5 ponurých momentů, které filmaři vynechali z Harryho Pottera
09.02.2023
Série o mladém čarodějnickém učni s jizvou na čele ve tvaru blesku je dodnes mnohými považována za roztomilé příběhy pro děti. S tím, jak ale ústřední trio dospívalo, dospívaly i jednotlivé knihy. Zatímco první díl s názvem Harry Potter a Kámen mudrců můžete klidně považovat za pohádku, Relikvie smrti byste svým dětem rozhodně pouštět neměli.
Ještě hůř byste udělali, kdybyste jim poslední knihy četli. Psané příběhy J. K. Rowling (57) jsou totiž často mnohem temnější než jejich filmové verze. V dnešním článku vám proto představíme pětici ponurých momentů, které se filmaři rozhodli ze svých snímků o Harrym Potterovi vynechat. Vzpomenete si na další? Podělte se s námi a ostatními čtenáři v komentářích.
Šikana od Dursleyových
To, že si se svým synovcem Dursleyovi rozhodně nebrali žádné servítky, moc dobře ví i Harryho fanoušci, kteří viděli jen filmovou sérii. I ve filmech se dočkáme několika vypjatých situací, ve kterých bychom rozhodně nechtěli být v Harryho kůži. V knihách jdou však Dursleyovi ještě mnohem dál a Harryho v podání Daniela Radcliffa (33) trýzní jak psychicky, tak fyzicky.
Že Harry musí spát v přístěnku pod schody je jen špičkou ledovce. Dursleyovi ho v malé komůrce zamykali a ven ho pouštěli jen ve chvílích, kdy potřeboval na záchod. Oproti svému bratranci je Harry naprosto vychrtlý, a to hlavně kvůli tomu, že ho jeho strýc s tetou trápili hladem. Zároveň nešli pro ránu daleko. Vernon v podání Richarda Griffithse se jej v pátém díle pokusil uškrtit a ve druhé knize po něm Petunie hodí pánev, která jen těsně mine Harryho hlavu.
V prvním díle opouští jedenáctiletého chlapce na nádraží Kings Cross, přestože jsou přesvědčeni, že žádné nástupiště 9 a ¾ neexistuje. Obecně se k Harrymu celý život chovali jako ke svému otrokovi a nechávali svého vlastního syna Dudleyho, aby jej před nimi otevřeně šikanoval.
Mozkomorův polibek
Pokud se bojíte mozkomorů, nejste v tom sami. I sama Rowlingová přiznává, že jsou právě tato zahalená stvoření, která se živí lidským strachem, tím nejděsivějším, co se jí podařilo vytvořit. Sami o sobě jsou dost příšerní – dokáží z vás vysát veškerou radost a jedinou obranou proti útoku mozkomorů je velmi náročné zaklínadlo, které ovládá jen hrstka kouzelníků.
Když ale vezmete v potaz takzvaný „mozkomorův polibek“, jsou tahle monstra ještě o úroveň jinde. David Thewlis (59) jako profesor Lupin sice ve třetím díle smrtící útok mozkomorů popisuje, ale v „plné kráse“ se objevuje až ve čtvrté knize. Tam ministr kouzel Kornelius Popletal poštve mozkomora na Bartyho Skrka Jr., poté, co vyjde najevo, že se celý rok vydával za bradavického učitele obrany proti černé magii.
Skrk se přitom snažil získat si Harryho důvěru a dostat k lordu Voldemortovi, aby mohl pán zla znovu povstat. Protože ale Popletal ve Voldemortův návrat odmítá věřit, sjedná Skrkovi mozkomorův polibek dřív, než z něj někdo dokáže dostat oficiální přiznání. Harry tak musí přihlížet tomu, jak Barty Skrk Jr. za úpěnlivého sténání přichází o svou duši jen několik momentů poté, co byl svědkem vraždy svého spolužáka Cedrica v podání Roberta Pattinsona (36).
Bubák pro Molly
Molly Weaslyová v podání Julie Walters (72) je jednou z nejmilovanějších postav celé série. Zatímco Harryho teta mladého chlapce týrala při každé příležitosti, Molly jej už od začátku brala jako nového člena své rodiny. Ba co víc, přestože jsou Weasleyovi chudou kouzelnickou rodinou, Harryho rozmazlovala při každé příležitosti.
Rodina je totiž pro tuhle čarodějku naprostým základem celého jejího života. Proto je tak zdrcující moment, který se odehrává v páté knize, kdy všichni hrdinové vyklízejí ústředí takzvaného Fénixova řádu. Když se snaží uklidit jednu ze skříní začarovaného domu, vyskočí na ni takzvaný bubák, který si na sebe vždy bere podobu toho, čeho se jeho nepřítel nejvíc bojí.
V případě Rona šlo o pavouka, Harrymu se zjevují mozkomoři a na Nevilla Longbottoma čeká ve skříních jeho profesor lektvarů. A v co se bubáci proměňují, když narazí na Molly Weasleyovou? V její mrtvou rodinu. Pátý film je jedním z těch nejtemnějších, ale tohle by byla nejspíš příliš silná káva i pro snímek, ve kterém zemře Harryho milovaný kmotr.
Úchylný vlkodlak
To, že jste vlkodlakem, ve světě Harryho Pottera nemusí nutně znamenat, že se z vás stane vraždící maniak, který se přidá k silám zla. Existují zde totiž i lektvary, které vás před proměnou v krvelačné monstrum ochrání, a i když se většina vlkodlaků připojila k Voldemortovi, lidé jako Remus Lupin se nebáli postavit na správnou stranu.
To ovšem neplatí o Fenriru Šedohřbetovi, což byl jeden z hlavních stoupenců Toho, jehož jméno se nesmí vyslovit. Mimo Bellatrix je Fenrir pravou rukou Lorda Voldemorta a rád vykonává tu nejšpinavější práci. Tolik o něm víme i z filmů. O čem ale filmy mlčí, je jeho postoj k dospívajícím dívkám.
Sám prohlašuje, že má nejradši chuť mladých děvčat, která jsou nejměkčí a nejsladší, když je kouše. Odporný byl i moment, kdy si liboval v myšlence, že si bude moci s Hermionou dělat co chce, až z ní Bellatrix v poslední knize dostane všechny potřebné informace.
Osud Longbottomových
Na konec dnešního článku jsme si nechali osud rodiny Nevilla Longbottoma, který v prvních knihách a filmech funguje jen jako nešikovný nekňuba se srdcem na pravém místě, ale postupně se z něj vyklube opravdový hrdina. Ve filmech je jeho proměna v bradavického hrdinu náhlá a nečekaná, ale pro čtenáře knih to zas takové překvapení nebylo.
Neville totiž sdílí narozeniny s Harrym a stejně jako Harry se i Neville mohl stát oním „vyvoleným“, který mohl podle proroctví zastavit Voldemorta. I Nevillovi rodiče se postavili Pánu zla a čekal je snad ještě horší osud než Potterovi. Bellatrix Lestrangeová v podání Heleny Bonham Carter (56) je mučila pomocí kletby Cruciatus tak dlouho, až zešíleli.
Od útoku proto Nevilla vychovává jeho babička, zatímco jeho rodiče žijí v Nemocnici svatého Munga, kde je Neville pravidelně navštěvuje, což ústřední trio zjistí v páté knize. Nejsmutnější na tom je, že Nevilla ani jeden z jeho rodičů nepoznává, ani když za nimi pravidelně chodí.
(tod)
David Thewlis, Richard Griffiths, Daniel Radcliffe, Helena Bonham Carter
Filmy:
Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Relikvie smrti - část 2
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
harry potter, britské filmy, Daniel Radcliffe herec, šikana, temné scény, ponuré filmy, filmové verze, trauma