5 zdánlivě přihlouplých filmů, které jsou ve skutečnosti geniální

06.05.2019

Epické akční filmy či šílené komedie se často dají snadno odepsat jako přihlouplé filmy, které jsou jen bezduchou zábavou pro masy. Pod slupkou explozí a laciných vtípků se však často ukrývají klenoty, které mohou divákům na první pohled uniknout. Za vší tou jednoduchostí totiž filmaři čas od času ukryjí geniální nápady, skvělé herecké výkony či hlubší tématiku, která diváka donutí k zamyšlení.

Rozhodně však nechceme tvrdit, že se tyto principy týkají všech filmů. Některé jsou skutečně jen lacinými snímky, které postrádají špetku originality. Dnes vám ale představíme skutečně skvělé filmy, které se vydávají za mnohem stupidnější, než ve skutečnosti jsou. Pokud vás napadne nějaký další film, který je ve skutečnosti mnohem zajímavější, než jak se na první pohled tváří, podělte se s námi o něj v komentářích.

5. Demolition Man

První snímek dnešního seznamu je jedním z filmů, kterými v devadesátých letech válcoval kina Sylvester Stallone (72). Demolition Man je sci-fi, ve kterém Stallone hraje Johna Spartana, policistu, který se po zmražení v roce 1996 probouzí o 36 let později v obrovském ultramoderním městě San Angeles. Původně měl v hibernaci strávit ještě mnohem delší dobu, ale jelikož se na svobodu dostal jeho úhlavní nepřítel Simon Phoenix, vláda Spojených států se rozhodla, že proti němu nasadí jediného člověka, kterému se jej kdy podařilo dopadnout.

Ačkoliv Demolition Man na první pohled vypadá jako další bezduchý akčňák zasazený do budoucnosti, pokud budete dávat pozor, začnete si všímat různých satirických narážek na tradiční sci-fi klišé. Zdánlivě idylická budoucnost, kterou film nastiňuje, je totiž velmi absurdní. Lidé spolu spí pouze skrze virtuální realitu, přestali jíst maso a jakkoliv se společnosti budoucnosti tváří sofistikovaně, je jen krůček od absolutního šílenství.

4. Robocop

I další snímek je sci-fi akčním filmem, který je ve skutečnosti mnohem zajímavější, než se může na první pohled zdát. Pokud budete k Robocopovi z roku 1987 přistupovat jen jako k akčnímu filmu s nelítostným kyborgem v hlavní roli, nic vám v tom nebrání a užijete si opravdu drsnou jízdu plnou adrenalinu a brutálního násilí.

Pokud však budete věnovat pozornost i tomu, co postavy filmu říkají a dělají, čeká vás úplně jiná podívaná. Pod hromadou vystřílených kulek, krve a majestátních explozí se totiž skrývá dystopická  buducnost, ve které je privatizován policejní sektor. Velké korporace tak mají pod palcem i policii a mohou si tak prakticky dělat cokoliv, co se jim zlíbí.

Režisér Paul Verhoeven (80) je známý tím, že do svých snímků skrývá kritiku společnosti a Robocop není výjimkou. Před propojením obchodního a vládního sektoru, které je často řešenou problematikou mnoha zemí včetně České republiky, Robocop varoval už v roce 1987, kdy například Donald Trump o své politické kariéře ještě ani neuvažoval.

3. Zoolander

Překvapivě hlubokomyslným filmem je i ztřeštěná komedie z roku 2001 s názvem Zoolander. V té se hlavní role přihlouplého topmodela Dereka Zoolandera zhostil Ben Stiller (53), který snímek zároveň i režíroval. Zoolander je skutečně komedií, která se spoléhá na celou řadu laciných fórů, ale také se nebojí poukazovat na poměrně závažná společenská témata.

Hlavním terčem satiry tohoto snímku je módní průmysl, který jde pro dosažení svých cílů přes mrtvoly. Sice ve skutečnosti postupuje jiným způsobem, než je naznačeno ve filmu, ale v tom se právě skrývá ten vtip. Zoolander ukazuje módní magnáty jako chladnokrevné vrahy, kteří se podíleli na většině úkladných vražd historie, ale skutečnost není tak daleko od pravdy. Stačí si vzpomenout na různé katastrofy, ke kterým došlo v různých asijských velkovýrobnách textilu, a máte představu, jak smrtící tento průmysl ve skutečnosti je.

Zoolander navíc poukazuje i na povrchnost a marnivost módního průmyslu. To samo o sobě není žádným převratným kouskem, ale když vezmete v potaz, že se ve filmu objevuje i celá řada zástupců módních gigantů, nabírají tyto vtipy nové obrátky.

2. Poslední akční hrdina

Pro předposlední bod dnešního seznamu se vrátíme k akčnímu filmu, který je však poměrně hodně „říznutý“ komedií. Tímto snímkem je Poslední akční hrdina, ve kterém se hlavní role ujal sám rakouský svalovec Arnold Schwarzenegger (71). Ačkoliv snímek sbírá vcelku průměrná hodnocení (na ČSFD má kupříkladu pouze 60%), skrývá v sobě Poslední akční hrdina několik velmi neotřelých nápadů.

Troufneme si tvrdit, že pokud by tento snímek šel do kin dnes, sklízel by mnohem větší úspěchy než na začátku 90. let. Film je totiž plný různých odkazů a zvláštním způsobem si dělá legraci sám ze sebe. Funguje na dost podobných principech jako například Deadpool z roku 2016 a dá se tak říct, že Poslední akční hrdina trochu předběhl svou dobu.

Snímek Johna McTiernana (68) si totiž střílí nejen ze sebe, ale všemožných klišé, kterých jsou akční filmy plné. Téměř každý moment snímku v sobě skrývá nějakou narážku a je nemožné je podchytit všechny. Raději se proto na film podívejte sami, ať si uděláte vlastní představu o tomto pozapomenutém akčním klenotu.

1. Hvězdná pěchota

Posledním filmem se vrátíme k Paulu Verhoevenovi, režiséru Robocopa. Deset let po premiéře snímku o policistovi, jehož tělo je z devadesáti procent nahrazeno robotickými implantáty se Verhoeven pustil do adaptace sci-fi románu amerického spisovatele Roberta A Heinleina s názvem Hvězdná pěchota.

Spousta čtenářů této knihy Verhoevenovi vytýkala, že se původní předlohy vůbec nedržel, a že si jeho snímek nezaslouží nést jméno slavného románu. Hvězdná pěchota totiž na první pohled vypadá jako primitivní válečný snímek, který podporuje nejen armádu a patriotismus, ale do jisté míry i fašismus a obdobné opovrženíhodné ideologie.

Hrdinové snímku jsou skutečně zamilovaní do armády a jsou vojáky, kteří se za každou cenu chtějí vrhnout do akce. To je vše ale součástí poměrně očividné satiry, které je film plný. Všichni vojáci jsou totiž do bojů až absurdně zapálení a ona absurdita je téměř nepřehlédnutelná. Všechny efekty jsou ve filmu přehnané, ať už jde o výbuchy či obrovské potoky krve. Ačkoliv se Verhoeven snažil svou satiru ukázat co nejokatěji, zdá se, že někteří jeho humor zkrátka odmítali pochopit. Věci, ze kterých si Hvězdná pěchota střílí, tak začali brát vážně a veškeré politické komentáře tak pro spoustu lidí nepadly na úrodnou půdu.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Arnold Schwarzenegger, Paul Verhoeven, Ben Stiller, Sylvester Stallone

Filmy:
Poslední akční hrdina, Zoolander, RoboCop, Hvězdná pěchota, Demolition Man

Kategorie:
Celebrity, Filmové novinky,

Tagy:
Arnold Schwarzenegger filmy, akční filmy, Sylvester Stallone filmy, žebříčky, filmové žebříčky, žebříčky filmů, geniální filmy
TOPlist