Popis interpreta Saturday Night Live Upravit životopis
Saturday Night Live (SNL) je komediální, noční, televizní show, vytvořená Lornem Michaelsem a Dickem Ebersolem. Premiéru měla na americké stanici NBC, 11. října 1975, pod původním názvem NBC´s Saturday Night.
Scénky SNL často parodují současnou americkou kulturní a politickou situaci. Obsazení se skládá ze dvou skupin herců – „stálých“ a „na zkoušku“.
Každý týden moderuje SNL jiná celebrita, která celou show začíná úvodním monologem a poté vystupuje ve scénkách společně s herci. S výjimkou 7. řady, startuje show vtipná scénka, ve které na konci jeden z herců zakřičí: „Live from New York, It´s Saturday Night!“
Saturday Night Live je jednou z nejdéle běžících televizních show v USA s téměř 700 epizodami. Během tří dekád v éteru, SNL získala množství cen, včetně 21 Primetime Emmy Awards, Peabody Award, a tří Writers Guild of America Awards. V roce 2001 bylo SNL uvedeno do Síně slávy Národní asociace pro vysílání. Umístilo se na desátém místě v žebříčku magazínu TV Guide mezi „50 nejlepších pořadů všech dob“ a v roce 2007 podle magazínu Time mezi „100 nejlepších pořadů všech dob“. Roku 2009 dostalo SNL 13 nominací na cenu Emmy, což v konečném součtu za předešlé roky činí 126 nominací. SNL je tím pádem televizní pořad s největším počtem nominací na cenu Emmy v historii.
Obsazení
V úvodní znělce pořadu jsou herci představeni v alfabetickém pořádku podle příjmení (A–Z) a to tak, že nejprve vidíme Stálé herce a až na konci herce Na zkoušku. Pokud se některý z herců Na zkoušku osvědčí, může povýšit mezi Stálé. Současné obsazení je takovéto:
Stálí herci
- Fred Armisen (2002–současnost)
- Abby Elliott (2008–současnost)
- Bill Hader (2005–současnost)
- Seth Meyers (2001–současnost)
- Bobby Moynihan (2008–současnost)
- Andy Samberg (2005–současnost)
- Jason Sudeikis (2005–současnost)
- Kenan Thompson (2003–současnost)
- Kristen Wiig (2005–současnost)
Herci na zkoušku
- Vanessa Bayer (2010–současnost)
- Paul Brittain (2010–současnost)
- Taran Killam (2010–současnost)
- Nasim Pedrad (2009–současnost)
- Jay Pharoah (2010–současnost)
Uvaděči a hudební hosté
V typické epizodě SNL se představuje uvaděč, který začíná show úvodním monologem a vystupuje ve scénkách s herci, a hudební host, který předvede dvě a někdy i tři hudební čísla. V některých případech je uvaděč zároveň hudebním hostem a plní tedy obě funkce. Stalo se pravidlem, že v úvodním monologu uvaděč představí i hudebního hosta.
Týdenní příprava na show
Pondělí
- Den začíná setkáním tvůrců a debatováním nad nedávnými událostmi, které by bylo možné použít pro scénky.
- Následuje schůzka s Lornem Michaelsem a uvaděčem SNL pro daný týden.
- Během týdne má uvaděč možnost podílet se na tom, které scénky nakonec budou ve vysílání.
Úterý
- Mezi 21:00 v úterý a 7:00 ve středu je napsáno něco mezi 40 až 50 scénkami, z nichž se většina nedostane do sobotního vysílání.
- Když některý ze scénáristů dokončí svou práci dřív, většinou pak pomáhá ostatním s jejich psaním.
- Mezitím má Lorne Michaels schůzku s hudebním hostem, na které společně vybírají písně (2–3), které budou součástí sobotního vysílání.
Středa
- Všechny scénáře prochází čtenou zkouškou.
- Po čtení se hlavní scénárista sejde s producenty a uvaděčem, aby společně vybrali, které scénky se ve finále objeví na televizní obrazovce.
Čtvrtek
- Vybrané scénky jsou slovo po slovu kontrolovány a procházejí závěrečnými úpravami.
- Tvůrci, kteří mají na starost Weekend Update (část SNL), se začínají scházet a připravují zprávy.
- Hráči, štáb i všichni ostatní nacvičují vybrané scénky.
- Uvaděč a hudební host natočí několik promo videí pro NBC. (Tato promo videa mají upozornit diváky na blížící se SNL.)
Pátek
- Show se připravuje k živému přenosu. Zkouší se v kostýmech, s kulisami, atd.
Sobota
- Ve 13:00 probíhá generální zkouška před Lornem Michaelsem.
- Následuje zkouška před studiovým publikem (od 20:00 do 22:00, někdy i déle). Zhruba 20 minut scének bude ještě zrušeno.
- Lorne Michaels na základě reakcí studiového publika vstupuje do děje show a provádí závěrečné změny.
- Přímý přenos startuje obvykle ve 23:29:30.
- Po vysílání následuje after-party v některém ze žhavých podniků New Yorku. Zváni jsou všichni, kdo se podíleli na vzniku show.
Vysílání
Živé vysílání trvá hodinu a půl, končí tedy v 1:00 ráno. Nicméně show SNL byla ve třech případech nucena vysílat s pětisekundovým zpožděním. Jednalo se o díly, které uváděli Richard Pryor, Sam Kinison a Andrew Dice Clay.
O opakování epizod (mimo vyhrazený čas pro živé vysílání) se rozhoduje na základě několika faktorů. Pokud některá z epizod ještě opakována nebyla a těší se vysoké oblíbenosti u diváků, její šance na opětovné vysílání vzrůstá.
Čas od času se objevují speciální epizody, poskládané buď z různých scének z předešlých sezón, nebo s určitým Stálým hercem či s osobností, která SNL uváděla několikrát po sobě a nebo díly s určitou tématikou (Vánoce, Halloween). Před volbami se vyskytují skeče s politickým obsahem a hosty z řad politiků. (Hillary Clinton, Barack Obama, Sarah Palin).
Ocenění
SNL vyhrálo řadu cen včetně 21 Primetime Emmy Awards, 1 Peabody Award a 3 Writers Guild of America Awards. V roce 2002 se umístilo na 10. místě mezi 50 nejlepšími pořady všech dob magazínu TV Guide a roku 2007 bylo mezi 100 nejlepšími pořady všech dob magazínu Time.
Kritika a kontroverze
V některých případech byla scénka zcenzurována a neobjevila se v repríze. 21. listopadu 1992, scénka „Waynův svět“ zesměšňovala Chelsea Clinton (tehdy 12letou dceru Billa Clintona – v té době kandidáta na prezidenta). Ve scénce bylo naznačeno, že Chelsea není schopná vyvolat u mužů erekci. Tento vtip byl odstraněn ze všech opakování. Roku 1998 byl odstraněn krátký animovaný film „Conspiracy Theory Rock“, protože podle Lorna Michaelse prý „nebyl vtipný“.
Incident s Ashley Simpson
Ashley Simpson se objevila jako hudební host v říjnu 2004 a jako všichni ostatní i ona měla vystoupit s dvěma hudebními čísly. První píseň, „Pieces of Me“, se obešla bez problémů. Když však zpěvačka začala píseň „Autobiography“, z reproduktorů se ozvaly znovu vokály pro „Pieces of Me“ ještě před tím, než Simpson vůbec zvedla mikrofón k ústům. Zpěvačka se pokusila zmenšit trapas improvizovaným tanečkem, ale nakonec odešla z pódia. Na konci pořadu se divákům omlouvala.
Incident se Sinead O’Connor
V roce 1992 byla hudebním hostem Sinead O’Connor. Zazpívala a cappella verzi písně „War“ od Boba Marleyho, kterou chtěla protestovat proti sexuálnímu zneužívání v římskokatolické církvi. Místo slov „fight racial injustice“ zazpívala „fight sexual abuse“. Pak se slovy „Fight the real enemy“ roztrhla fotografii papeže Jana Pavla II. SNL nebylo předem obeznámeno s touto částí vystoupení a dodnes ho odmítá reprízovat.
Zdroj: Wikipedia.org