TOP 5 zajímavostí, které jste nevěděli o filmovém Gladiátorovi
30.09.2019
Gladiátor je oscarovým snímkem režiséra Ridleyho Scotta (81), který letos slaví své devatenácté narozeniny. Příběh římského generála, který během jediného dne přišel o téměř vše, byl v roce 2000 jedním z nejočekávanějších filmů.
Maximus se znelíbil dědici trůnu, kterého měl podle poslední vůle umírajícího císaře připravit o jeho právo na vládnutí zemi. Když se mladý Commodus dozvídá, že si jeho otec Marcus Aurelius přeje, aby se po něm ujal vlády právě Maximus, nařídí jeho okamžitou popravu. Hrdinný generál o vlásek unikne smrti, ale celou jeho rodinu potká krutý osud. Zraněného Maxima se ujmou otrokáři, kteří jej nasadí do gladiátorských zápasů. Díky svým bojovým zkušenostem se tak z obyčejného otroka stává věhlasným zápasníkem, až se ocitne v Římě, kde zápasy z vladařského křesla sleduje i mocný vrah jeho rodiny.
5. Trable se scénářem
To, že se snímek povedl natolik, že získal nespočet různých ocenění v celé řadě soutěží a ceremoniálů, je všeho všudy zázrak. Přes hvězdné obsazení a zkušeného režiséra totiž natáčení předcházelo několik poměrně závažných překážek, kterými však filmový štáb projel jako nůž máslem.
Jedním z těch největších nedostatků, kterým museli herci a potažmo celý filmový štáb čelit, byl nedokončený scénář. V momentě, kdy se poprvé spustily kamery, měl scénář jen něco málo přes dvacet stránek textu, což není ani pětina toho, co mají filmy obdobného ražení. Ridley Scott, Russel Crowe (55) a trojice scénáristů proto příběh vytvářeli takřka za pochodu.
Sám Crowe později prohlásil, že nezná hloupější postup při natáčení. „Ridley jednou dal celému štábu volno, protože nikdo nevěděl, co bude v další scéně,“ řekl představitel Maxima. Nakonec se tento šílený způsob natáčení štábu vyplatil a Gladiátor je tak dodnes považován za jeden z klenotů světové kinematografie.
4. Tragická smrt
I kvůli neustálé práci na scénáři se natáčení táhlo déle, než se původně předpokládalo. Delší natáčení s sebou většinou nese větší finanční náklady pro studia, která za připravovanými snímky stojí, ale tam mínusy většinou končí. V případě Gladiátora mělo však prodlužování natáčení ještě jednu nepředvídatelnou nevýhodu.
Tři týdny před ukončením natáčení totiž na srdeční zástavu náhle zemřel Oliver Reed, který ve filmu hrál vysloužilého gladiátora Proxima. Většinu svých scén už měl ale natočenou a nahrazovat jej jiným hercem by studio stálo další těžké peníze. Jeho role ve filmu byla navíc zásadní, a tak nemohla být jednoduše vynechána.
Scottovi chybělo jen několik scén, ve kterých se měl Reed objevit, a tak trochu pozměnil scénář, aby jejich počet ještě více zmenšil. Za použití dvojníka a počítačových efektů se snímek podařilo dotočit a Reedovy absence si tak všimnou jen nejbystřejší diváci.
3. Skutečný gladiátor
O tom, že je Russel Crowe senzačním hercem, který do svých rolí vkládá tělo i duši, asi nemůže být pochyb. Výjimkou nebyl ani Gladiátor, kvůli kterému utrpěl celou řadu lehkých, ale i závažnějších zranění. Crowe se totiž chtěl naprosto vžít do mysli bojovníků zápasících na život a na smrt, že do filmových soubojů chodil tak, jako by mu skutečně šlo o život.
Kvůli jeho přílišnému nadšení a oddanosti roli si tak odnesl poranění Achillovy šlachy, poranění bicepsu, nalomenou kyčelní kost a zlomeninu chodidla. Později se navíc přiznal i k tomu, že kvůli jednomu souboji s meči neměl ještě dva roky po natáčení cit v ukazováčku na pravé ruce.
2. Palec nahoru, palec dolů
Gladiátor se ve většině případů pevně drží známých historických faktů a snaží se co nejautentičtěji vyobrazit život ve starověkém Římě. Občas se však od těchto věrohodných a historicky přesných postupů musí poodstoupit, aby současný divák nebyl absolutně zmaten.
Jeden z těchto ústupků se týkal konců gladiátorských zápasů. Císař měl skutečně právo zvolit, zda má vítěz poraženého zabít či jej smrti ušetřit zdvižením svého palce. Scénář Gladiátora však tuto výsadu obrátil vzhůru nohama, a to poměrně doslovně.
Palec dolů totiž ve starověku znamenalmilost a palec nahoru signalizoval smrt. Jelikož jsou však tato gesta v naší současné kultuře zakořeněná opačně, rozhodli se tvůrci filmu, že jejich významy pro potřeby filmu prohodí.
1. Neskutečně skutečný
Jak už jsme zmínili v předchozím bodě, velká část příběhu vychází ze skutečných historických událostí a celá řada postav filmu byla skutečná. Jednou z mála výjimek je hlavní role generála, otroka a gladiátora Maxima, kterého si tvůrci vymysleli. Přestože Maximus nikdy neexistoval, i jeho charakter vychází ze skutečných historických osobností.
Konkrétně jde o Spartaka a Narcissa. Spartakus byl také otrokem, který se vypracoval na slavného gladiátora a později vedl jedno z nejslavnějších povstání otroků, a Narcissus byl atletem, který skutečně zavraždil Commoda. Narcissus byl Commodovým osobním trenérem, který jej připravoval na zápasy v Koloseu, kterých se i skutečný Commodus osobně účastnil.
Pokud byste chtěli další důkaz toho, že postava Maxima vychází z Narcissa, stačí se podívat, jak se měla role Russela Crowa jmenovat původně. V původních stránkách toho, co tvůrci na začátku vydávali za scénář, totiž místo Maxima najdete právě Narcissa.
(tod)
Ridley Scott, Russell Crowe, Oliver Reed
Filmy:
Gladiátor
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
historické filmy, Ridley Scott filmy, Russel Crowe role, Russel Crowe filmy, Gladiátor filmy, Gladiátor zajímavosti, Gladiátor scénář, skuteční gladiátoři, gladiátorské zápasy, gladiátoři zajímavosti, Ridley Scott zajímavosti, Ridley Scott dílo, Russel Crowe postavy, nejlepší historické filmy, filmy o Římské říši, gladiátoři filmy