7 nejhorších filmů, které byly kdy nominovány na Oscara
17.03.2018
Výhra Oscara je snad nejvyšší možné ocenění, které lze ve světě filmu získat. Ne vždy jsou ale nominovány opravdu kvalitní snímky, které filmografii posouvají dál a rozvíjejí ji. Občas se na čestné pozici objeví i pěkně bizarní kousky.
A ty někdy i uzmou pozici výherce. Pojďte se po nedávném vyhlášení cen Oscar podívat na nejhorší filmy všech dob, které kdy z nějakého důvodu získaly nominaci na tuto zlatou sošku. Ačkoliv byly mnohdy nominovány i na Zlatou malinu, filmovou anticenu za nejhorší výkony, tedy jakýsi opak Oscarů.
7. Klik – život na dálkové ovládání
Komedií s Adamem Sandlerem je přehršel a většinou se jedná o poměrně slušně vydělávající snímky. Řekli byste ale, že by nějaká béčková komedie s tímto podprůměrným hercem mohla být nominována na Oscara? Já taky ne.
Klik vypráví o životě ustaraného pracujícího Michaela Newmana (Adam Sandler), který nemá čas na svou rodinu a zápolí s nevděčným šéfem o povýšení. Jednoho dne se mu dostane do ruky dálkové ovládání, díky kterému může ovládat svůj život a například se vyhnout nepříjemným situacím. Michale ale kouzelný ovladač používá bez rozmyslu, což se může brzy obrátit proti němu.
Možná byste se myšlence, že by nějaká Sandlerova komedie mohla být nominována na Oscara, zasmáli. Možná byste se této myšlence zasmáli víc než u nějakého jeho filmu. Úsměv by vám ale z tváří rychle zmizel po ujištění, že Klik byl opravdu nominován.
Na filmu totiž spolupracoval jako maskér úžasný umělec umělec Kazuhiro Tsuji, který vytvořil například masky pro film Hellboy nebo Podivuhodný příběh Benjamina Buttona. Také se podílel na historickém filmu Nejtemnější hodina, který na letošních Oscarech vybojovat cenu nejen pro Garyho Oldmana za hlavní roli, ale také pro Tsujiho za přeměnu Oldmana na Winstona Churchilla. A za make-up byl Tsuji nominován i v rámci filmu Klik.
6. Batman navždy
Batman se dočkal spousty slušných filmů pod vedením zkušených režisérů, Timem Burtonem počínaje a Christopherem Nolanem konče. Joel Schumacher, který režíroval Batman navždy a Batman a Robin k nim ale nepatří. Na tohle období Batmanových dobrodružství by fanoušci nejraději zapomněli.
Na place se sice sešly hvězdy vcelku velkého formátu: Val Kilmer, Nicole Kidman, Tommy Lee Jones a Jim Carrey. To ale tuto komiksovou akčňárnu nabitou barvami nespasilo. Přesně naopak, produkce dokázala zmasakrovat Batmana brutálněji, než jak by to kdy mohl udělat Joker. Snímek propadl u kritiků i fanoušků a jedná se o jeden z nejhorších filmů o netopýřím hrdinovi všech dob. Batman se alespoň může utěšovat nominací na Oscara za každou bradavku na svém kostýmu, tedy dvěmi: Za vizuální efekty a za make-up.
5. Alien 3
David Fincher patří mezi nejlepší režiséry. Na kontě má například Sedm, Klub rváčů, Zodiac, Podivuhodný případ Benjamina Buttona, Zmizelá…a to není celý seznam. Alien 3, první film, který režíroval, ale nepatří mezi jeho nejúspěšnější práce. Nebavíme se o úplné mizérii a skoro mi bylo zatěžko zařadit sem tento film. První Vetřelec je pro mě nejen jedním z nejlepších hororů, ale i film mého dětství. V porovnání s jeho ostatními pracemi a s naprosto špičkovým a ikonickým prvním dílem se ale jedná o jednoho ze slabších sourozenců vetřelecké série.
V rámci tohoto žebříčku je David Fincher výjimka v tom, že si moc dobře uvědomoval, jak špatný je jeho film. Nechtěl s ním mít nic společného a nespokojenost přiznal i veřejně, když prohlásil, že: „Nikdo tenhle film nenávidí víc než já.“ Když film natáčel, nebylo mu ani 30 let a prý byl pod neustálým tlakem filmového studia, čímž kvalita snímku utrpěla. I tak ale Alien 3 dokázal slušně vydělat a byl nominován na Oscara za nejlepší vizuální efekty.
4. Sebevražedný oddíl
Tento komiksový film z dílny studia DC, kterému se oproti Marvelu nepodařilo natočit zdaleka tolik úspěšných snímků, byl už před vydáním obklopen obrovským vzrušením. Do karet mu hrálo hvězdné obsazení i skvělý podkladový materiál, ze kterého se vycházelo. Díky „hypu“ se snímku podařilo vydělat v kinech velké peníze, nadšení fanoušků ale bylo menší.
Sebevražedný oddíl sleduje bandu záporáků vyzbrojenou nejlepším arzenálem, která má bojovat proti záhadné nepřemožitelné čarodejnici. Cool premisa, ne? NE? No, ve výsledku se jedná pár podivínů drsných jak šmirglpapír a fanoušci si neužili ani hlavního megazáporáka a megamagora Jokera. (Mimochodem jeden divák se prý i soudil se studiem za to, že trailer lákal právě na Jokerovu přítomnost, ačkoliv je reálně jen ve zlomku filmu.)
Nicméně i přes zklamání fanoušků se film dostal mezi nominace na Oscary. I padouši totiž potřebují být pěkně vystajlovaní. Vizuál tak byl jedním z mála opravdu povedených prvků filmu, za což byl Sebevražedný oddíl nominován na cenu za nejlepší make-up a účesy. A dokonce vyhrál.
3. Osamělý jezdec
Ten další film s potrhlým Johnny Deppem. Nebylo jich už dost? A hlavně: proč se někdo rozhodl obsadit zrovna jeho do role indiána? Motivace asi byla taková, že Deppova tvář je sázka na jistotu a jeho jméno film v kinech prostě prodá. Jednalo se o jednu z největších produkcí roku 2013. Filmu předcházelo spoustu děl, které měly dokázat, že kvalita je zaručena. Osamělý jezdec se nejprve objevil už v roce 1933 jako rozhlasová hra, později vznikly i knihy a televizní seriál. Všechna díla sledují titulárního Osamělého jezdce, původně rangera, který křižuje divoký západ se svým přítelem indiánem jménem Tonto a bojuje s odpadlíky.
Premisa filmu ale diváky příliš nezaujala, a i mezi kritiky byl film přijímán spíše jako zklamání. Kouzlo Johnnyho Deppa už holt začalo opadat. I přesto si Osamělý jezdec vysloužil nominace za nejlepší vizuální efekty a za nejlepší make-up a účesy. Oproti tomu stojí výhra jedné zlaté maliny za nejhorší remake a tři nominace na stejnou cenu. To je ještě docela slušné skóre.
2. 50 odstínů šedi
Opravdu. I 50 odstínů šedi si vysloužilo nominaci. Jediné, co lze tomuto dílku (potažmo celé trilogii) přiznat je, že z marketingového hlediska je to asi nejvýdělečnější počin v žánru červená knihovna, který kdy vznikl. Ale co se týče BDSM, které mělo být (doslova) vyvrcholením sexuálních fantazií, zde 50 odstínů moc neobstálo a sami příznivci těchto erotických praktik film povětšinou odsoudili, protože BDSM nevykresluje správně.
Erotické drama založené na lechtivém románku pro maminy bylo nicméně nominováno na Oscara za nejlepší píseň. Je jí Earned it od skupiny Weekend, cosi na pomezí „oplodňováku“ a ideální písničky na „lechtivý“ strip tease. Vzhledem ke vzniku dalších dvou filmů, o které snad nikdo nestál, vyvážila očividně nominace na prestižního Oscara potupnou výhru pěti Zlatých malin.
1. Norbit
Eddie Murphy je nekorunovaný král béčkových komedií. Případně jak je jeho zvykem, navlékl by na sebe masku, hrál by macatou královnu a krále by mu dělal již zmíněný Adam Sandler. Murphyho trumfem v nejednom filmu byly masky, takže nakonec hrál pomalu celé osazenstvo snad kromě psa.
Norbit vypráví příběh stejnojmenného smolaře (Eddie Murphy), který vyrůstal v sirotčinci pod dohledem vychovatele pana Wonga (Eddie Murphy). V devíti letech se zamiluje do Kate. Místo šťastného dospívání a objevování dětské lásky ho ale čeká utrpení.
Do spárů ho totiž chytí rostlá Rasputia (světe div se, taky Eddie Murphy) a jak nám jedna milá česká pohádka praví: „Co peklo chvátí, to už nenavrátí.“ Po mnoha letech a svatbě s Rasputií se ale Norbit znovu setká s Kate a začne vymýšlet, jak se manželky zbavit, aby mohl jít za štěstím.
Podobně jako v případě Klik i u Norbita zafungovalo kouzlo vynikajících masek. A stejně jako u Klik i na maskách pro tento film spolupracoval Kazuhiro Tsuji. Opět díky němu byl Norbit nominován na Oscara za nejlepší make-up. Tento úspěch ale vyvažují tři výhry Zlatých malin a několik dalších nominací na tuto cenu.
Johnny Depp, Val Kilmer, Adam Sandler, Nicole Kidman, Eddie Murphy
Filmy:
Vetřelec ³, Batman navždy, Klik - život na dálkové ovládání, Norbit
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
Oscar, sci-fi, nejhorší filmy, Eddie Murphy filmy, Hollywood, oscarové filmy, ceny filmové akademie, Val Kilmer filmy, Oskar, žebříčky, Americká filmová akademie, filmové žebříčky, nejhorší americké filmy, oceňované filmy, oskarové nominace, skandální nominace, Adam Sandler filmy