TOP 5 zajímavostí z natáčení Pána prstenů

21.09.2019

Nedávno jsme vám přinesli článek o chystaném seriálovém zpracování příběhů ze Středozemě z pera J. R. R. Tolkiena. Při hledání informací k nejnovějšímu počinu Amazonu jsme si zavzpomínali na filmovou sérii, která se do příběhů o mocných prstenech, obrovských armádách a nepravděpodobných hrdinech pustila poprvé.

Filmová trilogie Petera Jacksona byla skutečně nezapomenutelným dílem, které změnilo to, jak mohou adaptace fantasy vypadat. S nemalým rozpočtem se tvůrcům Pána prstenů podařilo natočit skutečný klenot světové kinematografie a jejich snažení bylo po zásluze odměněno několika různými filmovými oceněními.

Proto si na tuto slavnou trilogii zavzpomínáme i v dnešním článku, ve kterém vám představíme pětici těch největších zajímavostí z jeho natáčení.

5. Gandalf měl mít mnohem delší vousy

Čaroděj Gandalf je jednou z nejmocnějších postav celé Tolkienovy literatury. Jeho moc prakticky nezná mezí a dokáže si poradit s téměř jakýmkoliv protivníkem. Stejně legendární jako jeho bojové úspěchy je však jeho vizáž. Velký špičatý klobouk, šedivá róba a kouzelná hůl jsou s tímto čarodějem svázány jako Glum se Smeágolem.

Stejně jako jeho outfit je proslulý i jeho dlouhý vous. Ten byl však pro potřeby filmové trilogie dost radikálně zkrácen. Z původní metrové délky zbylo Ianu McKellenovi (80) pouhá třetina. Na začátku natáčení se ale s věrnou délku Gandalfova plnovousu počítalo. Kvůli náročnosti údržby tak majestátních vousů a překážkám, které by to představovalo pro McKellenovo herectví bylo nakonec od metrových vousů nakonec upuštěno.

4. Některé rohanské jezdce hrály ženy

Rohanská jízda je tvořená ostřílenými bojovníky a nejnebezpečnějšími muži Středozemě. Každý z mužů této elitní jízdy je neohroženým válečníkem, který s každým skřetem udělá krátký proces. Tak je tomu alespoň na obrazovkách a plátnech kin. Skutečnost je však trochu jiná.

Pokud se na scény, ve kterých se jezdci objevují, zaměříte skutečně pozorně, možná si všimnete několika jezdců, kteří působí jaksi nepatřičně. Ačkoliv mají všichni úctyhodné vousy, za které by se nemusel stydět žádný návštěvník barbershopů, ne všichni mají pro růst vousů predispozice. Celou řadu rohanských jezdců totiž ztvárnily ženy.

Spoustu komparzistů totiž tvořily ženy, a tak se objevily i v těchto scénách, kde byly vybaveny falešnými vousy. Eowyn tak nebyla jedinou ženou, která se snažila nepozorovaně dostat do armády. V případě rohanských jezdkyň šlo však spíše o rozhodnutí filmařů než samotných postav.

3. Poníka Vilíka hráli dva muži v kostýmu

Společenstvo prstenu se neskládá jen z odvážných hobitů, chrabrých mužů, ladných elfů, mocných mágů a pološílených trpaslíků. Na cestě za zničením jednoho z nejmocnějších artefaktů Středozemě hrdinům pomáhají i jejich stateční oři, kteří jim (alespoň ze začátku) pomáhali rychle ukrajovat dlouhé vzdálenosti.

Jelikož by obyčejní koně byli pro malé hobity moc velcí, vezla se tahle část Společenstva na ponících. Tím nejznámějším je poník Vilík, o kterého s láskou pečoval Sam. Vilík byl neobyčejně bystrým poníkem, kterému chybělo jen promluvit. Na tomhle tvrzení je více pravdy, než by se mohlo na první pohled zdát.

V jedné scéně, kde by se skutečný poník nemohl objevit, byl tento oblíbený lichokopytník ztvárněn dvěma muži v koňském kostýmu. Šlo o scénu před doly v Morii, kde Aragorn Sama přesvědčí, aby dal svému věrnému oři sbohem. Jelikož by se žádný živý poník ani na pobídnutí nevydal vstříc bažině, musel být v této scéně nahrazen skutečně neobvyklým způsobem.

2. Falešné hobití nohy herce trápily

Nohy hobitů jsou v Tolkienově tvorbě skutečně proslulé. Hobiti totiž chodí bosi a jejich nohy jsou tomu uzpůsobeny. Nejenže je pokrývá hustá vrstva chlupů, ale jsou vzhledem k jejich maličkým tělům abnormálně veliké. To jim pomáhá ve zdolávání nehostinné krajiny bez potřeby teplé obuvi.

Jakkoliv mohou jejich nohy působit pohodlně, filmoví představitelé hobitů si s nimi zažili skutečné peklo. Jejich umělé nohy byly totiž vyrobeny z nepříjemného materiálu, který byl hercům přilepen na jejich skutečné nohy. Ono lepidlo bylo příšerně studené a materiál falešných nohou sál jakoukoliv vlhkost z okolí.

Sean Astin (48), který hrál v trilogii Sama po natáčení přiznal, že nošení oněch falešných nohou bylo jako chůze po kostkách ledu. Jeho kolegové si stěžovali i na několik různých pádů, které jim umělé nohy způsobily.

1. Hraní Gluma bylo potupné

Andy Serkis (55) je v současnosti opravdu zvučným hereckým jménem, které naleznete u nejrůznějších projektů od Star Wars přes Avengers až po Planetu opic. V době natáčení Pána prstenů byl však ještě poměrně neznámým hercem, který se měl teprve proslavit. To se mu skutečně podařilo, a většinu svého úspěchu může Serkis připisovat roli Gluma.

Hraní Gluma však nic příjemného nebylo. Serkis musel celé dny trávit v přiléhavém bílém oblečku, ze kterého mu koukal ven jen obličej a musel se pohybovat stejným způsobem jako jeho vyšinutá postava. Jeho herečtí kolegové se tak na něj často koukali skrz prsty, čemuž nepomohla ani Serkisova absolutní oddanost roli.

Serkis totiž Gluma často neopouštěl ani potom, co kamery přestaly natáčet. Zůstával v roli, aby se se svou postavou pořádně sžil. Když jej u toho však občas načapali jeho kolegové, museli si o něm myslet, že se zbláznil.

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Andy Serkis, Sean Astin, Ian McKellen

Filmy:
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Dvě věže

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Fantasy, Ian McKellen role, zajímavosti o filmech, Pán prstenů postavy, Pán prstenů zajímavosti, J. R. R. Tolkien, fantasy postavy, pán prstenů natáčení, Ian McKellen filmy, Ian McKellen postavy, Aragorn, Aragorn zajímavosti, Pán prstenů režisér, Pán prstenů obsazení, jak se točil pán prstenů
TOPlist