TOP 5 filmů, které si utahují z náboženství
15.02.2021
Víra a náboženství je pro mnohé velmi citlivým tématem, ze kterého by si nikdo neměl dělat legraci. Pravidla jsou však jak známo od toho, aby se porušovala. To si bere k srdci celá řada filmových tvůrců, kteří tak na náboženství nenechávají suchou nit, a je jim naprosto jedno, do kterých řad budou střílet. Od křesťanství až po Islám, těmhle tvůrcům není doslova „nic svaté“.
Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici filmových klenotů, které si střílejí z různých náboženství. Dnešní článek si rozhodně neklade za cíl nikoho pobouřit. Každý má právo věřit v cokoliv uzná za vhodné. Jen je potřeba brát všechno s nadhledem a nenechat se rozčílit cizím smyslem pro humor. Obzvlášť když pochází z tak povedených filmů, jako jsou ty z dnešního článku.
5. Božský Bruce
Prvním filmem je komedie z roku 2003 s Jimem Carreym (59) v hlavní roli. Carrey v ní hraje zprávaře Bruce Nolana z jedné z lokálních stanic z amerického Buffala. Bruce má v televizi na starosti segment humorných zpráviček, ale jeho ambice jsou mnohem větší. Chtěl by se dostat na pozici hlavního moderátora večerních zpráv, ale nedaří se mu pozici získat.
Celkově je nespokojený s celým svým životem a ze svých životních útrap viní všechny kolem sebe, ale zejména Boha. Ten si jeho neustálé stěžování nenechá líbit, a proto mu nabídne něco, co mu naprosto změní život. Když má Bruce pocit, že by se o svět dokázal starat lépe, dostane novou pracovní příležitost. Nebude to ale pozice hlavního moderátora, ale pozice všemohoucího.
Bůh, který si užívá dovolenou, je pro křesťanství trochu problematickým tématem, ale jen těžko bychom si dokázali představit jeho lepšího představitele než Morgana Freemana (83).
4. Proboha!
Humor dalšího snímku není tak pečlivě nalinkovaný, jako v případě Božského Bruce nebo dalších snímků dnešního seznamu, ale o to je zábavnější. Snímek s jednoduchým názvem Proboha! pochází z hlavy režiséra Larryho Charlese (64), z jehož tvorby můžete znát zejména osvědčené filmy se Sachou Baronem Cohenem (49) v hlavní roli.
Už asi tušíte o jaký druh humoru jde. Charles si totiž nejradši dělá legraci z hlouposti či omezenosti obyčejných lidí, a to navíc polodokumentaristickou formou. Ve filmu Proboha! vystřídal kazašského reportéra Borata či extravagantního rakouského modela Brüna politický komentátor Bill Maher (65). Ten se ani v civilu nijak netají přesvědčením, že je veškeré náboženství vlastně jistou poruchou myšlení.
Maher a Charles spolu proto navštěvují proslulá poutní místa a jiná náboženská místa, kde s věřícími vedou satirické rozhovory na téma víry a všemožných náboženství. Při natáčení měl snímek název Duchovní cesta, čímž filmaři poměrně zdařile maskovali svůj pravý záměr. Vystřelit si z každého, kdo věří v „něco vyššího“.
3. Čtyři lvi
Terčem humoru snímkem Čtyři lvi je Islám, a zejména jeho nejradikálnější část. „Hrdiny“ filmu je totiž skupinka mladých muslimů, kteří se v Pákistánu nechávají vycvičit na skutečné teroristy. Pro svou absolutní neschopnost jsou však zanedlouho z tábora vyhozeni. Rozhodnou se proto odpojit od organizované teroristické odnože a začnou se připravovat „na vlastní pěst“.
Jak asi tušíte, nic jim úplně nevychází podle plánu, a pokazí, na co sáhnou. Příkladem za všechny je jejich snaha vytrénovat vrány k roznášení bomb, či odpálení jednoho z členů jejich „elitního komanda“ při improvizovaném tréninku. Poměrně logicky se moc často nestává, aby si filmaři dělali legraci z tak vážné věci, jako je právě terorismus, ale v případě Čtyřech lvů tenhle odvážný krok rozhodně stojí za to.
2. Dogma
Americký režisér Kevin Smith (50) je naprostou ikonou popkulturní filmové scény, jelikož stojí za takovými klenoty, jako jsou Podvodníci z New Jersey, Flákači nebo Clerks. Dalším z jeho slavných snímků, ve kterém sám hraje svou slavnou postavu Mlčenlivého Boba, je Dogma, které natočil v roce 1999.
Jde o satiru založenou na křesťanské víře a biblických příbězích, na kterých Smith vyrostl. Ústředními postavami je dvojice padlých andělů v podání Matta Damona (50) a Bena Afflecka (48), která v Bibli objevila kličku, díky které se mohou dostat zpátky do nebe. Tím by však na Zemi způsobili totální apokalypsu, a tak je na partičce nepravděpodobných hrdinů (ateistky, serafína a dvou drogových dealerů), aby snahu Lokiho a Bartlebyho překazili.
Dogma si utahuje z celé řady biblických příběhů, a podobně jako oba padlí andělé poukazuje na to, jak jsou některá křesťanská pravidla naprosto nesmyslná. Pokud se dokážete povznést nad to, že si filmaři střílí z náboženské tématiky, užijete si vynikající komediální jízdu plnou opravdu zvučných hereckých jmen.
1. Život Briana
Na konec dnešního článku jsme si nemohli nechat jiný snímek než ten, který v roce 1979 natočila britská skupina komiků vystupující pod společným názvem Monty Python. „Pythoni“ za sebou mají nespočet vynikajících skečů, a dokonce i hrstku filmů a seriálů. Jedním z jejich nejznámějších počinů je nesporně právě Život Briana, kterým dnešní seznam uzavřeme.
Život Briana vypráví příběh chlapce, který se narodil v Betlémě a nad jehož domem zářila kometa. Tímto chlapcem však nebyl Ježíš Kristus, ale jeho soused Brian, který se narodil v ten samý okamžik jako křesťanský mesiáš. Právě s Ježíšem si lidé Briana často pletou, což jej téměř pořád staví do absurdních situací.
Celý snímek je podobně jako Pythonovský Svatý grál spojením řady vynikajících skečů, které dohromady skládají jakž takž smysluplný příběh. To ale rozhodně není výtka, spíše naopak. Díky tomu dokázali Pythoni světu opět ukázat svého komediálního génia a Život Briana se tak stal jedním z jejich nejúspěšnějších počinů.
(tod)
Matt Damon, Jim Carrey, Ben Affleck, Larry Charles
Filmy:
Dogma, Život Briana, Božský Bruce, Proboha!, Čtyři lvi
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
komedie, náboženství, americké komedie, bláznivé komedie, filmy o Bohu, filmy o náboženství, náboženské satiry, satiristické filmy