5 věcí, které dělá novodobý Star Trek lépe než původní

19.08.2019

Star Trek je opravdovým sci-fi fenoménem, který naprosto definoval svou éru a změnil život mnoha nadšenců do příběhů o mimozemských civilizacích, futuristických vesmírných plavidlech a zdánlivě nepředstavitelných technologiích. Už od šedesátých let, kdy vznikl první seriál nesoucí jméno této slavné série, existují jeho oddaní fanoušci, kteří na něj nedají dopustit. Ať je kapitánem vesmírné lodi Kirk, Picard nebo například Janewayová, vždy najdete diváky, kteří příběhy Star Treku hltají plnými doušky.

Vstup do nového tisíciletí však fanouškům seriálu přinesl spíše špatné zprávy. O seriál přestávaly mít televizní stanice zájem a Star Trek: Enterprise naděje na návrat na vrchol televizní sledovanosti také nepřinášel. Když pak v roce 2005 skončil, zdálo se, že slavné sérii po více než čtyřiceti letech naprosto odzvonilo. Naštěstí však přišel jeden schopný režisér, který se Star Treku v roce 2009 rozhodl vdechnout nový život. Tímto režisérem byl nenápadný J. J. Abrams (53), který byl do té doby znám především jako seriálový tvůrce.

Abrams se však Star Treku chopil vší silou a vytvořil novou filmovou sérii, která byla schopná nejen přilákat nové diváky, ale potěšiti původní nadšence, kteří seriálem v minulém století žili. Abrams udělal ve své sérii i několik zásadních změn, kterými filmy aktualizoval pro moderní publikum a v podstatě jimi tyto sci-fi příběhy vylepšil. My se dnes podíváme na pětici těch nejzásadnějších změn k lepšímu.

5. Dechberoucí akční scény

Pokud si pamatujete, jak původní seriál z poloviny šedesátých let vypadal, možná si vzpomenete, jak otřesné byly jeho speciální efekty. Pokud se některý člen posádky Enterprise dostal do konfliktu s nebezpečnými mimozemšťany, většinou šlo o špatně placené herce v ještě hůře padnoucím kostýmu.

Kvůli malému rozpočtu tak nemohly dobře vypadat ani akční scény. Tvůrci seriálu se proto často spoléhali na různé filmařské triky, aby divákům alespoň vnutili iluzi toho, že jsou tyto scény zajímavé. Filmový reboot z roku 2009 však s malým rozpočtem zápolit nemusel. Ať už se proto akční scény odehrávaly ve vesmíru či na jedné z prapodivných planet, šlo o skutečně dechberoucí momenty a stopadesátimilionový rozpočet je z nich cítit na sto honů.

4. Pevně stanovená atmosféra

Atmosféra původního seriálu, i těch následujících byla vždy bezesporu kouzelná. Z téměř každé epizody všech byly cítit původní nadšení a oddanost, které do Star Treku vložil jeho původní tvůrce Gene Roddenberry. Každý ze seriálů však vyzařoval jinou atmosféru. Zatímco původní Star Trek byl spíše akční a objevitelský, Nová generace se soustředila na politiku a diplomacii a Voyager byl jedním velkým roadtripem.

Atmosféra se lišila i v rámci jednotlivých epizod každého ze seriálových spin-offů. Po veselé mohla přijít vážná epizoda, která byla vystřídána depresivním dílem, jen aby o epizodu později přišla komedie. Série, kterou odstartoval Abrams má však konzistentní tón akce smíchané s humorem. To je navíc velmi úctyhodné, jelikož v době, kdy první film vznikal, byla filmová tvorba velmi ovlivněna ponurou atmosférou Nolanova (49) Temného rytíře.

Snad každá filmová série se tak snažila tento tón napodobit, avšak většinou s velkým neúspěchem. Abrams se však rozhodl, že jeho Star Trek bude odlehčenou zábavou, která se své diváky nebude snažit utápět v depresích. Tento krok se mu velmi vyplatil a jeho snímek tak byl velmi svěžím vánkem.

3. Propracované vesmírné lodě

Větší rozpočet s sebou nepřináší jen okázalejší akční scény, ale i detailnější zpracování futuristických předmětů, které jsou základní stavební jednotkou každého dobrého sci-fi. Zatímco ve Star Wars jsou těmi nejdůležitějšími předměty světelné meče a v Pacific Rim obrovští roboti, v Star Treku jsou tím nejslavnějším vynálezem bezpochyby vesmírné lodě.

Zatímco původní seriály představili fungování vesmírných lodí do velkých detailů od strojovny až po můstek, nemohli jste se zbavit dojmu, že se na obrazovce vznáší jen nějaká umělohmotná hračka, která by se vám vešla do kapsy. Díky propracovaným speciálním efektům mohl J. J. Abrams představit U.S.S. Enterprise v celé její kráse, a to navíc velmi přesvědčivě. Už nešlo o lacinou maketu, ale o plnohodnotnou loď, které byste cestování vesmírem snadno uvěřili.

2. Propojení s původními seriály a filmy

Další obdivuhodný počin, kterého se Abrams dopustil ze své vlastní vůle, bylo zpracování předchozích příběhů. Ačkoliv je jeho Star Trek v podstatě rebootem a jako režisér tak mohl předchozí filmy a seriály s klidem ignorovat, rozhodl se, že je do svého filmu přeci jen zapojí, a to poměrně zajímavým způsobem.

Své filmy totiž umístil do alternativní reality, kde se každá ze známých postav chová trochu odlišným způsobem. Jeho příběhy tak nejsou líným převyprávěním dřívějších příběhů, ale Abrams předchozí díla využívá vynalézavými způsoby a podkopává tak fanouškovská očekávání. I když se jeho hrdinové dostávají do podobných šlamastyk jako jejich seriálové protějšky, často se z nich „vysekávají“ neočekávanými způsoby.

Díky využití alternativních realit se v nových filmech mohl objevit i Leonard Nimoy, který v původních příbězích hrál metodického Vulkánce Spocka.

1. Skvělé obsazení

A geniálním obsazením rebootovaného Star Treku z roku 2009 dnešní článek i ukončíme. Nejenže Abrams využil původní seriál jako inspiraci pro konstrukci vlastního příběhu, ale zároveň se jím inspiroval i při výběru herců. Spousta členů posádky jeho filmu je vizuálně velmi podobná hercům původního seriálu.

Ti se navíc v mnoha případech pokusili imitovat chování a manýry původních herců a několika z nich se to skutečně povedlo. Všechna čest musí jít bezesporu Karlu Urbanovi (47), který v nové sérii ztvárnil lékaře Leonarda „Kostru“ McCoye. Urban totiž geniálně absorboval popuzené herectví DeForesta Kelleyho, který hrál Kostru v původním seriálu.

(tod)

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Karl Urban, Gene Roddenberry, J.J. Abrams, Leonard Nimoy

Filmy:
Star Trek, Star Trek

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
sci-fi, sci-fi filmy, legendární sci-fi, zajímavosti o filmech, kultovní sci-fi, akční sci-fi, akční scény, mimozemské civilizace, Star trek zajímavosti, Star Trek pokračování, Star Trek obsazení, Star Trek efekty, Star Trek akční scény, Star Trek technologie, mimozemské technologie
TOPlist