7 chyb z filmů o Harrym Potterovi

30.11.2018

Snad každý má v sobě trochu té škodolibé radosti, když objeví nějakou cizí chybu. U filmových chyb platí tohle pravidlo dvojnásob, jelikož jsou tyto „přešlapy“ často velmi úsměvné, a když na ně přijdete, dá vám to jakýsi pocit zadostiučinění.

Natáčení filmů je velmi náročné a skládá se z mnoha důležitých věcí, které se musejí zároveň vydařit. Sem tam se proto nějaká chybička zkrátka vloudit musí. V celé historii kinematografie existuje opravdu jen hrstka snímků, které jsou naprosto bezchybné. K takovým však série o kouzelnickém učni s jizvou na čele rozhodně nepatří.

Zajímá vás, čeho všeho si při sledování této osmidílné série můžete povšimnout? Co se filmařům tak úplně nevydařilo a co sledování série ubírá na oné (nejen) filmové magii? Pokud jste si na jakoukoliv z těchto otázek odpověděli kladně, je dnešní článek přímo pro vás!

7. Líné potlouky

Skutečnou magii filmy o Harry Potterovi vytvářeli za pomoci té filmové. Všechna kouzla a magické předměty jsou ve skutečnosti jen praktickými nebo počítačovými triky. To vám ale vysvětlovat nemusíme. Ačkoliv bychom i my rádi věřili, že existuje svět plný magie a kouzelných tvorů, už by ho asi někdo objevil.

Můžeme vám ale prozradit, jak vzniká magie ve filmu. Občas k tomu však nepotřebujete ani nás, jelikož se stává, že to na sebe film prozradí sám. Taková scéna se nachází i v prvním Harry Potterovi v momentě, kdy se Harry učí pravidla nejoblíbenějšího kouzelnického sportu, takzvaného famfrpálu.

Kapitán nebelvírského famfrpálového družstva Oliver Wood s sebou na hřiště kromě Harryho vezme i neposednou krabici s míči. Ta sebou mrská ze strany na stranu kvůli dvěma míčům zvaným potlouky, které se mermomocí snaží dostat z krabice ven. Celý trik vypadá působivě do chvíle, než Wood jeden z odražených míčů chytí a spadne s ním na zem. V tu chvíli je totiž vidět mechanická noha krabice, která způsobuje její trhané pohyby.

6. Dudleyho záhadné šortky

Třetí díl série s podtitulem Vězeň z Azkabanu začíná v mudlovském světě, v momentě, kdy se Harryho rozmazlený bratranec Dudley se svou partou obdobně přitroublých kumpánů rozhodne Harryho šikanovat. Ten si ale jeho chování nenechá líbit a vytáhne na něj svou kouzelnickou hůlku. Ta sice partu grázlů rozesměje, ale na Dudleyho, který ví, co jeho bratranec s tímto kouskem dřeva dokáže, zapůsobí dokonale.

Jejich šarvátku však přeruší náhlá bouře, kterou přivolá příchod nebezpečných mozkomorů. A právě tady začíná další chyba dnešního seznamu. Dudley je totiž velkým mazánkem svých rodičů, kteří mu pořídí cokoliv, na co si jen pomyslí. Zdá se ale, že je Harryho bratranec také velkým módním guru.

Jen během jejich zběsilého úprku si totiž dokáže třikrát vyměnit své kraťasy. Poznáte to podle barevného vzoru, který na nich má. Ten nejenže mění barvu, ale dokonce i svůj tvar. Nevíme, kde vzal Dudley na převlékání čas, ale z několika krátkých chvil, které na scéně stráví, se mu podařilo vytěžit maximum.

5. Zkoprnělá Hedvika

Jsme skutečně rádi, že v druhém díle série nazvaném Harry Potter a Tajemná komnata nebyla při kolizi Harryho vozíku s nádražní stěnou nástupiště 9 ¾ v jeho kleci skutečná sova. Rána to totiž byla skutečně pořádná a nechceme si ani představovat, jaká zranění by živé zvíře utrpělo. Jen je škoda, že její náhrada vypadá tak komicky.

Pokud se totiž na sovu ve chvíle naražení do magického průchodu skutečně zaměříte, nemůžete si nevšimnout, že je místo ní v kleci ztuhlá maketa. Ta sebou po nárazu navíc podivně mrští, přesně tak, jak byste od umělé sovy čekali. Celé scéně měl pomoci okamžitý střih na skutečnou Hedviku, ale obrovský kontrastmezi těmito záběry je spíš na škodu.

4. Herecké pomůcky

Když natáčíte tak obrovský filmový projekt, jako je právě Harry Potter musí každý člen vašeho štábu v každém okamžiku přesně vědět, kde má být a co má dělat. Harmonogramy filmových studií jsou často napěchované k prasknutí, a tak je dochvilnost všech zúčastněných klíčová.

Aby se zajistilo, že vše bude „běhat jako po drátkách“ i u herců, uchylují se režiséři často k jistým pomocným krokům, které mají jejich hvězdám napovědět, kam přesně mají jít a kdy mají začít mluvit. Jednou z těchto značek jsou i obrazce načrtnuté na zem, které hercům oznamují začátek jejich repliky. Když je zkrátka překročí, znamená to, že mají mluvit.

Jedné z takových značek si můžete všimnout ve výše zmíněné scéně z druhého dílu série. Když totiž Harry společně s Weaslyovými dorazí na nádraží King’s Cross v Londýně, minou směrem ke svému nástupišti křídou nakreslenou značku na zemi, která odstartuje jejich společnou konverzaci.

3. Kouzelný ručník

Zachování kontinuity je u snímků, které se natáčí po dobu několika měsíců opravdu těžké. Zvláště pak, když jednu scénu natáčíte na několik pokusů během několika dní. Pak se může snadno stát, že si někdo oblékne jiný kus oblečení než původně, má jinak učesané vlasy anebo zkrátka stojí jinde, než původně měl.

Když se pak sestříhává scéna dohromady z několika různých záběrů, často střihačům mezi prsty proklouznou detaily, kterých si pak všimne až „šťouravý“ divák. To se týká i čtvrtého dílu série, který nese název Harry Potter a Ohnivý pohár, konkrétně pak druhého turnajového úkolu z bradavického jezera.

Když se totiž Harry konečně dostane na hladinu, přiběhne ho osušovat ustaraná Hermiona, která mu kolem ramen položí bílý ručník. Jeho magické vlastnosti však nespočívají v rychlém sušení, avšak v jeho schopnosti teleportovat se. Během několika záběrů se totiž střídavě objeví kolem Harryho krku, pak zpátky na Hermioně a pak se zase vrátí zpět k Harrymu.

2. Viditelné baterie

Zvuk se ve filmech nejčastěji nahrává pomocí teleskopických mikrofonů, které jsou mimo záběr nad hlavami hrdinů. Občas však potřebujete, aby se hrdinové někam pohybovali, a mikrofony na dlouhých tyčích jsou pak pro tento způsob nahrávání velmi nepraktické. Proto se filmaři často uchylují k bezdrátovým mikrofonům, které mají herci ukryté někde na svém těle.

I ty však přicházejí s drobnou nevýhodou, jelikož pro zapnutí těchto skrytých nahrávacích zařízení potřebujete zdroj energie, kterým jsou nejčastěji tužkové baterie. Ty se umisťují do plastové krabičky, která však také musí být někde na hercově těle. Občas se tak stane, že jsou obrysy těchto krabiček vidět i skrze kostýmy herců.

S tímto problémem se museli potýkat Daniel Radcliffe (29) i Emma Watson (28) ve třetím díle série. Když se totiž vrátí zpátky do minulosti a špehují svá starší já, snaží se ukrýt za obřími dýněmi za Hagridovou chýší. Když se však různě krčí a naklánějí, jde skrze jejich svetry zpozorovat malou krabičku, která vyvstává na jejich zádech.

1. Bradavický kameraman

Pro poslední a zároveň nejhloupější chybu, kterou vám dnes chceme představit, se musíme vrátit zpátky do druhého dílu. V tom se totiž Harry a jeho spolužáci poprvé učí soubojovým kouzlům, která se jim budou hodit v případě, že na ně někdo zaútočí.

Tomuto tréninku přihlíží téměř celá škola a tak je možné, že jste si nikdy nevšimli, že je v publiku někdo, kdo by tam rozhodně být neměl. Mezi mladými studenty totiž můžete v jednom záběru postřehnout i kameramana, který se souboje snaží natočit z druhé strany.

Právě výskyty kameramanů v záběrech jsou těmi nejzákladnějšími chybami, na které si při natáčení musíte dávat pozor, a tak je velkou záhadou, jak je možné, že filmařům tahle „hrubka“ utekla.

(tod)

Fandím
63 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Daniel Radcliffe, Emma Watson

Filmy:
Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Ohnivý pohár

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Fantasy, fantasy filmy, čarodějníci ve filmu, chyby ve filmech, filmové chyby, Harry Potter zajímavosti, Daniel Radcliffe filmy, Harry Potter natáčení, Daniel Radcliffe zajímavosti, Bradavice Harry Potter, Harry Potter obsazení, chyby, chyby Harry Potter, Harry Potter filmové chyby, chyby ve slavných filmech, slavné fantasy filmy
TOPlist