5 zajímavých faktů o zlovlcích ze Hry o trůny
07.02.2019
Všemi očekávaná premiéra poslední řady oblíbeného seriálu Hra o trůny se kvapem blíží a my jsme se rozhodli, že vám to čekání ještě trochu zkrátíme. Seriálová adaptace knih George R.R. Martina si za osm let, co ji stanice HBO vysílá, dokázala získat miliony fanoušků po celém světě, kteří napjatě očekávají, jak to s jejich hrdiny dopadne. Nemohou si navíc pomoci ani autorovými knihami, jelikož seriál Davida Benioffa (48) a D.B. Weisse (47) předběhl i je.
Těžko říct, jestli diváky nejvíce lákají spletité příběhy plné zrady a pletichaření, fantastická akce a dechberoucí lokace, či bájná zvířata, která se v seriálu objevují. Právě na poslední zmíněnou součást Hry o trůny se chystáme posvítit i v dnešním článku. Nebudeme se však věnovat drakům, jak byste si mohli myslet, ale zaměříme se na zlovlky, kteří jsou v rodinném erbu udatných Starků.
5. Skutečně existovali
Možná vás to překvapí, ale zlovlci, které znáte ze seriálu, nejsou ani zdaleka tak bájnými zvířaty, jak by se mohli na první pohled zdát. Na rozdíl od draků, Bílých chodců a tříokých vran totiž zlovlci (dire wolves v anglické verzi) skutečně existovali i v našem světě. Jejich latinské jméno Canis dirus se však do češtiny nepřekládá jako zlovlk, ale jako pravlk obrovský.
Šlo o obrovskou psovitou šelmu, která žila na území současné Severní Ameriky až do 8. tisíciletí před našim letopočtem. Dospělí samci pravlků vážili kolem 65 kilogramů, což je přibližně o 30 % více, než současní vlci. Svou velikostí se tak řadili mezi ty vůbec největší psovité šelmy, které kdy žily na naší planetě.
4. Není vlk jako vlk
Srovnání se současnými vlky se přímo nabízí, ale je potřeba říct, že pravlk obrovský není pouze velký vlk obecný, kterého známe dnes. Od těchto šelem se totiž v několika ohledech dost podstatně liší. Stejně jako současní vlci byli i pravlci čtyřnohými stvořeními, jejichž těla jsou pokrytá srstí, ale tak jejich podoba v podstatě končí.
Na rozdíl od vlků dneška měli pravlci mnohem větší hlavy s menšími mozky, větší tesáky a kratší nohy s menšími tlapami. To v podstatě znamenalo, že nemohli tak rychle běhat, ale pokud svou oběť dostihli, tak neměla téměř žádnou šanci na únik. Jejich pevný stisk s ostrými a obrovskými tesáky jim umožňoval lámat kosti jediným skousnutím.
3. Šavlozubá konkurence
Pravlci však ve své době na planetě nežili sami a měli tak několik velmi nebezpečných nepřátel, se kterými museli pro své přežití bojovat. Jejich nejznámější konkurencí byli šavlozubí tygři, se kterými sdíleli nejen kontinent, ale i jídelníček a mnoho tělesných vlastností.
Tito nelítostní masožravci pro sebe byli přímou konkurencí, která se ve své honbě za potravou nezastavila před ničím. Přestože byli tygři o něco větší než pravlci, výhoda byla na straně pravlků, a to z jednoho jediného důvodu. Podle archeologických nálezů to totiž vypadá, že prehistoričtí vlci lovili ve smečkách, kdežto tygři byli, (pro nedostatek lepších přirovnání) vlky samotáři.
2. Winter is coming
Pokud jste dávali pozor, když jsme vám v prvním bodě říkali, ve kterém období tato obrovská zvířata žila, a pokud si pamatujete prehistorický dějepis ze školy, pak asi tušíte, co stálo za vyhynutím těchto majestátních šelem.
Za brutální úbytek těchto zvířat mohla poslední doba ledová, která trvala téměř 100 000 let a skončila před přibližně deseti tisíci lety. Někteří pravlci toto nehostinné období samozřejmě přežili, ale bylo jich tak málo, že svou zdecimovanou populaci nedokázali obnovit. Není však stoprocentně jisté, zda za jejich vymření mohla pouze doba ledová. Je totiž možné, že za jejich postupné mizení mohli i menší predátoři, kteří byli v lovu výkonnější než jejich nemotorní kolegové. Pravda bude zřejmě ležet někde na půl cesty.
1. Blýská se na lepší časy
Možná vám bude připadat, že si z vás posledním bodem našeho dnešního článku děláme legraci, a že je následující tvrzení hodné spíše nějakého filmu ze série Jurský park, ale ač to vypadá neuvěřitelně, je možné, že se opět dočkáme živých pravlků. Tým amerických vědců totiž v roce 1988 založil svůj nový projekt, jehož cílem je přivést pravlky zpátky k životu systematickým a předem promyšleným křížením psích plemen.
Konečným výsledkem mají být psi, kteří svým zevnějškem připomínají prehistorické predátory, ale jsou ve skutečnosti neškodní a vhodní pro domácí chov. Prozatím nejlepším výsledkem těchto vědců je rasa zvaná Alsatian Shepalute, která je potomkem německého ovčáka a aljašského malamuta zkříženého s anglickým mastifem. Ani zde však jejich výzkum nekončí, jelikož chtějí dál pokračovat v tomto bádání, dokud se opravdu nepřiblíží původnímu pravlkovi.
(tod)
Sean Bean, David Benioff, Kit Harington, Maisie Williams
Filmy:
Hra o trůny, Jurský park
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
seriály HBO, kultovní seriály, zlovlci, dire wolves, vyhynulá zvířata, vyhynulé predátoři, vlci, Hra o trůny vlci, Hra o trůny zlovci, Hra o trůny zvířata, Starkové, Hra o trůny zajímavosti, Alsatian Shepalute, David Benioff seriál