5 věcí, které dělá Star Trek lépe než Star Wars
26.03.2019
Jen těžko byste hledali někoho, kdo nikdy neslyšel o „hvězdných“ gigantech současného sci-fi, kterými jsou Star Wars a Star Trek. Je až neuvěřitelné, jak nevraživí k sobě zástupci fanouškovských základen těchto futuristických sérií dokáží být. Ačkoliv existují lidé, kteří si užívají obě tyto sci-fi série, určitě se vám podaří najít i skalní fanoušky, kteří jednu nebo druhou sérii naprosto odsuzují.
Obě tyto série jsou si v mnohém podobné, ale je také potřeba říct, že se v lecčems liší. Pokud vás například zajímá vesmírná akce, pravděpodobně sáhnete po Hvězdných válkách. Pokud chcete vidět mírová řešení a diplomatické umění, raději se podíváte na seriál Star Trek: Nová generace, a tak dále, a tak dále.
Jelikož se však Star Wars v kinech neskutečně daří, a protože to vypadá, že se nového filmového Star Treku v nejbližší době jen tak nedočkáme, rozhodli jsme se představit vám pár kvalit Star Treku, které jeho konkurenci chybí. Představíme vám proto pět věcí, které Star Trek zvládá lépe než Star Wars.
5. Věda
Věda je jedním ze základních stavebních kamenů každého sci-fi. Už samotná zkratka tohoto žánru zastupuje science-fiction, tedy věda a fikce v českém překladu. Nikdo asi neočekává, že budou tyto filmy plné realistických vynálezů, které ve skutečném světě jen čekají, než je někdo sestrojí. Tvůrci Star Treku však mají v tomto ohledu opravdu šťastnou ruku. Spousta vymožeností, které pro své snímky vytvořili, se skutečně dočkala vynalezení i ve skutečnosti.
Základem pro takový úspěch je komunikace s vědci a alespoň elementární vzdělání tvůrců filmů a seriálů ve vědeckých oblastech. Přesvědčivosti vynálezů ze Star Treku napomáhá i fakt, že fungování nových technických vymožeností dost dopodrobna vysvětlují. Ze Star Wars filmů se například nikdy nedozvíte, jak je možné, že Millenium Falcon létá nerealistickým způsobem, na jakém principu fungují světelné meče nebo co drží Dartha Vadera při životě.
Star Trek vám na druhou stranu mile rád vysvětlí princip teleportace, funkčnost komunikátorů, které později nabrali podobu skutečných mobilních telefonů, a dokonce i fungování pohonů vesmírných lodí Spojené federace planet.
4. Dialogy
Není žádným tajemstvím, že George Lucas (74) není tím nejlepším scénáristou pod sluncem. Rozhodně nechceme ubírat na jeho důležitosti pro současný stav světové kinematografie, ale raději budeme vzpomínat na jeho režisérské a střihačské schopnosti, než na jeho scénáristiku. Dialogy v prequelových filmech jsou nechvalně proslulé svou strnulostí, ale Lucas proslul i prazvláštním řešením scénáristickým oříšků vepsáním krátkého: „A pak bojují.“
Nechával proto většinu práce na hercích a choreografech, a ačkoliv se snažili ze všech sil, většina dialogů ve Hvězdných válkách působí nepřirozeně. U Star Treku měli jeho tvůrci naprosto odlišný přístup k dialogům. Ty totiž vždy tvořili jako první a veškerá akce z nich přímo vycházela. Právě proto působí rozhovory ve Star Treku mnohem přirozeněji a alespoň částečně ukotvují sci-fi v realitě.
3. Realističnost
Právě realističnost je dalším bodem, ve kterém mají tvůrci Star Treku nad tvůrci Star Wars navrch. Tato realističnost je zapříčiněna nejen propracovanými vědeckými poznatky a uvěřitelnými dialogy, ale i péči tvůrců seriálů a následných filmů.
Původní seriál totiž vycházel v období těsně před vysláním prvního člověka do vesmíru a přistáním na Měsíci, a tak si jeho tvůrci dávali velký pozor na to, aby byly díly právě vznikajícího seriálu alespoň do jisté míry uvěřitelné. Právě v důsledku objevování vesmírů se Gene Roddenberry rozhodl, že se i nový seriál bude točit okolo vesmírných expedic a objevování neznámého.
2. Padouchové
Rozhodně nechceme tvrdit, že Darth Vader není jedním z nejlepších padouchů filmové historie. Jednak bychom si to nedovolili a druhak by to bylo jednoduše lživé tvrzení. Tato postava je často dosazována na přední příčky žebříčků nejlepších filmových padouchů a rozhodně si to zaslouží.
Je ale potřeba mít na paměti, že mu jeho komplexnost George Lucas přisoudil až díky dalším dílům své série. Například nápad, že by Vader mohl být Lukeovým otcem, totiž Lucas dostal až před natáčením epizody V s názvem Impérium vrací úder, což se sám ani nesnaží skrývat.
Vaderova komplexnost proto čiší spíše z dodatečné myšlenky a pozdějšího upravování kánonu Star Wars, než aby byla v plánu od začátku. Naproti tomu byli zloduši jako Khan, Q, Borgové, Romulani nebo i Klingoni různorodí už od svých začátků. Každý z těchto padouchů či ras měl své motivace a pochopitelná odůvodnění svého chování. Nebyli to proto jen „cool“ chlapíci v černém, ale uvěřitelné postavy s vlastními cíli a motivacemi.
1. Vztahy
I poslední věc, kterou až na některé výjimky zvládá lépe Star Trek než Star Wars vychází opět do velké míry z realističnosti seriálu. Touto věcí jsou vztahy postav, které jsou mnohem uvěřitelnější na vesmírné lodi Enterprise. Jedinou úspěšnou romantickou linkou ve Hvězdných válkách, která kdy zafungovala, byl vztah Hana a Leiy, a to jen díky hereckým výkonům jejich představitelů Harrisona Forda (76) a Carrie Fisher. Jak už jsme uvedli výše, z hlediska scénáře se neměli moc o co opřít.
Ve Star Treku jste však mohli být svědky nespočtu různých romantických vztahů všemožných členů posádky USS Enterprise. Ať už šlo o Spocka a Uhuru, kapitána Picarda a Nellu Daren, komandéra Rikera a Deannu Troi nebo mnoho dalších, vztahy mezi těmito postavami Star Treku byly mnohem uvěřitelnější než ten mezi Anakinem a Padmé nebo Finnem a Rose z posledního dílu Star Wars.
(tod)
Harrison Ford, Carrie Fisher, George Lucas
Filmy:
Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder, Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů, Star Trek: Nová generace, Star Trek, Star Trek
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
sci-fi, Hvězdné války, sci-fi seriály, Star Wars zajímavosti, George Lucas filmy, Darth Vader, Hvězdné války zajímavosti, Khan, Q, Borgové, Romulani, George Lucas zajímavosti, USS Enterprise