TOP 5 zajímavostí z natáčení Batman se vrací
10.10.2022
Letos je tomu přesně třicet let, co se v kinech objevil teprve druhý díl série o netopýřím strážci města Gotham. Batman se vrací navázal na překvapivý úspěch o tři roky staršího filmu a všechno v něm bylo větší, lepší a bombastičtější. Pokud u vás vzpomínka na tenhle film vyvolává nostalgické pocity, jste na správné adrese. Dnes se totiž budeme věnovat jen a pouze druhému Batmanovi.
Zaměříme se na ty největší zajímavosti z natáčení v pořadí teprve druhého celovečerního filmu o miliardáři s velkým smyslem pro spravedlnost. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici těch nejpřekvapivějších okolností z natáčení filmu Batman se vrací.
Vylepšený kostým
Zatímco dnes jsou superhrdinské převleky v komiksových filmech poměrně pohodlnými kostýmy, v devadesátých letech tomu tak rozhodně nebylo. Dnes se dá spousta detailů kostýmu dodělat v postprodukci, a při natáčení Green Lanterna z roku 2011 měl Ryan Reynolds (45) svůj kostým dokonce zcela vygenerovaný v počítači (jakkoliv příšerně nakonec vypadal).
V devadesátkách byla ale většina efektů praktická, takže to, co jste viděli na stříbrném plátně měli herci většinou skutečně na sobě. To platilo i pro Michaela Keatona (71), který se v roce 1992 vrátil k roli Batmana. Tentokrát už byl ale o poznání moudřejší a sjednal si několik vylepšení kostýmu, která mu zásadně usnadnila natáčení.
Jeho kostým v druhém dílu byl o poznání pohodlnější, mohl se v něm lépe a volněji pohybovat, ale zásadní změna přišla u jeho kalhot. Tentokrát byly Batmanovy „rajtky“ vybaveny zipem, takže si Keaton mohl kdykoliv pohodlně odskočit, aniž by se musel z kostýmu celý vysvléknout.
Vysátá Catwoman
Když už jsme u tématu superhrdinských kostýmů, nemůžeme opomenout jeden, který se nesmazatelně zapsal do paměti všech diváků druhého Batmana. Řeč je samozřejmě o kostýmu kočičí ženy, který na sebe oblékla svůdná Michelle Pfeiffer (64).
Musíme ale přiznat, že „oblékla“ nejspíš není tím správným slovem. Do jejího přiléhavého koženého kostýmku by se bez pomoci nedostal nikdo. Oblek se jí lepil přímo na tělo a kostyméři z něj vždy museli před natáčením vysát veškerý vzduch. To sice znamenalo, že kostým skvěle kopíroval hereččino tělo, ale zároveň to s sebou neslo i zásadní nevýhodu.
Protože byl kostým Catwoman tak těsný, herečka v něm vůbec neslyšela. To údajně vedlo i k tomu, že své dialogy několikrát neúmyslně křičela, protože byla jednoduše téměř hluchá.
Zhrzená herečka
Cesta Michelle Pfeiffer k roli kočičí ženy ale nebyla vůbec jednoduchá. Dřív než filmaři obsadili jí, uvažovali například i o Cher (76), Madonně (64) nebo Bridget Fonda (58). Nejblíž roli se měla dostat Anette Bening (64), která od natáčení odešla kvůli svému těhotenství.
O roli se zásadním způsobem ucházela ještě jedna hollywoodská herečka – Sean Young (62). Ta má za sebou opravdu velkou spoustu filmových rolí, ale znát ji budete pravděpodobně jen díky Blade Runnerovi. Bening se už při natáčení prvního filmu ucházela o roli Vicki Vale, ale když to nevyšlo, zahájila svou kampaň na ztvárnění Catwoman.
Mějte na paměti, že to bylo ještě před vznikem sociálních sítí, a tak její fanoušci nemohli tlačit na filmaře, aby ji do svého filmu obsadili. Bening si proto spíchla vlastní kostým, ve kterém nejen dorazila na konkurz, ale dokonce se v něm objevila i v jedné z amerických talkshow, kde se doprošovala role. Tyhle pokusy ale rozhodně nedopadly tak, jak si přála. Nejenže roli nedostala, ale zároveň si nenávratně poškodila vlastní reputaci.
Mistryně biče
Michelle Pfeiffer se nakonec ukázala jako ideální volba pro Catwoman. Nejenže v kostýmu vypadala naprosto senzačně, ale zároveň se nechala rolí sobecké antihrdinky naprosto pohltit. Nebyl proto problém věřit jí každičké přehnané gesto, lascivní poznámku či vyzývavý pohyb.
Ačkoliv jsme už psali, že její kostým rozhodně nemohl být pohodlný, herečka se v něm skutečně pohybovala jako kočka. Sama se navíc naučila skvěle ovládat ikonický bič, který Catwoman využívá jako zbraň i „dopravní prostředek“. Když budete dobře hledat, najdete i zákulisní záběry, ve kterých Pfeiffer bičem stíná hlavy několika manekýnů bez zaváhání a na jeden pokus. Díky její píli se filmaři nemuseli tolik spoléhat na kaskadéry a některé kousky mohla herečka předvést na vlastní pěst.
Režisér s plnou mocí
Pro druhý díl série se kromě velké části štábu a Michaela Keatona v hlavní roli vrátil i režisér Tim Burton (64). Jeho práce na prvním dílu z roku 1989 se studiu líbila natolik, že mu ponechali naprosto volnou ruku. Burton chtěl totiž původně od projektu po prvním filmu odejít, ale příslib volnosti se mu líbil natolik, že dal druhému Batmanovi šanci.
Ačkoliv jste jeho vliv mohli poměrně snadno pozorovat i v původním filmu, Batman se vrací je „burtonovka“ každým coulem. A právě to vytvořilo obrovské neshody mezi režisérem vedením Warner Bros. Už to totiž nebyl film pro celou rodinu. Batman se vrací byl mnohem temnější a v mnoha ohledech nechutnější než první díl.
Warneři přitom chtěli sérii posunout na druhou stranu, směrem k dětem, aby mohli lépe prodávat hračky spojené s Batmanem. I proto sešlo z plánů na Burtonův třetí film a série putovala k Joelu Schumacherovi, který ji dvěma filmy téměř vlastnoručně pohřbil.
(tod)
Michelle Pfeiffer, Sean Young, Tim Burton, Michael Keaton
Filmy:
Batman, Batman se vrací
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
Catwoman, Batman, zajímavosti, Michael Keaton role, komiksové filmy, Michelle Pfeiffer herečka, superhrdinské filmy, filmové zajímavosti, Catwoman herečky, batman se vrací