TOP 6 nejlepších filmových remakeů
15.02.2018
Záplava remakeů a rebootů je něco, co už řadu let ubírá Hollywoodu na jeho jedinečnosti. Přeci jen natočit ten samý příběh víckrát není tak zajímavé, jako vytvoření příběhu zcela nového. Občas ale filmový vizuál hodně zastará, občas původní zpracování příběh úplně nevytihuje a občas je prostě příběh tak dobrý, že stojí za to ho natočit dvakrát.
My vám teď přinášíme 6 filmových remakeů, které podle našeho názoru odvedly svou práci na výbornou.
6. Kruh (1998/2002)
Hollywood nemá úplně dobrou reputaci, co se týče remakeů zahraničních (a především asijských) snímků. Rituál, Cizinec nebo Godzila jsou jen některé z mnoha zpackaných předělávek zahraničních filmů, kterých se američtí filmaři dopustili. Naštěstí existují i světlé výjimky a jednou z nich je hororový Kruh.
Americká verze příběhu o dívce a její prokleté videokazetě je mnohem strašidelnější a nabízí mnohem znepokojivější scény než její japonský předchůdce. Tentokrát jsou i speciální efekty zvládnuté na jedničku a dokonce i příběh dává smysl. Filmové zpracování z roku 2002 je proto podle našeho názoru lepší než původní o čtyři roky mladší film z Japonska.
5. Opravdová kuráž (1969/2010)
Původní western z roku 1969 byl pro české diváky představen pod názvem Maršál a hlavní roli si v něm zahrál nejznámější z filmových kovbojů John Wayne. Nové zpracování mají na svědomí bratři Coenovi, kteří stojí za kultovními hity jako Bratříčku, kde jsi?, Fargo nebo Big Lebowski.
S Bigem Lebowskim má Opravdová kuráž kromě režisérů společného ještě něco. Johna Wayna v moderním zpracování totiž nevystřídal nikdo jiný než Jeff Bridges (68), představitel „Dudea“ ve filmu o bowlingu, shodě jmen a „pochcaném tepichu“. Ten roli alkoholického pistolníka zahrál skvěle a možná dokonce lépe než John Wayne v roce 1969. Vizuálně nový snímek odpovídá současným standardům a tak nezbývá, než ho na náš seznam zařadit.
4. Úsvit mrtvých (1978/2004)
Dalším políčkem na seznamu nejlepších remakeů je po Kruhu další horor. Tentokrát se však jedná o předělávku Úsvitu mrtvých z roku 1978, který režíroval legendární režisér a průkopník hororového žánru George A. Romero. Proto se zdálo, že je remake tak slavného filmu naprostou pošetilostí, ale Zack Snyder (51) vyvedl všechny z omylu.
Jeho verze vzdává původnímu filmu poctu a aktualizuje ho pro současné publikum. Změny však nenastávají jen v tom, jak film vypadá, ale i v několika dalších aspektech. Zombie jsou tentokrát děsivější a rychlejší a díky scénáři Jamese Gunna (47) je i příběh o něco zajímavější.
3. Sedm statečných (1954/1960)
Pozor! Teď nemluvíme o při nejlepším průměrném remakeu z roku 2016, ale o původních Sedmi statečných. Pokud vám ale přijde zvláštní, jak může být „původní“ příběh o sedmi kovbojích, kteří chrání mexické město před nájezdy banditů, remakem, nebojte, hned vysvětlíme. Sedm statečných z roku 1960 je totiž předělávkou japonského filmu režiséra Akiri Kurosawy s názvem Sedm samurajů.
Remake režiséra Johna Sturgese posouvá příběh původního snímku z Japonského prostředí na americký západ, ale jinak je Sedmi samurajům velmi věrný. Výměna východu za západ a mečů za střelné zbraně filmu velmi prospěla a ten se tak stal jedním z nejikoničtějších snímků všech dob. Filmu neuškodilo ani hvězdné obsazení v podobě Steva McQueena, Charlese Bronsona nebo Jamese Coburna.
2. Zjizvená tvář (1932/1983)
Možná vás to překvapí, ale Zjizvená tvář s Al Pacinem (77) v hlavní roli není prvním zpracováním příběhu o agresivním gangsterovi. Původní film vyšel už v roce 1932 a byl paralelou na život Al Caponeho. Režisér Brian De Palma (77) se však rozhodl příběh aktualizovat a z původně italského mafiána udělal kubánského gangstera a pašování alkoholu ve filmu nahradil pašováním drog.
Nová Zjizvená tvář stojí především na maniakálním výkonu Al Pacina a drsnější a krvavější atmosféře, kterou remake má. V současnosti se navíc chystá další zpracování příběhu, kde by měl hlavní roli ztvárnit Diego Luna (38), kterého v roce 2016 proslavil spin-off Star Wars s podtitulem Rogue One. Podle posledních zpráv bude nová verze filmu přepracovávat příběh zpracování z roku 1983 a k původní verzi se nebude vztahovat vůbec.
1. Dannyho parťáci (1969/2001)
Kdo by mohl nahradit sex symbol šedesátých let Franka Sinatru? Jedině sex symbol let devadesátých George Clooney (56). A přesně to se stalo v remakeu Dannyho Parťáků. Ambiciózní projekt z roku 2001 se spolehnul na využití velkých jmen jako je právě George Clooney, Brad Pitt (54) nebo Julia Roberts (50), což se nakonec remakeu slavného filmu z konce šedesátých let vyplatilo.
Hvězdné obsazení, respektování zdrojového materiálu a vkusný humor dokonce původní film v různých ohledech překonaly. Nové zpracování lupičského příběhu mělo tak velký úspěch, že nechalo vzniknout dvěma dalším pokračováním a v současnosti se navíc pracuje na ženském rebootu série, který má mít premiéru letos v červnu. Obsazení chystaného rebootu nebude za předchozími filmy zaostávat ani v nejmenším, jelikož si ve filmu s názvem Debbie a její parťačky zahrají například Sandra Bullock (53), Cate Blanchett (48), Rihanna (29) nebo Helena Bonham Carter (51).
(tod)
George Clooney, Jeff Bridges, Al Pacino, Brad Pitt, Sandra Bullock
Filmy:
Zjizvená tvář, Dannyho parťáci, Sedm statečných, Opravdová kuráž
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
horory, Hollywood, westerny, slavné westerny, hororové remaky, filmové remaky, žebříčky, filmové žebříčky, žebříčky filmů, slavné remaky, předelávky slavných filmů, nejlepší remaky, Kruh remake, Dannyho parťáci série, Zjizvená tvář remake