5 šíleností, za které filmaři utratili obrovské balíky peněz

22.04.2021

Příprava hollywoodského filmu je opravdu nákladnou záležitostí, která často vychází ve vyšších řádech milionů dolarů. Sami tvůrci by natáčení ve většině případů nemohli dovolit, a tak využívají investic filmových studií. Ty drží nad rozpočty velmi přísnou ruku a jen tak něco filmařům nedovolí.

Přesto se filmařům čas od času podaří husarský kousek, který využívá peníze investorů řekněme netradičně. V dnešním článku vám proto představíme pětici šíleností, u kterých neuvěříte, že za ně filmaři rozhazovali peníze.

5. Premiéra – Pearl Harbor

Akční historický trhák Michaela Baye (56) z roku 2001 vypráví romantický příběh na pozadí tragických událostí v americkém přístavu Pearl Harbor z prosince roku 1941. Japonský nálet přístav naprosto zdecimoval, a právě tahle událost vedla k zapojení amerických vojsk do druhé světové války.

Takový příběh by i u normálního režiséra vyžadoval obrovské investice do počítačových efektů, ale pokud znáte tvorbu Michaela Baye, moc dobře víte, že to s explozemi a akčními scénami bere velmi vážně. Ve filmu je jich proto požehnaně, což rozpočet Pearl Harboru vyšvihlo vysoko nad cenovku 140 milionů dolarů.

Bay a produkční společnost Touchstone se rozhodli udělat podobně bombastickou i slavnostní premiéru filmu, která se odehrávala právě v havajském přístavu. Premiéra proběhla za přítomnosti skutečné válečné lodi s dobovými letouny. Večírek navíc doprovázela bohatá hostina včetně majestátního ohňostroje. A výsledná cenovka za takovou párty? Pět milionů dolarů.

4. Počítačové chlupy – Zodiac

Ne každá šílenost musí být tak okázalá jako premiéra Pearl Harboru. Stačí se jen podívat na detektivní snímek Davida Finchera (58), který natočil v roce 2007. Zodiac vypráví o stejnojmenném masovém vrahovi, který se na přelomu šedesátých a sedmdesátých let dopustil minimálně pěti vražd. Ačkoliv vyšetřovatelům zanechával stopy, a dokonce se jim vysmíval v novinách, nebyl Zodiac nikdy dopaden.

Po krku mu přitom šel nejen snad každý policista ze San Francisca, ale i řada amatérských vyšetřovatelů. Jednoho takového ukazuje i Fincherův snímek v postavě Jakea Gyllenhaala (40). Ten ve filmu hraje mladého karikaturistu, kterého vyšetřování naprosto pohltí a kvůli své posedlosti postupně přijde o přátele i rodinu.

Jde o komplexní postavu, kterou žene kupředu hned několik různých okolností a motivací. Jednou z těch nejzásadnějších byly podle tvůrců zřejmě chlupy na jeho ruce. Po skončení natáčení se totiž Fincher rozhodl, že Gyllenhaalovi počítačově přidělá chlupy na ruce v detailních záběrech, ve kterých něco čte nebo drží. Podle režiséra byly totiž hercovy ruce „příliš hladké a hezké“.  

3. Robert Downey Jr. – Spider-Man: Homecoming

Spolu s Gylenhaalem připadla jedna z hlavních rolí v Zodiacovi i Robertu Downeymu Jr. (56) Ten si ve filmu zahrál ještě rok před tím, než se stal Tonym Starkem a než zahájil svou kariéru v komiksových filmech od Marvelu. Tehdy se musel ještě hodně snažit, aby si vydělal na živobytí. Dnes už takovou snahu rozhodně vyvíjet nemusí, což dokazuje i první díl nové série o pavoučím muži s názvem Spider-Man: Homecoming.

V tom se Downey vrátil do role Iron Mana, ale byla mu přidělena jen skutečně epizodní role, kterou zvládl natočit za pár dní. Na obrazovce funguje zhruba patnáct minut a většinou slyšíte jen jeho hlas. Přesto však studiu Disney přišla jeho role natolik důležitá, že Downeymu nabídlo nehorázný honorář, který se jednoduše nedal odmítnout.

Za několik okamžiků na plátně si zkušený herec odnesl neuvěřitelných deset milionů dolarů. Jeho výplata je ještě šílenější, když si ji srovnáte s honorářem, který si odnesl Tom Holland, který ztvárnil hlavní postavu filmu. Za celý film dostal Holland „nuzných“ 500 tisíc dolarů.

2. Vodní plac – Vodní svět

Vodní svět Kevina Costnera (66) zachránilo před puncem opravdového propadáku až vydání filmu na DVD. V kinech se mu nepodařilo vyrovnat obrovské investice do natáčení, a není se čemu divit. Costnerův ambiciózní snímek skončil s rozpočtem 175 milionů dolarů. Původní částku tak filmaři během natáčení téměř zdvojnásobili.

Snímek se odehrává v postapokalyptické budoucnosti, kdy globální oteplování způsobilo roztátí ledovců a zaplavení veškeré pevniny vodou. Hrstka přeživších tak své životy dožívá na ručně vyrobených raftech a plovoucích městech. Tvůrci filmu se rozhodli, že chtějí podtrhnout autenticitu filmu tím, že jej skutečně natočí na vodě.

Proto sestrojili vlastní plovoucí natáčecí plac, na kterém se odehrávala většina scén. Výstavba plovoucího placu stála astronomických 25 milionů dolarů a celý projekt vážil přes tisíc tun. Na výsledném rozpočtu se podepsal i hurikán, který mimo jiné poničil i „vodní plac“.

1. Hory kokainu – Bratři Bluesovi

Na konec dnešního článku jsme si nechali položku, která se filmovému studiu vysvětlovala poměrně složitě. Při natáčení kultovních Bratří Bluesových totiž filmaři nakoupili hory kokainu, které dávali členům štábu jako odměnu za zvládnutý natáčecí den nebo jako motivaci pro noční natáčení.

Podle Dana Aykroyda (68), který stál jednak za scénářem a zároveň ztvárnil jednu ze dvou hlavních rolí nebyly podobné položky při natáčení filmů v osmdesátých letech ničím výjimečným. „Dělal to kde kdo,“ svěřil se Aykroyd v několika rozhovorech. Drogu při vykazování nákladů údajně zařadili pod souhrnnou kategorii „Různé“.

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Robert Downey Jr., Jake Gyllenhaal, Kevin Costner, Michael Bay

Filmy:
Pearl Harbor, Bratři Bluesovi, Vodní svět, Zodiac

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodske filmy, kokain, drogy, američtí herci, Kevin Costner filmy, Hollywood, David Fincher filmy, Pearl Harbor filmy
TOPlist