5 slavných filmů, jejichž natáčení všichni protrpěli
14.07.2021
Filmové premiéry jsou obrovskou událostí, které se většina fanoušků nemůže dočkat. Filmoví nadšenci ale nejsou ani zdaleka jedinými, kdo se na oficiální konec filmové produkce nesmírně těší. Ještě víc se těchto oslav nemohou nabažit tvůrci těchto filmů, a to od komparzu, až po herce či režiséry.
Vždy to ale není kvůli tomu, že se těší, jak jejich snahy ocení kritika a široké publikum. Občas se nemohou premiér dočkat z toho důvodu, že natáčení konečně budou moci úplně hodit za hlavu. Ne každé natáčení probíhá totiž tak idylicky, jak si mnozí z nás představují. Občas to je skutečné peklo, které si neužívá vůbec nikdo. V dnešním článku vám proto představíme pět přesně takových filmů, jejichž natáčení bylo naprosto příšerné.
5. Dracula
A začneme u opravdové filmové klasiky, která je vůbec první filmovou adaptací literárního příběhu o nejslavnějším upírovi historie. Řeč je samozřejmě o Draculovi, který se na filmová plátna dostal nesčetněkrát, ale vůbec poprvé to bylo už v roce 1931. Tehdy měl totiž premiéru stejnojmenný film s Belou Lugosim v hlavní roli slavného upíra.
Tento černobílý snímek je dodnes mnohými považován za vůbec nejlepší film s upírskou tématikou, ale lidé, kteří na něm pracovali, na něj rozhodně nevzpomínali s láskou. Své by o tom mohl říct například sám Lugosi, který musel hodně bojovat o to, aby roli získal, a po premiéře filmu toho hořce litoval. Začal totiž dostávat jen nabídky hororových rolí podobného charakteru, ve kterých musel mluvit se silným přízvukem.
Stejně na tom byli i ostatní herci, jako například Dwight Frye, který hrál Renfielda. Na toho měl stres z jeho stagnující kariéry ještě drtivější dopady, a tak v pouhých 44 letech zemřel na zástavu srdce. Na natáčení nerad vzpomínal i režisér, který se potýkal s masivními škrty v rozpočtu, a navíc musel pracovat s jinými herci, než chtěl. Proto se o natáčení skoro nestaral a často za něj musel zaskakovat šéf kamery.
4. Blade Runner
Blade Runner Ridleyho Scotta (83) je dnes považován za jeden z nejlepších sci-fi filmů historie. Obsahuje spoustu revolučních novinek, neotřelého vyprávění a vynikajících hereckých výkonů. Přesto měla však tahle kultovní klasika opravdu náročný start, a dokonce šlo zpočátku o naprostý propadák.
To bylo ale způsobeno zejména zásahy filmového studia, které ze Scottova mistrovského díla udělalo naprostý paskvil vyprávěný prapodivným způsobem, který ani nedával smysl. Pro Scotta to byl první zážitek s hollywoodskou produkcí mimo jeho rodnou Anglii. V jednom z rozhovorů režisér prohlásil, že raději pracuje s britskými natáčecími štáby, což jeho američtí kolegové nesli opravdu špatně.
Proto si všichni koupili trička, která na režiséra útočila, načež si on sám koupil vlastní, na kterém celý štáb označoval za xenofoby. Scott se na place dohadoval snad se všemi včetně hlavní hvězdy Harrisona Forda (78). Později se oba filmoví velikáni usmířili, ale natáčení původního Blade Runnera nebylo příjemným zážitkem opravdu pro nikoho.
3. Kmotr
Stejně ikonický, jako je Blade Runner pro science fiction, je Komtr pro žánr gangsterek a mafiánských filmů. Jen málo kdo nezná rodinu Corleonových, nabídky, které se neodmítají, nebo varování v podobě uříznutých koňských hlav. Mnozí Kmotra dokonce považují za jeden z nejlepších filmů historie.
Proto je až s podivem, kolik strastí natáčení filmu provázelo. Francis Ford Coppola (82) byl v době natáčení ještě poměrně neznámým režisérem, kterého studio Paramount Pictures původně vůbec nechtělo najmout. Protože ale potřebovali rodilého Itala, aby byl jejich snímek autentičtější, nakonec skutečně rozhodli pro Coppolu. Aby to ale neměl tak lehké, zahrnuli ho spoustou požadavků a úkolů, kvůli kterým byl režisér v neustálém stresu.
Podobné problémy měl režisér i s obsazením filmu, jelikož měl od začátku zálusk na Marlona Branda a Al Pacina (81), o kterých však studio Paramount nechtělo ani slyšet. Další problémy nastaly během samotného natáčení, kdy byl Coppola pod neustálou kritikou a čekal, že jej každým dnem vyhodí. Přesto však režisér svůj snímek dotočil, a uznání ze všech stran na sebe nenechalo dlouho čekat.
2. Super Mario Bros.
Filmy podle videoher nemají úplně nejlepší reputaci. Většina z nich je jen lacinou snahou filmových studií, jak vytěžit co nejvíc z úspěchů slavné značky. Proto se většinou ani moc nesnaží zakrýt fakt, že jejich filmy za moc nestojí. To je i případ filmu Super Mario Bros., který vypráví o nejslavnější bratrské dvojici italských instalatérů.
Snímek z roku 1993 nemá s původní sérií videoher společného nic kromě názvu a jmen několika postav. On se těžko natáčí film o obtloustlém Italovi, který skáče po hlavách svých nepřátel a jeho jedinou motivací je záchrana spanilé princezny. Právě proto si měli filmaři svoje počínání předem pořádně rozmyslet.
Přesto měli však tvůrci obrovské ambice a ve filmu si měli zahrát taková jména jako Tom Hanks (65) nebo Arnold Schwarzenegger (73). To však samozřejmě nedopadlo, a i Bob Hoskins, kterému role Maria nakonec připadla označil film za „to nejhorší, co v životě natočil.“ Podobně se vyjádřili i ostatní herci, a není se čemu divit. Super Mario Bros. překročili rozpočet, několikrát se zpozdili, jednotlivé scény se neustále přetáčely a výsledkem byl naštvaný štáb a naprosto nesmyslný film bez náznaku kvality.
1. Čelisti
Na konec dnešního článku jsme si nechali film, který vlastnoručně definoval sousloví kasovní trhák. Vyšel v roce 1975 a vyprávěl o jednom slunném americkém letovisku, jehož obyvatele začala terorizovat nestvůra z hlubin. Už asi tušíte, že režisérem tohoto snímku nebyl nikdo jiný než Steven Spielberg (74) a tímto snímkem jsou proslulé Čelisti.
Jen s obtížemi byste hledali někoho, kdo o Čelistech nikdy neslyšel, přesto nebylo ani natáčení tohoto snímku žádnou procházkou růžovým sadem. Technologie a speciální efekty nebyly v sedmdesátých letech ani zdaleka na takové úrovni, jako jsou dnes, a proto musela být spousta triků vytvořena prakticky.
Z toho důvodu natáčení významně překročilo rozpočet. Na tom se podílela i mořská voda, která ničila rekvizity i natáčecí vybavení. Natáčení bylo původně naplánováno na 55 dní, ale svou délku překročilo téměř trojnásobně. To samozřejmě frustrovalo celý natáčecí tým. Sám Spielberg později přiznal, že kdyby měl víc zkušeností, udělal by řadu věcí úplně jinak.
(tod)
Bela Lugosi, Harrison Ford, Marlon Brando, Steven Spielberg
Filmy:
Kmotr, Blade Runner, Čelisti, Super Mario Bros.
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
hollywoodske filmy, Dracula, natáčení, mafie, natáčení filmu, žraloci, Harisson Ford filmy, Kmotr natáčení, Blade Runner zajímavosti, Blade Runner natáčení, Čelisti natáčení