TOP 5 hororů, které se vydávaly za skutečné
02.10.2023
Pro filmy podle skutečné události máme v naší redakci slabost. Jen máloco je totiž děsivější než realita. Tyhle filmy mají často velký úspěch, a proto se někteří filmaři snaží potenciální diváky přesvědčit o tom, že je jejich snímek natčený „podle skutečné události“, i když tomu tak úplně být nemusí.
V dnešním článku se proto zaměříme na pětici přesně takových hororů, které široká veřejnost alespoň ze začátku považovala za filmy, které popisují krutou realitu. Pokud jste některý z následujících snímků viděli, možná vás také překvapí, že je jejich příběh naprosto smyšlený.
Ghostwatch
Legrace, nebo dokumentární film zachycující pátrání po skutečných přízracích? Tak přesně taková otázka vrtala hlavou obyvatelům Velké Británie, když se na jejich televizních obrazovkách na Halloween roku 1992 objevil zvláštní televizní film s názvem Ghostwatch.
Ten se totiž tváří jako živé televizní vysílání, které sleduje partičku lovců duchů, kteří v jednom z londýnských domovů pátrá po poltergeistovi (duch, který v domě hází různými předměty a tropí další nepříjemnosti, pozn. red.). Duch, kterému „vyšetřovatelé“ přezdívají Pan Pipes měl údajně terorizovat rodinu, která v tomto domě žila, tím, že rachotil v trubkách domu a opakovaně posedával jedno z dětí.
Možná vám při přečtení tohoto textu přijde, že by takovému příběhu mohl uvěřit jen naprostý blázen, problém byl ale v tom, že byli nastrčení moderátoři, reportéři a vyšetřovatelé velmi přesvědčiví. Diváky pořad vyděsil natolik, že BBC obdržela na 30 tisíc stížností a Ghostwatch už televize nikdy do svého programu neuvedla.
Poughkeepsie tapes
Jak nejlépe přesvědčit diváky o tom, že je příběh vašeho snímku skutečný? Můžete ho prezentovat jako analýzu víc než 800 nalezených videokazet, které po sobě zanechal šílený masový vrah. Přesně tímhle směrem se vydali tvůrci snímku s názvem Poughkeepsie tapes, který ukazuje sadistické řádění neznámého šílence.
Sami tvůrci se vás snaží přesvědčit, že jsou zobrazované záběry reálné, ale skutečnost je jinde. Film Johna Ericka Dowdlea (50) si na záběry opravdového vyšetřování jen hraje. Přesto se někteří diváci obávali, že sledují skutečné řádění vyšinutého vraha, který si své vraždy a únosy natáčel. Éterem dokonce začaly kolovat zvěsti, že se film pořádně nedostal do kin, protože tvůrce zažalovaly rodiny obětí, které nechtěly, aby se záběry dostaly mezi lidi. I to je samozřejmě nesmysl.
Kanibalové
V češtině je následující snímek známý jen jako Kanibalové, nicméně v původním znění má ještě děsivější název – Cannibal Holocaust. Veškeré propagační materiály tohoto italského snímku Ruggera Deodata se vás budou snažit přesvědčit, že příběh, který sledujete, se skutečně stal.
Děj se točí kolem čtyřlístku mladých reportérů, kteří se vydávají do Jižní Ameriky, aby zde natočili unikátní dokument s domorodci, kteří se dosud nesetkali s žádným bělochem. Jeden takový kmen skutečně najdou, ale záhy zjistí, že jde o nelítostné lidojedy.
O autentičnosti Kanibalů se vás bude snažit přesvědčit i popis filmu na tuzemském ČSFD, ale pravda je jinde. Veškerá brutalita filmu je dílem velmi naturalistických speciálních efektů, což vedlo řadu zemí k tomu, že uvedení snímku ve svých kinech jednoduše zakázaly. Není divu, jde o natolik přesvědčivé záběry, že musel režisér filmu čelit žalobě za zabití.
Texaský masakr motorovou pilou
Dnes se tomu možná obtížně věří, ale i taková legenda hororového filmu jako Texaský masakr motorovou pilou zamotal filmovým divákům v roce 1974 hlavu. Je pravda, že byla postava Leatherface volně založena na dvou skutečných masových vrazích – Edu Geinovi a Elmerovi Wayneovi Henleym – ale události Texaského masakru jsou jinak naprostou fikcí.
Přesto se ho tvůrci při uvádění filmu do kin snažili prezentovat jako opravdový příběh, který se stal v jednom zapadákově v Texasu. Pravdě moc nepřidá ani úvodní text filmu, který diváky přesvědčuje, že film vypráví skutečný příběh řádění prapodivné rodiny plné kanibalů. I když víme, že je film Tobea Hooperajen výmyslem scénáristů, není ten příběh o nic méně děsivý.
Záhada Blair Witch
Na konec dnešního článku jsme si nechali snímek, který proslul tím, že si o něm široká veřejnost myslela, že jde o skutečné nalezené záběry. V centru dění Záhady Blair Witch byla partička studentů vedená Heather Donahue (48), která se snaží natočit dokument o podivných událostech, ke kterým dochází v temnými příběhy opředeném lese.
Studenti se samozřejmě zanedlouho ztratí a bez telefonního signálu si nemohou zavolat o pomoc. Kolem nich se začínají dít stále podivnější věci a jednoho večera všichni beze stopy zmizí. O rok později někdo objeví jejich kameru, ve které nalezne hrozivé svědectví děsů, kterými si partička kamarádů prošla.
Přesně tak se příběh hororu snažila prezentovat marketingová kampaň, která zahrnovala i speciální webovou stránku s falešnými plakáty o pohřešovaných osobách, policejními zprávami i nahranými reportážemi o zmizeních mladých studentů. Právě Záhada Blair Witch se stala jedním z prvních filmů, které ke své propagaci úspěšně využily online prostředí.
(tod)
Celebrity:Tobe Hooper, Heather Donahue, John Erick Dowdle
Filmy:
Texaský masakr motorovou pilou, Záhada Blair Witch, Kanibalové, Ghostwatch
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
horory, slavné horory, horory podle skutečné události, děsivé horory, skutečné záběry, opravdové příběhy