5 zajímavostí z natáčení Od soumraku do úsvitu
29.07.2020
Quentin Tarantino (57) je jedním z nejuznávanějších režisérů současnosti. Jeho sláva odstartovala v devadesátých letech nezapomenutelnými filmy jako Gauneři, Pulp Fiction: Historky z podsvětí nebo Jackie Brown. Tarantino však svou stopu zanechal i ve filmech, které přímo nerežíroval. Tenhle rodák z Tennessee je totiž i velmi zdatným scénáristou, a jeho nesporného spisovatelského talentu tak čas od času někdo využije.
Jeho nejčastějším filmařským kolegou je Robert Rodriguez (52) se kterým Tarantino sdílí nejen lásku ke filmu, ale i osobitý styl. Filmy těchto režisérů jsou podobného ražení, a lidé si je proto často pletou. Oba režiséři to svým fanouškům moc neulehčují, jelikož spolu poměrně často spolupracují. Jedním z plodů této spolupráce je hororový akční film s názvem Od soumraku do úsvitu, který šel do kin v roce 1996.
Hlavních role bankovního lupiče Setha Gecka se ujal George Clooney (59) a jeho bratra si střihnul právě Tarantino. Jejich útěk před zákonem je zavede do striptýzového baru s názvem Titty Twister, který na první pohled působí jako opravdu špinavá díra. Na druhý pohled je to však špinavá díra plná upírů. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pět zajímavostí z natáčení filmu s názvem Od soumraku do úsvitu.
5. Hledá se režisér
Jak už jsme zmínili v úvodu článku, lidé si Tarantinovu a Rodriguezovu tvorbu často pletou. U některých filmů je to pochopitelnější než u jiných a Od soumraku do úsvitu patří k těm, u kterých to skutečně chápeme. Ve filmu se objevují oblíbení herci obou tvůrců a scény jsou tak drsné, že by mohli patřit oběma režisérům.
Ona záměna je navíc i trochu opodstatněná. Tarantino měl totiž film původně skutečně režírovat. Natáčení se měl věnovat mezi Pulp Fiction a Jackie Brown, ale nakonec zjistil, že by se mu nemohl dát plnou pozornost. Nakonec se tedy ujal pouze scénáře a role Richieho Gecka.
Než film skončil u Rodrigueze, přemýšlelo studio Dimension films i o dalších režisérech. Mezi hlavními kandidáty byli například Tony Scott nebo Renny Harlin (61).
4. Prokleté natáčení
Není to tak dávno, co jsme psali článek o filmech, jejichž natáčení bylo prokelté. Tyhle filmy provázela jedna katastrofa za druhou a nebylo výjimkou, že na natáčecím place došlo k nějakému tragickému úmrtí. Rodriguezův snímek takové neštěstí sice nepotkalo, ale i tak se muselo natáčení potýkat s mnoha nepříjemnostmi a komplikacemi.
Za zmínku určitě stojí například obrovský požár, který zachvátil celý bar, a ten tak musel být od základů postaven znovu. Film navíc několikrát sužovaly písečné bouře, které na několik dní zastavily natáčení, a celý proces nijak neusnadňovala ani neustále hrozící stávka nespokojeného filmového štábu.
3. Hadí terapie
Pokud si z filmu pamatujete jen jedinou věc, je to s největší pravděpodobností smyslné taneční číslo Salmy Hayek (53). Věděli jste, že herečka ve filmu původně vůbec neměla hrát? Její roli chtěl Tarantino původně věnovat herečce bílé pleti, ale poté, co viděl její výkon v Rodriguezově Desperadu, rozhodl se roli přepsat pro latinskoamerickou krásku. Postava tak byla přejmenována z Blonde Death na Satanico Pandemonium, což už je senzační samo o sobě.
Hayek ale musela pro roli leccos přetrpět. Její taneční číslo sice bylo naprostou improvizací, což svědčí o jejím nesporném talentu, ale tvůrci měli pro její vystoupení přeci jen jednu podmínku. Byla jí přítomnost obrovské bílé krajty, kterou měla herečka kolem krku. Hayek však ještě před natáčením trpěla obrovskou fobií z hadů, což jí scénu nijak neusnadňovalo.
Ještě předtím, než se spustily kamery, podstoupila herečka dvouměsíční terapii, kterou se svého strachu z plazů alespoň částečně zbavila.
2. Cesta spravedlivého jest lemována… Upíry?
Tarantino je režisérem, který rozhodně neplýtvá dobými nápady. Pokud ho něco napadne při tvorbě jednoho filmu, do kterého se to úplně nehodí, schová si to do „šuplíku“ a použije to později. Tohohle pravidla se drží u zvolené hudby, oblíbených herců, ale i celých scén.
Příkladem za všechny je ikonická řeč Samuela L. Jacksona (71), kterou pronese v roli Julese Winfielda v Pulp Fiction. Proslulý Ezechiel 25:17 měl totiž původně zaznít na konci Od soumraku do úsvitu těsně před koncem brutálních bojů. Věděli jste, že ona fiktivní biblická pasáž není Tarantinovým výmyslem, ale že ji pro svůj film Bodyguard Kiba vymyslel japonský režisér Sonny Čiba (81) už v roce 1973?
1. V hlavní roli?
Ačkoliv se z George Clooneyho stala jedna z největších hvězd filmového průmyslu, v době natáčení Od soumraku do úsvitu byl známý především jako doktor Doug Ross ze seriálu Pohotovost. Byl to až Rodriguezův film, který charizmatického štramáka představil jako plnohodnotného hollywoodského herce. Právě proto Clooneyho jméno na propagačních materiálech nenajdete na prvním místě. To obsadl Harvey Keitel (81), který byl v devadesátých letech větší hvězdou.
Clooneyho cesta k roli Setha Gecko však nebyla ani zdaleka tak jednoduchá. Před ním totiž tvůrci uvažovali o mnoha různých hercích, kteří by se mohli role zhostit. Mezi těmi největšími jmény byli Antonio Banderas (59), Robert De Niro (76), Jeff Goldblum (67) nebo Christopher Walken (77). Všichni ale museli roli kvůli svému nabitému programu odmítnout.
Jediný, kdo roli odmítl z jiného důvodu než své vytíženosti, byl John Travolta (66). Ten totiž jednoduše neměl zájem o roli ve filmu o krvelačných upírech.
(tod)
George Clooney, Robert Rodriguez, Salma Hayek, Quentin Tarantino
Filmy:
Od soumraku do úsvitu, Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Gauneři
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
sexy tanec, Salma Hayek tanec, George Clooney role, slavní režiséři, Quentin Tarantino filmy, Quentin Tarantino tvorba, 90tá léta, zajímavosti o filmech, filmy s upíry, George Clooney filmy, prokleté filmy, Prokleté natáčení, tanec s hadem, bílá krajta, upířské filmy, Quentin Tarantino jako herec