7 zajímavostí z natáčení Temného rytíře

19.09.2018

V minulosti jsme vám přinesli články o zajímavostech z natáčení různých filmů. Tentokráte si však posvítíme na superhrdinskou netopýří trilogii, jejíž první díl režisér Christopher Nolan (48) do světa vypustil už v roce 2005. Právě Batman začíná naprosto změnil charakter superhrdinských titulů studia DC, které se onen typický ponurý tón snaží vložit do téměř každého svého filmu.

Letos je to navíc přesně deset let od doby, kdy do kin vešel druhý díl této série s podtitulem Temný rytíř. Ten je dodnes hned z několika důvodů považován za vůbec nejlepší superhrdinský film, který kdy vyšel. Je s ním ale bohužel spojená i tragédie v podobě smrti Heatha Ledgera, který ve filmu podal svůj životní výkon v roli vyšinutého Jokera.

Zajímá vás, jak Nolan pracoval s připravovanou Ligou spravedlnosti? Ze kterých komiksových sešitů režisér vycházel? Nebo byste chtěli vědět, jakými změnami si prošla dějová linka Harveyho Denta? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek naleznete v dnešním článku.

7. Jack Nicholson se chtěl vrátit do role Jokera

Předchozí filmy o Batmanovy se ve své kvalitě poměrně radikálně lišily. Dalo by se říct, že to s nimi šlo postupem času zkrátka „z kopce“. Z původních filmů si dodnes stojí nejlépe ten první z roku 1989, kdy si hlavní roli zahrál Michael Keaton (67) a záporáka si střihl Jack Nicholson (81).

Oním záporákem byl shodou okolností právě Joker, který se Batmanovým nepřítelem stal i v rámci Temného rytíře. Právě Nicholson byl ve způsobu podání tohoto ikonického superpadoucha poměrně revoluční a z jeho hereckého výkonu si od té doby všichni (včetně Ledgera) brali příklad.

Dle Nicholsonových vlastních slov mu Joker natolik přirostl k srdci, že byl skutečně uražen, když mu nikdo roli v nové trilogii nikdo nenabídl. „Jsem naštvaný! Nikdo se mě na to ani nezeptal. Vím moc dobře, jak hrát Jokera,“ svěřil se Nicholson v jednom z rozhovorů. V době natáčení však Nicholsonovi bylo už 71 let, což bylo pravděpodobně hlavním důvodem, proč pro svou verzi batmanovského univerza Nolan s ostříleným hercem vůbec nepočítal.

6. Harvey Dent dostal mnohem více prostoru, než původně měl

Přestože je Joker v Temném rytíři hlavním Batmanovým nepřítelem, máme za to, že není tou nejdůležitější postavou filmu. Tím je totiž Harvey Dent alias Two Face, kterého si ve filmu zahrál Aaron Eckhart (50). Hlavním motivem filmu je totiž otázka, kdo může být symbolem pro město Gotham. Zda to může být maskovaný postrach, na kterého neplatí zákony či spravedlivý státní návladní bez poskvrnky.

Ona emocionální proměna, kterou si Dent projde po téměř smrtelném zranění je tím nejdůležitějším, na čemž stojí základy celého filmu. Původně si ale obdobnou proměnou měl projít Joker. Tvůrci filmu však usoudili, že bude mnohem větší smysl dávat, když Jokera představí jako konzistentně vyšinutého maniaka, bez zlomku soucitu. Právě z toho důvodu byly tyto změny aplikovány na postavu hrdiny proměněného v padoucha v podobě Harveyho Denta a výsledek je nesmírně povedený.

5. Katie Holmes svého odchodu nelitovala

Obdobně důležitá je pro rozvoj příběhu Temného rytíře i postava Rachel Dawes, kterou ve filmu hraje Maggie Gyllenhaal (40). Ta však nebyla první herečkou, která si roli tajné lásky Bruce Waynea vzala nastarost. Ve filmu Batman začíná ji totiž hrála Katie Holmes (39), kterou můžete znát například ze seriálu Dawsonův svět či thrilleru Telefonní budka.

Holmes se však rozhodla, že se ve druhém filmu Nolanovy trilogie své role vzdá a z natáčení tak odešla. Přestože měl Temný rytíř mnohem větší úspěch než první díl nových příběhů o Batmanovi, herečka se v jednom z rozhovorů při propagaci svého filmu All We Had nechala slyšet, že svého odchodu nelituje.

„Byla to pro mě v té době opravdu ta správná věc. Vážně toho nelituji. Navíc si myslím, že Maggie tu roli zvládla skvěle,“ svěřila se herečka.

4. Christian Bale omylem zranil Ledgera

Scéna, ve které Christian Bale (44) v roli maskovaného ochránce Gothamu nevybíravým způsobem vyslýchá svého šíleného protivníka, se nesmazatelně zapsala do filmové historie. Nejenže ukazuje tenkou hranici mezi touhou po spravedlnosti a brutalitou, ale právě zde Heath Ledger skutečně ukázal, jak geniálním je hercem. Je ale potřeba říct, že kvality této scény nepřišly jen tak.

Scéna vyniká Jokerovým přehlížením jakékoliv bolesti, kterou navíc přehlušuje svým maniakálním smíchem. Čím tvrději ho Batman vyslýchá, tím méně informací z něj získává. Scéna působí velmi autenticky, za což mohou neustálé provokace, kterými Ledger Balea častoval. Napětí mezi oběma herci Ledger vyeskaloval natolik, že ho Bale při jednom záběru dokonce omylem zranil. Naštěstí však nešlo o nic závažného, a tak se mohlo v natáčení pokračovat.

3. Heath Ledger režíroval Jokerovy videoklipy

O tom, jak oddaný byl Ledger své roli svědčí i to, že oba Jokerovy „domácí záběry“, které ve filmu odvysílá Gothamská televize, točil Ledger na kameru na „vlastní triko“. Nejenže je skutečně vytvořil sám, ale navíc od Nolana dostal naprosto volnou ruku v jejich režii. Přesně díky tomu působí tyto záběry tak přesvědčivě amatérsky, čehož by ostřílený režisér asi sám nedokázal docílit.

Autenticita a děsivost oněch záběrů proto nejsou zásluhou režiséra filmu, ale představitele hlavního záporáka. Nolan se sice přiznal, že na tvorbu Jokerových videí dohlížel, ale prý do nich nijak nezasahoval. Ledgerova touha o bezchybné představení Batmanova nejikoničtějšího nepřítele byla pověstná, ale ne každý ví, jak daleko byl tento herec ochoten zajít.

2. Spousta komiksů, jediný příběh

Komiksové filmy zpravidla inspiruje hned několik různých komiksových sešitů, z nichž si scénáristé nového příběhu berou inspiraci. Vždy si berou ty zajímavé části, které jim dopomáhají dotvořit jejich kýžený příběh a nejinak tomu bylo i u natáčení Temného rytíře.

Christopher Nolan a jeho bratr Jonathan (42), kteří pro film společně psali scénář, se přiznali, že při tvorbě filmu vycházeli hned ze tří komiksů. První z nich byl oblíbený Killing Joke od Alana Moorea (64), který naprosto změnil vnímání Jokerovy postavy, druhým z nich byl Year One z pera Franka Millera (61), jež se věnoval především vztahu Batmana a komisaře Gordona.

Posledním z důležitých komiksů, ze kterých tvůrci vycházeli, byl sešit z roku 1996 s názvem Batman: The Long Halloween, který převyprávěl to, jak se z poctivého Harveyho Denta stal podvodný Two Face.

1. Totální ignorace studiových pokynů

V dnešní době obrovských filmových sérií je takřka nemyslitelné, abyste vytvořili superhrdinský film, který by naprosto ignoroval ostatní hrdiny či zažité světy. Nolanův první Batman však šel do kin už v roce 2005, takže nebyl pod takovým tlakem, jaký zažívají režiséři současných komiksových snímků.

Přesto však už tehdy studio DC počítalo s tím, že nechá vzniknout svému nejslavnějšímu superhrdinskému týmu s názvem Liga spravedlnosti. Tohoto filmu se diváci skutečně dočkali, ale bylo to až v loňském roce. Plány na tento film však existovali už v době, kdy svou trilogii tvořil Nolan, a i on dostal instrukce tomuto týmovému filmu „připravit půdičku“. Ten ale veškeré studiové pokyny jednoduše ignoroval.

Nolan se totiž v jednom z rozhovorů svěřil, že s myšlenkou propojení jeho Batmana s ostatními hrdiny z DC vůbec nepočítal. „Abych byl naprosto upřímný, tak jsem nad tímto propojením moc nepřemýšlel,“ prohlásil Nolan. Možná i tato absence nucených propojení přispěla k tomu, že je Nolanův Batman dodnes jedním z nejúspěšnějších superhrdinských filmů historie.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Christopher Nolan, Christian Bale, Heath Ledger, Jack Nicholson, Katie Holmes

Filmy:
Temný rytíř

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Christian Bale filmy, komiksové filmy, DC, DC filmy, filmy se superhrdiny, superhrdinové, Batman filmy, zajímavosti o filmech, zajímavosti z natáčení, Heath Ledger filmy, DC studio, Katie Holmes filmy, Joker Heath Ledger, Christian Bale tvorba, američtkí režiséři, zranění na natáčení
TOPlist