TOP 5 filmů se stylizovanou barevností
20.02.2022
Spousta filmařů se svými snímky snaží dosáhnout co největší realističnosti. Jejich příběhy mohou být naprosto přitažené za vlasy, ale dokud jejich filmy alespoň vypadají uvěřitelně, jsou tihle tvůrci spokojení. Ne každý režisér však k realističnosti přistupuje stejným způsobem. Někteří si totiž moc dobře uvědomují, že je osobitý vizuální styl pro jejich výtvory často mnohem prospěšnější než snaha o obrazovou věrnost.
Občas u takových filmů převažuje styl nad obsahem, ale pro účely dnešního článku jsme vybrali takové filmy, u kterých je stylizovaná forma skvělým doplněním povedeného příběhu. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici filmových klenotů se stylizovanou barevností.
Ona
Prvním snímkem dnešního seznamu je romantické sci-fi z roku 2013 s Joaquinem Phoenixem (47) v hlavní roli citlivého muže se zlomeným srdcem. Theodore najde útěchu v pokročilém operačním systému, který je v podstatě svou vlastní osobností s příjemným ženský hlasem. Samantha v podání Scarlett Johansson (37) je nejen milým, ale i zábavným společníkem.
Netrvá to dlouho a Theodore si začne k umělé inteligenci vytvářet nefalšovanou citovou vazbu. Tenhle dojemný příběh filmu Ona funguje nejen díky skvělým hereckým výkonům, ale i povedenému vizuálnímu zpracování. Pastelové barvy snímku často odráží náladu a rozpoložení jeho postav. Většinu času převládají teplé barvy jako červená a žlutá, zatímco depresivní momenty vypadají, jako byste na záběry vylili několik plechovek s odstíny modré.
La La Land
Muzikál La La Land z roku 2016 se stal obětí prazvláštní kontroverze, která vznikla chybou při předávání Oscarů. Chybou moderátorů byl La La Land oceněn jako nejlepší film roku, jen aby o tuhle cenu v zápětí přišel a Oscar tak putoval za tvůrci filmu Moonlight. I ten se mohl chlubit velmi zajímavým barevným zpracováním, ale pro účely dnešního článku jsme nakonec přeci jen zvolili La La Land.
Zatímco hlavní cenu film s Ryanem Goslingem (41) a Emmou Stone (33) nevyhrál, rozhodně to neznamenalo, že by z udílení Oscarů tvůrci La La Landu odešli s prázdnou. Vítězství je čekalo hned v šesti kategoriích včetně nelepší kamery a nejlepší výpravy. Není se ostatně čemu divit, jelikož každý záběr tohohle muzikálu hraje výraznými barvami.
Z každé druhé scény na vás pulzují neonové barvy, které podtrhávají hollywoodskou atmosféru muzikálu, který se v mnohém odkazuje k tradičním filmům tohoto žánru. La La Land navíc diváky zaujal nejen svou netradiční a živou barevností, ale i překvapivě lidským romantickým příběhem s uvěřitelně depresivním koncem.
Atomic Blonde: Bez lítosti
Neobvyklou barevnou paletou se mohou chlubit i filmy, které byste za „umělecké“ pravděpodobně nikdy neoznačili. Příkladem za všechny je akční snímek s názvem Atomic Blonde: Bez lítosti, ve kterém se hlavní role ujala úchvatná Charlize Theron (46). Když se podíváte na zářící barvy některých scén, určitě vás překvapí, že byla jeho původní komiksová předloha jen černobílá.
Režisér David Leitch (52) se ale rozhodl, že svému filmu dodá trochu jinou energii, a tak nevýrazné a mdlé barvy většiny scén jako blesk z čistého nebe tu a tam protne moment, ze kterého barevnost přímo sálá. Neotřelé a neočekávané zpracování těchto scén filmu přidává na dynamičnosti a každá taková scéna je pro diváka skutečnou odměnou.
Blade Runner 2049
Předposledním filmem se přesuneme k filmu, který je stylovými barvami napěchován k prasknutí od prvního do posledního momentu. Původní Blade Runner je naprosto revolučním filmem, který divákům v osmdesátých letech ukázal, že se každé sci-fi nemusí odehrávat jen ve sterilních chodbách vesmírných lodí.
Futuristické LA „vzdáleného“ roku 2019 je špinavou stokou, které jediný život dodávají všudypřítomné neonové reklamy. Pokračování filmu s názvem Blade Runner 2049 si tenhle přístup vzalo za své, ale ciferník „stylovosti“ vytočilo na maximum. Ať už se jeho scény odehrávají uvnitř nočního LA nebo za dne na přilehlé pustině, můžete si být jistí, že vám na začátku filmu spadne brada, kterou vrátíte na své původní místo až se závěrečnými titulky.
Grandhotel Budapešť
Pastely, pastely a zase pastely. Jen tak se dá popsat famózní barevný styl oscarového snímku s názvem Grandhotel Budapešť. Ten vypráví příběh mladého spisovatele, který se jednoho dne rozhodne sepsat rozhovor s majitelem hotelu, jehož sláva už dávno není tím, čím bývala.
Příběh hotelu jeho majitel popisuje jako sérii výstředních, dojemných, romantických, komických i tragických událostí, které dávají dohromady neuvěřitelný příběh plný zvratů a prapodivných momentů. I tady filmy fungují díky skvělým hereckým výkonům, vynikajícímu scénáři, skvělé kameře a již několikrát zmíněné barevnosti.
Ta totiž každému příběhu dodává jedinečný styl, který ještě mnohem víc podtrhuje náladu a emoce v každém z nich.
(tod)
Joaquin Phoenix, Emma Stone, Ryan Gosling
Filmy:
Blade Runner, Grand Budapest Hotel, The
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
zajímavé filmy, Joaquin Phoenix filmy, Blade Runner 2049, Ryan Gosling filmy, tipy na filmy, vizuální efekty ve filmech, La La Land zajímavosti