5 zajímavostí z natáčení Bohemian Rhapsody
12.11.2018
Dočkali jsme se nejen spojení hereckého a režisérského umu Bradleyho Coopera (43) s pěveckým talentem Lady Gagy (32), ale i částečně životopisného snímku o jedné z nejslavnějších kapel světa – Queen.
Právě druhý zmíněný se v České republice těší opravdu velkému úspěchu, jelikož nejenže dokázal do kin nalákat tisíce českých diváků, ale na tuzemském filmovém hodnotícím serveru ČSFD si snímek drží hodnocení 94 %, čímž obsadil místo třetího nejlepšího filmu historie. Je pravděpodobné, že časem toto nadpozemské hodnocení klesne (snímek měl přeci jen premiéru před necelými dvěma týdny), což ale ani v nejmenším nerozporuje jeho nezpochybnitelné kvality.
My jsme se proto rozhodli, že vám přineseme seznam pět zajímavostí z natáčení tohoto hudebního skvostu. Zajímá vás, co filmaři pozměnili oproti skutečnosti? Jakou roli si ve filmu „střihnul“ současný zpěvák Queenů nebo jak se Freddie se zbytkem kapely poznal ve skutečnosti? Potom se určitě začtěte do dnešní dávky filmových zajímavostí.
5. Nástupce Freddieho
Možná víte o tom, že tento částečně životopisný hudební film produkovali skuteční členové kapely Queen – Brian May (71) a Roger Taylor (69). Ani jeden z nich si však ve filmu nezahrál, a dokonce si ani nevyzkoušeli takzvaná camea (krátké zpravidla několikavteřinové herecké štěky). Jeden člen této britské popové kapely se však ve filmu přesto na chvilku mihl.
Tímto Queenem byl Adam Lambert (36), který je od roku 2014 stálým zpěvákem skupiny. Zajímá vás, kde jste tohoto amerického zpěváka a vítěze osmé sezóny soutěže American Idol mohli v Bohemian Rhapsody zahlédnout? Odpověď vás možná překvapí.
Lambert totiž hrál kamioňáka, který Freddiemu učaruje, když je na svém americkém turné. Lambert se proto ve filmu mihne skutečně jen na okamžik, když Freddie telefonuje před benzínkou s Mary a Lambertova postava se na něj uhrančivým pohledem podívá, než zamíří na pánské toalety. Lambert tak ztvárnil první postavu, která naznačovala Freddieho nonkonformní orientaci.
4. Ne tak zhurta
Z filmu to může na první pohled vypadat, že se Freddie ke kapele přidal hned při jejich prvním společném setkání. Musíte mít však na paměti, že Bohemian Rhapsody není zcela životopisným snímkem a nějaké skutečnosti si tak může přibarvovat či pozměňovat v rámci zatraktivnění a zrychlení spádu příběhu.
Není proto pravdou, že se Freddie z ničeho nic rozhodl ucházet se o post zpěváka po tom, co od původních Smile odešel jejich zpěvák Tim Staffell (70). Freddie a Tim byli totiž ve skutečnosti přátelé, kteří spolu navíc studovali na umělecké škole. Právě Staffell představil Freddieho zbytku kapely ještě dlouho před svým odchodem.
Už tehdy měl Freddie zálusk na místo hlavního zpěváka, a tak byl v momentě Staffellova odchodu v ideální pozici. Možná vás ještě bude zajímat, že se Staffel se zbývajícími členy Queenů spojil pro nové nahrání písně Doing alright, která ve filmu zazněla.
3. Sólové dráhy
Z filmu to na diváka působí, že bylo Freddieho rozhodnutí vydat se na sólovou dráhu pro ostatní členy kapely naprostým šokem, který jim zlomil srdce. Nejhůře ze všech to při tom nesl Roger Taylor, který zpěvákovu náhlému odchodu nemohl vůbec uvěřit.
Pravda však byla trochu jinde. Podle Briana Maye se všichni členové pokusili svou kapelu během mnoha let její existence několikrát opustit. Mercury navíc nebyl prvním, kdo se rozhodl vydat sólovou desku. Tím totiž byl, světe div se, sám Taylor, který v roce 1981 vydal svoje album s názvem Fun in Space.
May pak v roce 1983 vydal minialbum s názvem Star Fleet a Taylor stihnul v roce 1984 vydat ještě Strange Frontier. Freddie přitom vydal své první sólové album až v roce 1985, což poněkud mění pohled na celou situaci.
2. Slavná předkapela
Vyvrcholením celého snímku je vystoupení sjednocených Queenů v roce 1985 na charitativním koncertu Live Aid. Tenhle emotivní koncert je skutečně skvěle vystavěný a nejednomu diváku dokáže vhrknout slzy do očí. Je totiž vidět, jakou práci si s touto scénou skutečně dali, jelikož je každý detail perfektně doladěn.
Bystří diváci si možná povšimli i kapely, kterou Queen na podiu střídá. Reálně před Queen hráli hudebníci z Dire Straits, ale autoři Bohemian Rhapsody se rozhodli, že trochu pozmění pořadí kapel.
Pokud se totiž zaměříte na muzikanty, kteří z pódia scházejí ve chvíli, kdy se Queeni chystají, nemůžete si nevšimnout ikonického účesu, který v osmdesátých letech nosil irský rocker Bono Vox (58) z kapely U2. Právě vystoupení U2 bylo mnohými diváky skutečného Live Aid považováno za jedno z nejlepších, společně právě s Queeny. Pokud se přitom podíváte do publika, můžete si navíc povšimnout i plakátu s nápisem „We <3 u2="" strong="">.
1. Dup, dup, tlesk
Jeden z nejhezčích momentů Bohemian Rhapsody přijde ve chvíli, kdy si Queeni uvědomí, jaký vliv jejich hudba má. Že i v cizí zemi, která mluví naprosto odlišným jazykem, lidé znají texty jejich písní nazpaměť a nestydí se je zpívat na veřejnosti. Právě tohle zjištění vedlo ke složení obrovského hitu s názvem We Will Rock You.
Podle Briana Maye tahle píseň vznikla skutečně ze stejných důvodů, jaké uvádí film. Kapela zkrátka chtěl své obecenstvo zapojit do koncertu a dát jim tak píseň, kterou by mohli hrát s nimi. Jediné, co úplně neodpovídá skutečnosti je datum vzniku této písně. Z filmu to totiž vypadá, že Queeni hráli tuto legendární píseň v Madison Square Garden v roce 1980.
I když We Will Rock You na tomto koncertě skutečně zaznělo, Brian May tento hit složil už o několik let dříve, což dokládá i album News of the World z roku 1977, na kterém je píseň uvedená.
(tod)
Brian May, Bono Vox, Freddie Mercury, Adam Lambert, Roger Taylor
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
britské kapely, slavné kapely, svět filmu, Bradley Cooper filmy, Bohemian Rapsody film, Bohemian Rapsody obsazení, kapela Queen, zajímavosti o filmech, filmové zajímavosti, Bohemian Rapsody zajímavosti, Bryan May, skupina Queen, film o skupině Queen