5 senzačních sci-fi, které neměly knižní předlohu
23.11.2023
Spolupráce Hollywoodu a knižních autorů funguje už od počátku filmové historie. Adaptace knih na stříbrné plátno je zkrátka fenomén, který funguje napříč filmovou historií a u žánru science fiction to platí obzvlášť. Naprostá většina vašich oblíbených sci-fi filmů existovala nejprve na stránkách knih a až poté je šikovní filmaři přenesli do audiovizuální podoby.
Jurský park, Marťan, Minority Report nebo třeba Válka světů jsou všechno sci-fi, které vychází z knižní předlohy. V dnešním článku se ale zaměříme na jiné filmy, na filmy, které vypráví původní příběhy nápaditých scénáristů, kteří své příběhy vytvořili speciálně pro filmová plátna.
Avatar
Veleúspěšný Avatar Jamese Camerona (69) by podle našeho názoru na stránkách psaného románu moc dobře fungovat nemohl. Ačkoliv stojí na procítěném spasitelském příběhu, jde o příběh, který jsme slyšeli už tisíckrát a je poměrně hodně napěchovaný různými klišé. Avatar stojí a padá na své vizuální stránce, která je i čtrnáct let po premiéře filmu stále dechberoucí.
Jde navíc o jeden z prvních filmů, který byl cíleně natočen pro 3D kina pomocí nejnovějších technologií, které přenesly úchvatné scenérie mimozemské Pandory přímo do pozemských kin. Cameron je vynikajícím filmařem, a ačkoliv si scénář bere hodně z jiných děl, je to jeho původní počin, na který může být právem hrdý.
Počátek
Když se řekne Počátek, možná vás na první dobrou nenapadne „sci-fi“. Přesto ale tenhle epesní kousek Christophera Nolana (53) science fiction je. Sice se v něm nepodíváte mezi hvězdy, ale celý příběh je založen na moderní technologii, která umožňuje vniknout cizím lidem do jejich snů. Geniální vynálezy jsou jedním z klíčových indikátorů, že se ocitáte ve sci-fi.
Jde o fantastický film, který má spoustu vrstev, které musíte rozklíčovat, abyste se dobrali k tomu, co vám má film vlastně předat. A kdo, že tenhle spletitou dějovou linku způsobil? I tady patří veškeré ovace Nolanovi, který je nejen senzačním režisérem, ale i schopným scénáristou. Nolan si totiž scénáře vždy píše sám, ať jde o superhrdinské filmy, životopisné snímky nebo úchvatné sci-fi.
Vetřelec
Vesmírná loď Nostromo putuje vesmírem a na její palubě se posádka potýká s nebezpečnou hrozbou s kyselinou místo krve a několika řadami zubů ostrých jako břitva. Asi vám došlo, že máme na mysli legendárního Vetřelce, kterého Ridley Scott (85) vypustil do kin v roce 1979.
Na rozdíl od Nolana je však Scott čistě režisérem a tvorbu scénářů nechává na jiných. V případě Vetřelce stál za tvorbou příběhu scénárista Dan O’Bannon. Původní nápad ale přišel od režiséra, který chtěl natočit temné sci-fi se stísněnou atmosférou kosmické lodě, kterou terorizuje mimozemská nestvůra.
Nápad tedy přišel od Scotta, rozvinutí příběhu leželo v rokách O’Bannona, a to, jak Vetřelec vypadá zase můžete dávat „za vinu“ švýcarskému umělci H. R. Gigerovi. Kdyby se ale tvůrci rozhodli Vetřelce nejprve vydat knižně, a podařilo by se jim popsat atmosféru dostatečně barvitě, dost možná by šlo o bestseller. Historie tomu tak ale nechtěla a o zbytku už se můžeme jen dohadovat.
Pátý element
V předposledním bodě dnešního seznamu se podíváme na nejslavnější snímek francouzského režiséra Luca Bessona (64), ve kterém se hlavních rolí ujali Bruce Willis (68) a Mila Jovovich (47). Pokud stále nevíte, jaké sci-fi máme na mysli, možná vám pomohou hlášky jako „Corben Dallas, multipass“ nebo „VELKÝ BADA BUM“.
Řeč je samozřejmě o kultovním Pátém elementu, který Besson natočil v roce 1997. Příběh filmu se odehrává ve třiadvacátém století, kdy má být Země zničena obří ohnivou koulí, která se k ní řítí vesmírem. Lidstvo má jedinou naději na záchranu, a tou je objevení a propojení s takzvanou „Nejvyšší bytostí“, která může s pomocí čtyř základních elementů zkázu Země odvrátit.
Jde o relativně spletitý příběh, který se často vrací do minulosti, ale přesto není Pátý element adaptací knižního příběhu. Jde o děj, který společně vymysleli Luc Besson a Robert Mark Kamen. I tihle pánové se nechali inspirovat rozličnou tvorbou včetně řady francouzských sci-fi komiksů, výsledný film je ale originální tvorbou bez přímé vazby na jakékoliv předchozí dílo.
Star Wars
Na konec dnešního článku jsme si nechali filmovou sérii, která zplodila nespočet různých pokračování, a to jak ve světě filmu, tak na poli videoher, komiksů, a dokonce i knih. Úplně na začátku stál ale Geroge Lucas (79) a jeho touha natočit originální sci-fi, které by vyprávělo epický příběh inspirovaný rytířskými i samurajskými příběhy.
Ano, řeč je samozřejmě o původních Star Wars, které se zrodily v hlavě svého tvůrce, který je nejen režíroval, ale zároveň k nim sepsal i scénář. Lucas se podílel na scénáři pěti ze šesti filmových epizod původní i prequelové trilogie, ale poté prodal práva studiu Disney, které si s dalšími Hvězdnými válkami nakládalo už podle svého.
(tod)
Christopher Nolan, James Cameron, Ridley Scott, Luc Besson
Filmy:
Pátý element, Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje, Avatar, Počátek
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
scénáristé, sci-fi, akční sci-fi, adaptace knih, původní film, science fiction, původní scénář, originální příběh, příběh filmu