RECENZE: Přání k mání – nejlepší vánoční dárek českému divákovi
24.12.2017
Vánoce jsou skoro tady, a proto se české kinosály prohýbají pod náporem rodin s dětmi, které vyrazily na některý z mnoha vánočních titulů v nabídce. Jedním z nich je i pohádkový příběh Přání k mání, který rozhodně překvapí nejednoho diváka.
Nejpovedenější český film za posledních několik let je v kinech!
Nevídaná podívaná
Úvodem je třeba říci, že se jedná o český film režiséra …, proto na něj budeme nahlížet z perspektivy tuzemské filmografie. Byť bez problémů snese srovnání se zahraniční produkcí. A to především díky stylizaci, která se vymyká téměř všemu, co jsme mohli v polistopadové éře vidět.
Momentka z natáčení Přání k mání.
Země Nezemě
Děj se totiž odehrává v bezejmenném městě (pro které tvůrci použili kulisy Karlových Varů), v časovém vakuu, které se projevuje ambivalencí rekvizit (záporáci jezdí v nejnovějším modelu Rolls Royce, zbytek města jezdí ve starých Citroenech ze 70. let), prostředí je doplněno o pohádkově vypadající lanovku, a takto bychom mohli pokračovat dále.
Pohádkově vypadající lanovka propojuje všechny destinace filmu.
Rodiče hlavního hrdiny jsou pak kabaretními kouzelníky, což pomáhá především v konstrukci celého děje. Ve výsledku tato stylizace, která se dá srovnat s ranou tvorbou Tima Burtona, vytváří prostředí, kde působí magická zápletka naprosto přirozeně i pro dospělého diváka.
Kouzelný dědeček kontra teenager
A nic na tom nemění ani storytelling, který povětšinou sleduje spíše dorost. Naopak, tím, že do dětí promítá charakteristiky jejich rodičů, ještě pomáhá k větší kompaktnosti celého děje.
Kouzelný děda právě mění životy tří teenagerů k nepoznání.
Ten se zaměřuje na ústřední trio kamarádů, které za chycení zloděje na vánočních trzích vyfasují každý po jednom přání od kouzelného dědečka. Jelikož se však jedná o hrdiny na prahu puberty, moc tomuto příslibu nevěří a dvě přání přijdou na zmar. Okolo třetího přání a snahy o jeho zneužití se pak točí zbývající dvě třetiny filmu.
Uvěřitelná fantasy pohádka
Právě výše zmíněných momentů, kdy dětské postavy cynicky upozorní na nelogické kousky děje, je ve filmu několik a dodávají ději jak na uvěřitelnosti, tak na aktuálnosti. I to je ukázkou neskutečně kreativní práce s hereckou silou. Z teatrálního přehrávání je totiž cítit jasný úmysl režiséra a díky tomu se snadno skryjí slabší chvilky dětských herců, kterých však není mnoho.
Záporák a jeho nadějný dorost…
Překvapení roku!
Ačkoli si film neklade žádné vysoké ambice a ani marketingové oddělení to s propagací příliš nepřehnalo, jedná se o jeden z nejlepších českých snímků letošního roku, a to bez přehánění. Oproti drtivé většině nejen letošní tuzemské produkce je poselství Přání k mání jasné a tvůrci za ním při výrobě filmu šli stejně cílevědomě, jako při dotahování zdánlivě nepodstatných detailů. Ty však v konečném součtu tvoří nejmilejší překvapení, jaké na diváky českých kin o Vánocích čeká.
Simona Babčáková, Vít Karas, Vítězslav Jandák, Jitka Čvančarová
Kategorie:
Filmy, Právě v kinech,
Tagy:
české filmy, české herečky, čeští herci, český film, recenze filmu, filmy v kinech, láska, vánoční pohádky, recenze nových filmů, Přání k mání, Jitka Čvančarová filmy, Vít Karas filmy, vánoční filmy, vánoční rodinné filmy, české vánoční pohádky, Simona Babčáková filmy, Vítězslav Jandák ve filmu, pohádkové příběhy, pohádkové filmy, filmy o lásce