Oldřich Stibor

profil
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Režisér

Věk: 41 let

Datum narození: 16.03. 1901

Místo narození: Rakousko-Uhersko, Řepiště u Frýdku-Místku

Datum úmrtí: 10.01.1943

Místo úmrtí: Polsko Brzeg

Hodnocení Oldřich Stibor

Přitažlivost
0% (0 hlasů) Neumístněno
Talent
0% (0 hlasů) Neumístněno
Inteligence
0% (0 hlasů) Neumístněno
Vtipnost
0% (0 hlasů) Neumístněno

Fotky Oldřich Stibor (0)

Životopis Oldřich Stibor Upravit životopis

Oldřich Stibor (16. března 1901, Řepiště u Frýdku-Místku, Rakousko-Uhersko – 10. ledna 1943, Brzeg, Polsko) byl český divadelní režisér.

Pocházel z Řepiště u Paskova, kde měl jeho otec usedlost, hospodu a povoznictví .

Byl vystudovaný právník a působil jako úředník na ostravském policejním ředitelství. S cílem dostat se k divadlu přišel na jaře roku 1931 z Moravské Ostravy do Prahy. Z několika konzervatoristů (včetně Františka Filipovského) sestavil malý herecký kolektiv a v Intimním divadle, vedeném Juliusem Léblem, vytvořil Studio , kde uvedl hru E.A.Poea Vražda v ulici Morgue . Rovněž zde uvedl hru Tak žijí mrtví, kterou sám napsal pod pseudonymem "V. R. Robs" .

Během svého života působil nejdelší období jako divadelní režisér činohry v Olomouci (od 16. srpna 1931 do roku 1940), kam byl angažován ředitelem Františkem Langerem.

Jednalo se o výrazného levicově orientovaného avantgadního umělce, který byl silně ovlivněn tehdejšími dobovými vzory pocházejícími ze Sovětského Ruska a Sovětského svazu. Sovětský svaz navštívil soukromě studijně v letech 1935 a 1936, kde se seznámil osobně mj. s režisérem A. J. Tairovem. Za války pracoval v odboji, byl krajským tajemníkem KSČ. Byl zatčen a odsouzen za přípravu velezrady na 8 let .

Bylo po něm pojmenováno olomoucké Divadlo Oldřicha Stibora, dnešní Moravské divadlo Olomouc. Jeho busta od Stanislava Hanzlíka ve formě plastiky byla v roce 1970 umístěna v tympanonu bývalého Smetanova divadla v Praze, nyní Státní opera Praha .

Zahynul předčasně během druhé světové války jako oběť nacistické okupace.

Literární tvorba

  • 1932 Cestou k ochotnickému jevišti
  • 1935 Cestou k jevišti v SSSR

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Oldřich Stibor (0)

Všechny články o Oldřich Stibor (0) »
TOPlist