oběti, na kterých pak s radostí hoduje. Tahle postava se objevuje v mnoha pohádkách, ačkoliv často nemusí být zmíněna jménem. Na mysl přichází třeba Jeníček a Mařenka, ale když se řekne Baba Jaga, většina z nás si okamžitě vybaví sovětského Mrazíka.
(tod)
Henry Cavill, Kristofer Hivju
Filmy:
Tři oříšky pro Popelku, Kráska a zvíře, Sněhurka a sedm trpaslíků, Pohádky bratří Grimmů
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
pohádky, Fantasy, Zaklínač, seriál Zaklínač, Netflix seriály, henry cavill, evropa, evropské pohády, pohádky bratří grimmů