TOP 5 životopisných filmů, které si upravily skutečný konec

04.11.2021

Snímky založené na životech skutečných osobností jsou často mnohem zajímavější než fikce. Život zkrátka často dokáže přichystat situace, které by nikdy nenapadly ani ty nejnápaditější scénáristy. Často se dokonce stává, že si filmaři musí skutečnost trochu „ohnout“, aby události jejich filmu nepůsobily tak šíleně.

Skutečné konce ale mohou filmaři upravovat i z jiných důvodů. Když se například snažíte vyprávět inspirativní příběh muže, který dal šanci těm nejpodivnějším individuím, není úplně vhodné ukazovat, že šlo zároveň o otrokáře, který naprosto kašlal na lidská práva. Vítejte na Showbiz.cz, kde jsme si pro vás dnes připravili pětici životopisných filmů, které pozměnily skutečný konec vyprávěných příběhů.

5. Největší showman

Prvního filmu dnešního článku jsme se dotkli už v samém úvodu. Když si na Wikipedii vyhledáte cirkusáka P. T. Barnuma, kterého v muzikálu Největší showman z roku 2017 zahrál Hugh Jackman (53), zjistíte, že se mezi jeho povoláními objevuje i kouzelné slovíčko otrokář. Snímek režiséra Michaela Graceyho ho však prezentuje jako národního hrdinu, kterému naprosto nezištně záleželo na jeho „obludkách“.

To navíc není jediná nepřesnost mezi filmem a skutečným životem nejslavnějšího cirkusového principála historie. Další rozdíly najdete i u jeho milostného života. Snímek končí opětovným milostným vzplanutím mezi cirkusákem a jeho ženou Charity, ale k jejich rozchodu ve skutečnosti nikdy nedošlo.

Jenny Lind, která Barnuma políbila při jednom z jeho představení, k němu totiž žádné milostné city nechovala a jejich vztah byl čistě profesionální. Po smrti Charity se Barnum znovu oženil a vzal si o čtyřicet let mladší ženu, se kterou zůstal až do své smrti v roce 1891.

4. Kód Enigmy

O pravdivosti konce životopisného snímku Kód Enigmy se poměrně často vedou spory. O skutečné příčině smrti geniálního vědce amistra šifrovacích zařízení Alana Turinga se totiž diskutovalo už dávno před tím, než šel film s Benedictem Cumberbatchem (45) v hlavní roli vůbec do kin.

Snímek z roku 2014 vypráví skutečně tragický příběh, ve kterém je spousta událostí opravdu založena na pravdě. Právě Turing dokázal rozluštit nacistické šifrování a prakticky vlastnoručně tak Spojencům vyhrál válku. Pravdou však byl i fakt, že byl Turing homosexuálem, což se v tehdejší Británii netolerovalo ani válečným hrdinům.

Turing tak musel podstoupit hormonální „léčbu“, která měla velký dopad na jeho psychiku. A právě tady se příběhy filmařů a historiků rozcházejí. Řada vědců totiž věří, že chemická kastrace neměla na kryptoanalytika žádný vliv, a že jeho smrt nebyla sebevraždou, ale nešťastnou náhodou. Ani mezi historiky však neexistuje shoda, jelikož se Turing o svém osobním životě nikomu nesvěřoval.

3. Sociální síť

Obětí scénáristických výmyslů se stal i oscarový snímek s názvem Sociální síť, který vypráví příběh založení sítě Facebook Markem Zuckerbergem (37). Toho si ve filmu z roku 2010 zahrál Jesse Eisenberg (38), který skvěle „prodával“ příběh osamělého podivína, který ztratil kontakt s okolním světem.

Tahle ironie osamělosti tvůrce sociální sítě pro seznamování s ostatními provázela snímek skrznaskrz a celý příběh jí i končil. Poslední scéna totiž ukazovala filmového Zuckerberga, jak sedí u svého počítače a neustále kontroluje stav žádosti o přátelství, kterou poslal své bývalé přítelkyni.

Ve skutečnosti byl Zuckerberg tou dobou už dávno ve vztahu se svou současnou ženou Priscillou Chan (36). S tou se seznámil už v roce 2003, tedy celé tři roky před tím, než se Facebook dostal mezi širokou veřejnost. Iluze Zuckerbergovy osamělosti tak vznikla jen pro potřeby senzacechtivých filmařů.

2. Statečné srdce

Epický historický snímek Statečné srdce je dodnes mnohými považován za jeden z nejlepších válečných filmů historie. Asi nemusíme nikomu příliš horečně dokazovat, že si filmaři spoustu příběhů ze života Williama Wallace vymysleli, nebo alespoň trochu přibarvili pro potřeby jejich snímku.

I jeho smrt proběhla jinak, než jste mohli sledovat ze záběrů s Melem Gibsonem (65) v roli slavného skotského revolucionáře. Zatímco řada bojových scén byla ve filmu mnohem brutálnější, než diváci očekávali, poprava Wallace nebyla ani zdaleka tak idylická, jak by si fanoušci filmu mohli myslet.

Zatímco ve filmu mohl z plných plic před popravou zakřičet: „Svoboda,“ ve skutečnosti mu k tomu moc sil nejspíš nezbývalo. Jeho smrt totiž nespočívala v setnutí hlavy, ale v několika neskutečně brutálních krocích. Nejprve byl svlečen donaha a tahán za koňským spřežením ulicemi Londýna, poté ho pověsili, ale ani tím ho nezabili. Za živa mu od těla oddělili genitálie a vytahali střeva z břicha. Ta před jeho zraky zapálili a konečně jej popravili setnutím hlavy. Aby byl skutek dokonán, nakonec jej po smrti ještě rozčtvrtili.

1. Pocahontas

Upravené konce pro potřeby vyprávění se netýkají jen životopisných a válečných filmů, ale i animovaných snímků pro děti. Příkladem za všechny je film o indiánské princezně Pocahontas a prvním setkání britských kolonizátorů s původními americkými kmeny.

Pocahontas končí na poměry Disneyovek poměrně smutně, a to odjezdem Johna Smithe zpátky do Anglie bez Pocahontas. Ve skutečnosti byl Smith zraněn kvůli explozi střelného prachu, nikoliv kvůli hrdinné záchraně náčelníka místních Indiánů. Odcestoval proto zpátky do Anglie, kde se dostal do odborné péče britských doktorů.

Pocahontas se zanedlouho dozvěděla, že Smith svým zraněním podlehl, ale po vlastní návštěvě Anglie zjistila, že je její milý naživu, jen se s ní nemá zájem stýkat. Asi uznáte sami, že takhle pohádky od Walta Disneyho zkrátka končit nemohou.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Benedict Cumberbatch, Mel Gibson, Jesse Eisenberg, Hugh Jackman

Filmy:
Statečné srdce, Pocahontas, The Social Network

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
historické filmy, životopisné filmy, tipy na filmy, komico, Pocahontas předloha, Statečné srdce zajímavoti, Willaim Wallace, Mel Gibson role
TOPlist