5 úspěšných filmů s minimálním rozpočtem
13.03.2023
Hollywoodské filmy mají často astronomicky vysoké rozpočty, ze kterých by se vám zatočila hlava. Natočit úspěšný film mnohdy stojí desítky až stovky milionů dolarů. Jde ale o investici, která se studiím většinou vrací i s úroky. Jinak by na to vedení filmových studií logicky nikdy nekývlo.
Ne vždy si ale pro natočení úspěšného filmu musí filmaři nechat „vrtat koleno“. V dnešním článku vám proto představíme pětici filmů, které se staly veleúspěšnými počiny, přestože stály jen pár tisíc dolarů. Řadu z nich si filmaři dokonce zaplatili sami, což z nich ve finále udělalo milionáře.
Paranormal Activity
Dnešní článek začneme u hororu, který je svým nízkým rozpočtem pověstný. Aby mohl režisér Oren Peli (53) natočit svůj první snímek, stačilo mu do něj zainvestovat zhruba 7 000 dolarů. Ve snaze ušetřit natočil Peli první díl Paranormal Activity na běžné domácí videokamery, což filmu dodalo tu správnou atmosféru žánru „nalezeného záznamu“.
Záběry filmu opravdu působí tak, že měly mladému páru sloužit k tomu, aby zjistil, co se v jejich domě v noci děje. O to děsivější pak celý snímek je. Kdyby bylo první Paranormal Activity natočeno pomocí profesionální techniky, je dost dobře možné, že by neslavilo takové úspěchy se čtyřmi dalšími pokračováními.
Vynález
I Shane Carruth (51) potřeboval k natočení svého snímku s názvem Vynález jen přibližně 7 000 dolarů. Jeho příběh je však mnohem komplikovanější, než je příběh strašidelného snímku z prvního bodu dnešního článku. Vynález si s diváky záměrně hraje, motá jim hlavu a rozhodně jim filmový prožitek neusnadňuje, což ještě podtrhává levná technika, kterou Carrouth k natočení svého filmu využil.
Peníze ušetřil i na filmovém štábu, protože kromě režírování filmu si Carrouth zahrál i jednu z hlavních rolí, sepsal scénář a vytvořil i hudbu, která Vynález doprovází. Nízkou cenovku se mu dařilo držet i díky využívání laciného osvětlení, které společně s nižší kvalitou obrazu znovu podtrhávalo atmosféru celého filmu.
Snímek se točí kolem dvojice amatérských vynálezců, kterým se v garáži jednoho z nich podaří sestrojit něco, čemu sami nerozumí. Jejich vynález je živý a zdá se, že dokáže cokoliv.
Mariachi
Robert Rodriguez (54) je vynikajícím režisérem, který má na svědomí řadu úspěšných filmů, na kterých spolupracoval například s Quentinem Tarantinem (59). Než se ale Rodriguez stal skutečně uznávaným filmařem, tvořil své snímky takřka na koleni.
Prvním takovým filmem byl Mariachi, který vypráví příběhy osamělého hudebníka, jehož kytarové pouzdro přestává být vyplněno jeho hudebním nástrojem, ale řadou nástrojů smrti. Pomocí rozličných zbraní se „El Mariachi“ pouští do nelítostného boje proti texaskému podsvětí a během této krvavé řeže se zvládne zamilovat do majitelky místního baru.
Na Mariachiho Rodriguez volně navazuje snímkem Desperado, který už je ale svou kvalitou znatelně jinde. Nejenže se hlavní role ujímá místo poměrně neznámého mexického herce Antonio Banderas (62), ale poznáte to i na okázalých efektech či kvalitě záběrů. Už v Mariachim byl ale Rodriguezův talent zřejmý, a to i se sedmitisícovým rozpočtem.
Mladí muži za pultem
Snímek Mladí muži za pultem je senzační americkou komedií, za kterou stojí dnes už velmi úspěšný režisér a komik Kevin Smith (52). Ten svou filmovou kariéru odstartoval v roce 1994, a to právě snímkem, na který se zaměříme v dnešním článku.
Jako začínající režisér se Smith snažil ušetřit, kde se dalo, a tak si vzal k srdci radu Roberta Rodrigueze a využil vše, co měl k dispozici. Právě proto se děj jeho filmu odehrává v samoobsluze, kde Kevin Smith přes den pracoval. Do hlavních rolí Smith obsadil své kamarády a téměř 28tisícový rozpočet filmu uhradil prodejem své sbírky komiksů a vyčerpáním svých kreditních karet.
K udržení nízké cenovky se Smith rozhodl natáčet snímek černobíle, aby se nemusel tolik zabývat osvětlením či korekcí barev, a celý děj postavil kolem rozhovorů ústředních postav. To se mu vyplatilo nejen tím, že ušetřil, ale zároveň tím vytvořil skvělou komedii, kterou jeho fanoušci dodnes považují za jeden z jeho nejlepších filmů.
Záhada Blair Witch
Na konec dnešního článku jsme si nechali snímek, který jste tady s největší pravděpodobností očekávali. Dnešní text uzavřeme stejným žánrem, kterým jsme ho otevřeli – hororem. I poslední snímek spadá do kategorie „found footage“ filmů, tedy snímků, které se tváří jako nalezený dokumentární záznam.
Záhada Blair Witch sleduje partičku kamarádů, kteří se vydají na výlet do lesa natočit film o záhadách, které se v něm mají odehrávat. Film sebe strhl obrovskou pozornost, a to i díky chytré reklamní kampani, která události filmu předkládala jako skutečnost.
Protože se celý snímek odehrává na jednom místě, dokázali tvůrci ušetřit poměrně velký balík peněz. Když tomu ještě přičtete jen malý štáb a laciné vybavení, je jasné, že Záhada Blair Witch vyždímala šedesátitisícový rozpočet na dřeň.
(tod)
Kevin Smith, Oren Peli, Robert Rodriguez, Shane Carruth
Filmy:
Záhada Blair Witch, El Mariachi, Mladí muži za pultem, Paranormal Activity
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
horory, Robert Rodriguez film, úspěšné filmy, filmové série, nízkorozpočtové filmy, paranormal activity, levné filmy, úspěchy filmů