5 zajímavostí z natáčení Duny
25.11.2021
Nové zpracování sci-fi hitu Duna nadchlo diváky po celém světě. Ačkoliv tu už dříve byly pokusy o přenesení příběhů Franka Herberta na stříbrné plátno, výsledky byly vždy přinejlepším rozporuplné. Jde totiž o opravdu náročný materiál, který se nedá beze ztrát zpracovat na ploše jediného filmu.
I proto se Denis Villeneuve (54) rozhodl, že příběh rozpůlí a druhá část se do kin podívá až v roce 2023. V dnešním článku vám chceme tohle „nekonečné“ čekání trochu usnadnit, a tak se podíváme na to, jak vlastně natáčení prvního dílu probíhalo. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pět zákulisních zajímavostí z natáčení nové Duny.
1 000 kostýmů
Každé natáčení vyžaduje opravdu poctivou práci od všech zúčastněných. Jakmile se některý člen štábu nesnaží, je to na finálním produktu hned vidět. Při tvorbě Duny dostali jeden z nejtěžších úkolů kostyméři, kteří museli vymyslet, jak se lidé žijící ve vesmíru oblékají. Kromě formálních oděvů rodu Atreidů nebo bojových obleků Harkonennů museli připravit oblečení Fremenů žijících na nehostinné písečné planetě Arrakis a mnoho dalších.
Jejich práce byla opravdu náročná, ale rozhodně přinesla výsledky. Jejich kostýmy byly naprosto úchvatné a hned na první pohled bylo vidět, že si na nich dal někdo opravdu záležet. Kostyméři Jacqueline West a Bob Morgan navíc společnými silami vytvořili víc než tisícovku různých obleků, které naprosto dokonale dokreslují mimozemskou atmosféru Duny.
Drsné a nekonečné natáčení
Písečná planeta Arrakis je jednou z nejméně příznivých planet pro život, a to napříč celým sci-fi žánrem. Vedrem a drsným prostředím však netrpěly pouze postavy Duny, ale i jejich představitelé. Villeneuve se totiž rozhodl co nejméně spoléhat na počítačové efekty, a tak je většina scén skutečně natáčena v jordánské poušti.
Natáčení pro ně bylo skutečně nezapomenutelným zážitkem, a to ve všech smyslech tohoto slova. Ano, natočili fantastický film, který se řadí ke špičkám žánru, ale natáčení to bylo skutečně vysilující. Pod přímým sluncem trávili dlouhé měsíce, než byl režisér s výsledkem dostatečně spokojený.
Villeneuve v několika rozhovorech vzpomínal na to, jak kruté přírodní podmínky celý štáb spojily v jednu dobře fungující jednotku, která na všem spolupracovala jako dobře promazaný stroj. Nic jiného jim také nezbývalo, protože podle Timothée Chalameta (25) dosahovaly pouštní teploty až padesáti stupňů Celsia.
„Skutečné“ vesmírné lodě
Ona „opravdovost“ se netýkala pouze prostředí, ve kterém se film natáčel, ale všech aspektů nové Duny. Villeneuve chtěl co největší část filmu natočit s pomocí praktických efektů, aby dosáhl co největší autentičnosti. Proto filmaři téměř nevyužívali zelená plátna, ale kdykoliv to jen trochu šlo, tak stavěli skutečné rekvizity a prostředí.
Tenhle přístup je v současné filmařině poměrně neobvyklý, jelikož je jednodušší a levnější většinu scén vytvořit počítačově. Villeneuve šel však tak daleko, že i futuristické vesmírné lodě, které se v Duně objevují, nechal opravdu vytvořit zkušeným týmem modelářů a tvůrců rekvizit.
Skutečné byly i ikonické ornithoptéry, ve kterých hrdinové překonávají poušť. Herci skutečně seděli v kokpitech těchto neobvyklých létajících strojů a s ornithoptérami se dalo i hýbat pomocí speciálních jeřábů. Štáb tak mohl pohodlně natáčet vnitřní detaily i let těchto strojů bez nutnosti využití CGI (počítačové efekty, pozn. red.).
Nekonečné líčení
Nová Duna je plná hereckého talentu, ačkoliv byste to v některých chvílích nemuseli tak úplně poznat. Zatímco Rebeccu Ferguson (38), Oscara Isaaca (42) nebo Jasona Momou (42) poznáte okamžitě, u původem švédského herce Stellana Skarsgårda (70) jste možná měli trochu problém.
Skarsgård hrál ve filmu obávaného Barona Vladimira Harkonnena, který je strůjcem všeho špatného, co rod Atreidů potká. Hlava rodu Harkonnenů je už podle původních knih mírně řečeno „korpulentní“ a nový film dává jeho objemu nový rozměr. Skarsgård se svou rolí naprosto splynul, a to i proto, že údajně strávil až 30 % svého času v rukou kostymérů a maskérů.
V maskérské židli strávil celkem přes osmdesát hodin, tedy přibližně osm hodin denně. To je pro většinu smrtelníků celý pracovní den. Herci však pracují jinak, a Skarsgård to tak po nalíčení skutečně nezabalil a nešel domů.
Nové nástroje
Poslední zajímavost z natáčení Duny, kterou vám dnes představíme, se týká proslulého hudebního skladatele, který stál i za soundtrackem k tomuto filmu. Hans Zimmer (64) je ostříleným hudebníkem, jehož hudba pozvedá každý film, který doprovází. Zimmer totiž vždy najde způsob, jak svou tvorbu ozvláštnit a ani Duna nebyla výjimkou.
Zimmer je totiž obrovským fanouškem původních knih, a tak s nabídkou tvorby pro novou Dunu okamžitě souhlasil. Stále však nebyl spokojený s tím, jak mu hudba vycházela, a tak se rozhodl, že vytvoří nové hudební nástroje i nový jazyk pro sborové zpěvvy, které lépe předají „mimozemskost“ celého filmu.
(tod)
Jason Momoa, Stellan Skarsgård, Oscar Isaac, Zendaya Coleman
Filmy:
Duna
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
Duna, akční sci-fi, Duna zajímavosti, nová Duna, Duna v kinech, Duna 2021, Duna Hans Zimmer, Barona Vladimir Harkonnen, sci-fi. novinky v kinech