TOP 5 nezapomenutelných filmových rekvizit

07.04.2024

Filmový průmysl je plný fantastických vynálezů a předmětů, které nám v tom „nudném“ skutečném světě chybí. Dokážete si představit, jak by byl život snazší, kdybychom měli k dispozici teleportační technologie, univerzální překladače nebo stroje na cestování časem?

V dnešním článku se budeme věnovat nejen těmto fantastickým vynálezům, ale i dalším zařízením, která jsou dostupná pouze ve světě filmu. Ukážeme vám totiž rekvizity, které ani není potřeba představovat, jelikož je každý filmový fanoušek pozná hned na první pohled. Jde o ikonické předměty, které se natolik vžily do populární kultury, že je poznají i ti, kteří dané filmy třeba nikdy neviděli.

Neuralyzér – Muži v černém

„Podívejte se mi tady na to modré světýlko.“ Pokud ve světě Mužů v černém uslyšíte tenhle pokyn, může vám být hned jasné, že si z předchozích událostí nebudete za okamžik vůbec nic pamatovat. Agenti organizace MiB, kteří se starají o utajování existence mimozemských civilizací, totiž využívají takzvaný neuralizér.

Tohle zařízení vám přemaže nedávné vzpomínky a poté záleží na kreativitě daného agenta, čím vám smazané vzpomínky „přepíše“. Pokud na vás „blikne“ agent K v podání Tommyho Lee Jonese (77), budou vaše vzpomínky nejspíše trochu zmatené a velmi obecné. Naopak Will Smith (55) jako agent J jde často do až příliš velkého detailu, který může způsobit více škody než užitku.

Samotný neuralyzér je stříbrnou trubičkou s jasně modrou diodou skrytou uvnitř. Proti následkům mazání paměti pomáhají agentům sluneční brýle, které záblesky tlumí.

Zlatý kupon – Karlík a továrna na čokoládu

Od sci-fi komedie se v dalším bodě dnešního seznamu přesuneme k pohádce, která se vloni před Vánoci dočkala svého prvního „prequelu“ (filmové pokračování, které se odehrává před původním dějem, pozn. red.). Ve Wonkovi však chybí předmět, který jsme pro dnešní článek vybrali, najdete ho ale v obou předchozích verzích slavného příběhu Roalda Dahla.

Ať už máte raději Pana Wonku a jeho čokoládovnu nebo modernějšího Karlíka a továrnu na čokoládu, kde Gena Wildera vystřídal Johnny Depp (60), v obou verzích se Karlik Bucket stane majitelem blyštivého zlatého kuponu, který jeho a hrstku dalších dětí opravňuje k návštěvě tajemné čokoládovny vedené výstředním továrníkem.

Právě tahle zlatá součást čokolády spustila celý příběh obou filmů, a řada dětí tak hledala po zhlédnutí kterékoliv verze příběhu obdobné kupony i ve svých čokoládových pochutinách.

Wilson – Trosečník

Následující příběh sice inspiroval slavný příběh Daniela Defoea, ale Robert Zemeckis (72) se Robinsona Crusoe rozhodl přesunout do moderního světa. Trosečníkem se proto v jeho filmu stává Chuck Noland v podání Toma Hankse (67), který na pustém ostrově sice nenajde partičku kanibalů, ale zažívá jiná příkoří.

Protože na ostrově nejsou lidojedi, nemůže potkat ani svého přítele Pátka, a proto si svou příčetnost musí zajistit jiným způsobem. I on si ale najde přítele, kterým se stane volejbalový míč značky Wilson se skvrnou od Chuckovy zakrvácené dlaně místo obličeje.

Ač se to může zdát jako hloupost, Wilson Chuckovi opravdu pomáhá, aby na pustém ostrově nepřišel o rozum, a proto je tak zdrcující, když ho ztratí při snaze ostrov opustit. Bylo to ale nevyhnutelné, jelikož ztráta Wilsona na širém moři znamenala, že Chuck opouští svůj život na ostrově a vrací se zpátky do civilizace.

Prsten moci – Pán prstenů

Jen těžko byste ve světě filmu i literatury hledali důležitější fantasy, než kterým je série Pána prstenů. Ta obsahuje řadu nezapomenutelných předmětů, ale ani Aragornův meč, Gandalfova hůl nebo vesta z mithrilu nejsou pro příběh série tak klíčové, jako obávaný Prsten moci.

Koneckonců, proč se asi celá série jmenuje Pán prstenů? Jde o artefakt, který v sobě skrývá nejen obrovskou sílu, ale zároveň i obrovské zlo, se kterým si nezadají ani ti nejmocnější čarodějové. S každým, kdo chce prsten využít ve vlastní prospěch, to špatně dopadne.

Jde o zdánlivě nenápadný zlatý kroužek, který se však promění, když se dostane do kontaktu s ohněm. Přestože prsten zůstává na dotyk studený, objeví se na něm zlověstné žhnoucí runy v jazyce Mordoru, Svému nositeli navíc dává schopnost relativní neviditelnosti, která funguje na všechny, až na Saurona a jeho přízraky, kteří prsten aktivně hledají.

Světelný meč – Star Wars

Na konec dnešního seznamu jsme si nechali snad nejslavnější sečnou zbraň celé filmové historie. Objevila se ve třech na sebe navazujících trilogiích, nespočtu videoher a celé řadě seriálů a komiksů. Už asi nemá cenu tajit, že je tou to legendární zbrani světelný meč, který je první volbou pro všechny Jedie a Sithy.

Každý Jedi má vlastní světelný meč, který si měl sestavit sám před dokončením svého výcviku. I proto se jednotlivé meče liší nejen svou barvou, ale i tvarem, použitými materiály a zpracováním rukojeti. Důvod, proč měl Samuel L. Jackson (75) fialovou čepel, neměl však s příběhem pranic společného.

Herec jednoduše oslovil George Lucase (79), jestli by mohl mít fialový meč, aby se mohl ve velkých bitvách snadno najít. V té době byly meče Jediů pouze modré a zelené a po krátkém zamyšlení Lucas Jacksonově žádosti vyhověl. Od té doby mohou mít světelné meče téměř všechny barvy duhy.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Johnny Depp, Will Smith, Samuel L. Jackson, Tom Hanks

Filmy:
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, Trosečník, Muži v černém, Karlík a továrna na čokoládu

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
trosečník, Karlík a tována na čokoládu, Tom Hanks filmy, světelný meč, rekvizity, filmové rekvizity, rekvizity ve filmech, filmové vynálezy, věci z filmu
TOPlist